انواع مشتریان شاکی

در هر کسب و کاری جذب و حفظ مشتری بسیار مهم است. عامل اصلی حفظ مشتری جلب رضایت او است. واضح است که رضایت مشتریان وابسته به کیفیت کالا یا خدماتی است که شما ارائه می‌دهید.

 در نتیجه برای پیشرفت و توسعه کسب و کار خود باید بتوانید از طریق ارتقا کیفیت رضایت مشتریان را جلب کنید. با این کار علاوه بر این که مشتریان خود را حفظ می‌کنید می‌توانید تبلیغات رایگانی برای کسب و کار خود به دست آورید. زیرا مشتریان رضایتمند با تعریف و توصیف ویژگی‌های مثبت شما، به طور ناخودآگاه تبلیغات مثبت زبانی را برای شما به ارمغان می‌آورند.

بدون شک در هر کسب و کاری ممکن است با نارضایتی و شکایت مشتریان روبه‌رو شوید. نارضایتی مشتریان برای شما بسیار خطرناک خواهد بود. چه بسا تبلیغات منفی و نارضایتی مشتریان زودتر از ویژگی‌های مثبت شما گسترش پیدا کنند و تصویر ناخوشایندی از کالا و خدمات شما در ذهن دیگران به وجود آورد. یکی از مهارت‌هایی که برای موفقیت در تجارت لازم است داشته باشید، توانایی برخورد با مشتریان شاکی است. در ادامه با مشتریان شاکی و نحوه برخورد با آن‌ها آشنا می‌شویم.

مشتری شاکی

انواع مشتریان شاکی و نحوه برخورد با آن‌ها

1.  مشتریان شاکی و عصبانی: بدون شک نارضایتی با عصبانیت همراه است و مشتریان شاکی حق دارند از دست شما عصبانی باشند. هر چند ممکن است دلیل نارضایتی آن‌ها منطقی و درست نباشد اما در مرحله اول شما باید حق را به آن‌ها دهید. در مقابل این مشتریان آرامش خود را حفظ کنید. آن‌ها را درک کنید و نشان دهید که متوجه دلیل عصبانیت و شکایت آن‌ها هستید. رفتار این نوع مشتریان شاکی ممکن است به پرخاشگری و بی‌احترامی تبدیل شود؛ در این صورت به هیچ وجه اقدام متقابل انجام ندهید و فقط در مورد زشتی رفتار و برخوردشان تذکر دهید.

2.مشتریان شاکی و پرحرف: این نوع مشتریان شاکی می‌خواهند همه چیز را به شما توضیح دهند. احتمالا در زندگی معمولی هم افرادی را دیده‌اید که هنگام عصبانیت بیشتر حرف می‌زنند. در واقع حرف زدن آن‌ها یک حرکت غیرارادی نسبت به نارضایتی و برای تخلیه عصبانیت است. در برابر این نوع مشتریان باید شنونده خوبی باشید. ابتدا همه حرف‌های آن‌ها را بشنوید و سپس با لحن مناسب آن‌ها را به آرامش دعوت کنید.

 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

 

3. مشتریان شاکی و عبوس: وقتی به آدم‌های عبوس و بدعنق دلیلی برای ناراحتی بدهید، این خصلت در آن‌ها بیشتر نمایان می‌شود. نارضایتی مشتریان عبوس را با لبخند پذیرا باشید. با آن‌ها دوستانه صحبت کنید و سعی کنید اعتماد آن‌ها را جلب کنید. این نوع مشتریان شاکی نسبت به شوخی‌ حساس هستند و لازم نیست بحث را به شوخی و خنده بکشانید. در صحبت کردن با این نوع مشتریان اصلا به حاشیه‌ها نپردازید و مستقیم و صریح درباره اصل موضوع گفتگو کنید.

4.مشتریان شاکی و بدبین: برقراری ارتباط با آدم‌های بدبین در زندگی شخصی هم کار دشواری است. وقتی با نارضایتی این مشتریان مواجه می‌شود باید بتوانید دوباره اعتماد آن‌ها را جلب کنید و در صورتی که دلیلی منطقی برای شکایت داشتند به آن‌ها اطمینان دهید که در بروز این اتفاق و مشکل هیچ عمدی در کار نبوده است. ارتباط با این نوع مشتریان شاکی نیز باید کاملا دوستانه و صمیمی باشد تا بدبینی و شک آن‌ها از بین رود.

5.مشتریان شاکی و دروغگو: در هر زمینه‌ای افرادی هستند که از شرایط سوءاستفاده می‌کنند. برای مقابله با این افراد باید هوشیار باشید. تناقض، پراکنده‌گویی و اطلاعات نادرست در بین حرف‌های مشتریان شاکی ممکن است نشان‌دهنده دروغ‌گویی باشد. بدون اشاره مستقیم به این نوع مشتریان شاکی نشان دهید که متوجه تناقض و اطلاعات نادرست آن‌ها شده‌اید. مثلا می‌توانید به آن‌ها بگویید برداشت شما درمورد این مسئله درست نیست.

6. مشتریان شاکی و با وجدان: حتما با شکایت منطقی و درست هم روبه‌رو خواهید شد. مشتریان شاکی و با وجدان برای شما کاملا مفید خواهد بود. به کمک این افراد به راحتی می‌توانید متوجه اشتباهات و نقص‌های کسب و کار خود شوید. برخورد با این مشتریان شاکی باید با احترام فراوان انجام شود. لازم است از این مشتریان بابت دلسوزی و بازگو کردن ایرادات و اشتباهاتتان تشکر کنید. می‌توانید از آن‌ها بخواهید راهی برای رفع این مشکلات ارائه دهند. در پایان نیز به آن‌ها اطمینان دهید که موردی که باعث نارضایتی آن‌ها شده است حتما رفع می‌شود.

 

پیشنهاد می کنیم برای متخصص شدن در حوزه مشتری مداری، در دوره مهارت های حرفه ای ارتباط با مشتریان شرکت کنید.

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top