هر چیزی که در مورد بازاریابی عصبی باید بدانید!

بازاریابی عصبی یا نورومارکتینگ یکی از شاخه‌های نسبتا جوان تر در بازاریابی است که از علوم اعصاب و رفتاری و شناختی در تحقیقات بازار استفاده می‌کند. در واقع می توان گفت که این حوزه به مطالعه و استفاده از واکنش‌های حسی-حرکتی، شناختی و عاطفی مصرف کنندگان به محرک های بازاریابی می پردازد. بازاریابی عصبی سعی می کند آن دسته از نیازها، اهداف و ترجیحات مشتریان را کشف کند که با استفاده از روش های سنتی بازاریابی مانند نظرسنجی و کمک گرفتن از گروه های متمرکز، نمی توان آنها را تشخیص داد.


بازاریابی عصبی

این بسیار شگفت انگیز است که تمام احساسات، افکار و اعمال انسان صرفا محصول فعالیت‌های عصبی مغز او هستند. این موضوع برای بازاریابان، تاییدی بر این ایده است که نوروبیولوژی می‌تواند با بازاریابی ترکیب شده و به درک رفتار مصرف‌کننده کمک کند. بازاریابان با استفاده از این تکنیک می‌توانند کمپین‌ها و استراتژی‌های خود را موثرتر و کارآمدتر پیش ببرند. همچنین سبب کاهش شکست در فروش محصول نیز می‌شود. چرا که نورومارکتینگ در واقع به معنای دستکاری نیازها و خواسته‌های واقعی افراد در جهت مطابقت با نیازها و خواسته‌های بازاریاب است.

 

بازاریابی عصبی چیست؟

بازاریابی عصبی که گاهی به عنوان «عصب‌شناسی مصرف‌کننده» نیز شناخته می‌شود، مغز را برای پیش‌بینی و حتی دست‌کاری رفتار مصرف‌کننده و تصمیم‌گیری‌های او مطالعه می‌کند.

در سال‌های اولیه‌ی معرفی بازاریابی عصبی، این اصطلاح با اشتیاق فراوان توسط برخی از شرکت‌های تبلیغاتی استفاده می‌شد. این در حالی است که بسیاری از دانشگاهیان آن را به رسمیت نمی‌شناختند. در آن زمان تحقیقات قابل استناد کمی برای توجیه ادعاهای برخی از بازاریابان عصبی وجود داشت. محققان دانشگاهی و فعالان حوزه‌ی عصب شناسی نیز نمی‌خواستند خود را با موضوعی در ارتباط بدانند که دانش آنها را همتراز با فراروان‌شناسی یا بشقاب پرنده‌ها قرار می‌داد. در نتیجه تا همین اواخر این حوزه بسیار عجیب و غریب در نظر گرفته می‌شد. ولی سرانجام طی پنج سال گذشته این نوع از بازاریابی و صحت بسیاری از ادعاهای آن توسط چندین محقق مورد بررسی قرار گرفت و پتانسیل بالای آن روشن شد.

 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

بازاریابی عصبی می‌تواند به حوزه‌های مختلفی مانند ارزیابی برخی تبلیغات خاص، بسته بندی و غیره نیز وارد شود تا درک دقیق‌تری از واکنش‌های ناخودآگاه مشتریان داشته باشیم. همچنین همانطور که گفته شد می‌تواند شامل استفاده از دانش به دست آمده از تحقیقات علوم اعصاب شناختی و رفتاری برای موثرتر کردن روش‌ها و استراتژی‌های مختلف بازاریابی باشد.

 

آیا بازاریابی عصبی نوعی دست‌کاری روانی است؟

بازاریابی عصبی ذاتا دست‌کاری محسوب نمی‌شود. می‌توان اینطور گفت که این استراتژی بیشتر در مورد درک نیازها و خواسته‌های واقعی افراد است. با استفاده از این دانش، بازاریابان می‌توانند محصولات متناسب با نیازهای هر مشتری را با کمپین‌های تبلیغاتی کمتر ولی موثرتر، به او معرفی کنند.

 

آیا همه ی بازاریابی ها، نوعی بازاریابی عصبی هستند؟

یکی از چالش‌های بازاریابی عصبی این است که از برخی جهات، تمام بازاریابی‌ها، بازاریابی عصبی به شمار می‌روند. زیرا هدف تمام کمپین‌های بازاریابی همیشه ایجاد نوعی فعالیت در مغز مشتری است که منجر به رفتار دلخواه ما (مثلا خرید یک محصول) شود. ولی این زاویه‌ی درستی برای نگاه به این تکنیک نیست. همانطور که جمله‌ی «همه چیز شیمی است» معنی ندارد. همه‌ی موجودات زنده و غیر زنده از مولکول‌ها تشکیل شده‌اند پس این جمله شاید به نوعی درست باشد، اما کاربردی نیست. از این رو، ما نیز در زمینه‌ی بازاریابی عصبی آن دسته از انواع بازاریابی‌ها را که به طور خاص از تحقیقات عصب شناسی استفاده نمی‌کنند، از دسته‌ی بازاریابی عصبی حذف می‌کنیم.

 

کاربرد بازاریابی عصبی با ذکر مثال

طبق تحقیقات، جهت تصاویر موجود در آگهی‌های تبلیغاتی می‌تواند به تمرکز و درک ما از تبلیغات نیز جهت بدهد. برای مثال در تصاویر زیر، در آن آگهی که نوزاد به سمت نوشته‌ها قرار دارد، ما نیز با دقت بیشتری به نوشته‌های موجود در تصویر دقت می‌کنیم.


بازاریابی عصبی

 

 

بازاریابی عصبی

 

یکی از روش‌های محبوب بازاریابی عصبی، fMRI است که به بازاریابان کمک می‌کند تا از سوگیری‌های شناختی بینندگان در تبلیغات استفاده کنند. اولین بار در یک پروژه مطالعاتی از این روش در آگهی‌های چاپی برای جلب توجه بینندگان استفاده شد. این روش 125 میلیون گیرنده عصبی بینایی را در چشم فعال می‌کند.

گیرنده‌های عصبی بینایی اطلاعات را به مغز میانی بیننده منتقل می‌کنند که حرکت چشم‌ها را هدایت می‌کند. سپس سیگنال‌ها در هسته‌های ژنیکوله‌ی جانبی، ناحیه‌ای از مغز، دریافت می‌شوند. در ادامه این اطلاعات از طریق هیپوکامپ، بخشی از مغز که حافظه کوتاه مدت را به حافظه بلند مدت متصل می‌کند، دوباره پردازش می‌شود. این چرخه هر بار که بیننده تبلیغ را ببیند اجرا می‌شود. این مورد نمونه‌ی کوچکی از استفاده از نورومارکتینگ برای جلب توجه مشتریان به شمار می رود.

 

سخن پایانی

تکنیک‌های مختلف بازاریابی عصبی در تلاش برای کشف روش‌هایی هستند که می‌توانند بر اقدامات بازدیدکنندگان تبلیغات شما تاثیر گذاشته و آنها را وادار به خرید محصول کنند. از انتخاب رنگ و سبک فونت آگهی گرفته تا برندسازی، می‌توانید از تمام این تکنیک‌ها برای بهره بردن از سوگیری‌های شناختی مخاطبان هدف خود استفاده کرده و آنها را به خرید تشویق کنید.

 

پکیج بازاریابی

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top