روش اجرایی مقابله با شرایط اضطراری

 
1-اهداف :

هدف از تهیه این روش اجرایی شناسایی احتمال وقوع و مقابله با حوادث و وضعیتهای اضطراری پیشگیری و كاهش پیامدهای زیست محیطی در شهرداری میباشد.

 

2-دامنه كاربرد :

این روش اجرایی در شهرداری كاربرد دارد.

 

3-تعاریف :

شرایط اضطراری : در این وضعیت خسارت های زیست محیطی در بخشی از محدوده شهرداری منطقه  بوده و توسط واحدهای خود شهرداری قابل کنترل می باشد .

شرایط بحرانی : در این وضعیت خسارت های زیست محیطی کل منطقه را در برگرفته و با کمک دیگر سازمان ها مانند آتش نشانی ، آب و فاضلاب و ... قابل کنترل می باشد .

 

4-مسئولیتها :

- مسئولیت تصمیم گیری در شرایط اضطراری به عهده كمیته محیط زیست و ستاد بحران منطقه می باشد.

- مسئولیت نظارت بر حسن اجرای این روش بر عهده نماینده مدیریت می‌باشد.

مدیریت ارشد سازمان موقعیتها و اتفاقات اضطراری بالقوه ای که می توانند بر محیط زیست تأثیر گذار باشند را با همکاری و نظارت كمیته محیط زیست و ستاد بحران در نظر گرفته و برای نحوه مدیریت آنها راهکارهای عملی را تعریف و در سازمان اجرا می نماید . اقدامات مرتبط با این بند به صورت ذیل طرح ریزی گردیده است و نتایج و سوابق مرتبط با این بند به عنوان ورودی بازنگری مدیریت مطرح می شوند.

 

5-روش اجرا :


5-1-شناسایی وضعیت های اضطراری و حوادث بالقوه تاثیر گذار بر محیط زیست

شناسایی حوادث و رویدادهای زیست محیطی كه ممكن است منجر به پیامدهای زیست محیطی شود با توجه به موارد زیر صورت گیرد.

1-روش اجرایی شناسایی و ازریابی جنبه های زیست محیطی و تعیین جنیه های بارز با توجه به شدت و میزان تاثیر هر جنبه و احتمال وقوع آن

2-بررسی های كارشناسی توسط افراد مسئول و مراجع ذی صلاح مانند كارشناسان محیط زیست و ...

3-دیدگاه ها ونظریات كاركنان، بازدید كنندگان و پیمانكاران و كلیه ذی نفعان    

4-نتایج حاصل از ممیزیهای داخلی و خارجی

5-مصوبات كمیته محیط زیست

 

5-2-تعیین و طرح ریزی سناریو واکنش و ثبت آن در فرم برنامه واکنش :

كمیته محیط زیست به منظور ایجاد هماهنگی و افزایش آمادگی در شرایط بروز وضعیت های اضطراری و حوادث تاثیر گذار بر محیط زیست ( مانند آتش سوزی ، نشت گاز ، نشت گازوئیل ، زلزله و ... ) سناریو مربوط به آن را طرح ریزی می نماید. در این سناریو مسئولیت ها و وظایف هر یک از افراد مرتبط تعیین و تعریف می گردد تا در زمان بروز وضعیت اضطراری و یا حوادث آمادگی لازم جهت هدایت وضعیت تا مرحله حذفی یا کاهش خطرات محیط زیست به مورد اجرا گذاشته شود .

 

5-3-هماهنگی با مدیران جهت اجرای سناریو های واکنش در شرایط اضطراری:

پس از تصویب سناریوی اجرای واکنش در شرایط اضطراری ، توسط شهردار منطقه، تاریخ اجرای عملیات واکنش با هماهنگی و كمیته محیط زیست تعیین و توسط كمیته بحران ، به آگاهی کلیه مسئولین تعیین شده رسانده می شود .

 

5-4- اجرای دوره های آموزشی:

با توجه به ضرورت طی دوره های آموزشی برای واكنش در شرایط اضطراری ، ستاد بحران منطقه مسئولیت برنامه ریزی ، اجرا و ارزیابی دوره هایی آموزشی را بر عهده دارد .

 

5-5- اجرای عملیات واکنش :

عملیات واکنش در شرایط اضطراری و حوادث تاثیر گذار بر محیط زیست ، مطابق با سناریو تعیین شده انجام می شود . مدیریت این عملیات بر عهده مدیر ارشد اداره و با هماهنگی و هدایت كمیته محیط زیست و ستاد بحران می باشد . تناوب اجرای عملیات آمادگی و واکنش درشرایط اضطراری حداقل هر سال یکبار می باشد.

 

5-6- ثبت نتایج و سوابق اجرای عملیات واکنش:

نتایج به دست آمده از اجرای عملیات واکنش توسط مدیر محیط زیست و یا مسئول ستاد بحران ، ثبت می شود و سابقه آن در اداره مربوطه و ستاد بحران منطقه نگهداری می شود.مسئول ستاد بحران و یا مسئول محیط زیست پس از ارزیابی و تحلیل و تعیین نقاط ضعف مشاهده شده نتایج بدست آمده را به صورت گزارش ورودی جلسه بازنگری مدیریت به نماینده مدیریت تحویل خواهند داد.

 

5-7- انجام اقدامات اصلاحی :

در مورد نقاط ضعف مشاهده شده در مراحل و نتایج اجرای عملیات واکنش مطابق با روش اجرایی اقدام اصلاحی و پیشگیرانه ، اقدام و پیگیری خواهد شد .

مسئول محیط زیست تابلوهای هشدار دهنده و ایمنی در محلهای مناسب جهت آموزش و هوشیاری افراد در مورد اجتناب از ایجاد موقعیت‌های بحرانی و استفادة آنها در شرایط بحرانی نصب می‌نماید كه بطور سالیانه از جهت كفایت و تناسب مورد بازرسی قرار می‌گیرند. این تابلوها نظیر جلوگیری از اشتعال، ورود ممنوع، دربهای خروج اضطراری، محلهای تجمع در شرایط اضطراری و… می‌باشند.

مسئول محیط زیست موظف است گشتها و بازرسیهای ماهانه در كانونهای ایجاد حوادث بحرانی و سایر نقاط مشخص شده را بعمل آورده و در فرم چك لیست و گزارش پایش كانونهای خطر ثبت نماید.

 

5-8- اطلاع رسانی در مواقع اضطراری :

در شرایط خاصی مانند همه گیر بودن بروز حادثه و .... مدیر محیط زیست با تایید مدیر ارشد سازمان نسبت به ارسال گزارش نتایج اقدامات و عملیات واکنش برای سازمان ها و مراجع قانونی مرتبط با محیط زیست اقدام می نماید .

 

ایزو 14001

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top