بایدها و نبایدها در ارتباط با مشتری

 

یکی از عوامل تاثیرگذار در موفقیت کسب و کارها ارتباط با مشتریان است. ارتباط با مشتریان اصول و قواعدی دارد و که صاحبان کسب و کار باید با آن‌ها آشنا شوند. برای همین همه افراد باید سعی کنند مهارت‌های ارتباطی خود را تقویت کنند. برخورد شما در ناخودآگاه ذهن مشتری ثبت می‌شود و در نتیجه رفتار نادرست شما می‌تواند آسیب زیادی به کسب و کار شما وارد کند. مشتریان تجربه خوشایند و یا ناخوشایند خود را از ارتباط با هر مجموعه‌ای با دیگران به اشتراک می‌گذارند.

در صورتی که شما ارتباط مناسبی با آن‌ها برقرار نکرده باشید، مشتری این موضوع به عنوان یک تبلیغ منفی و بازخورد نامطلوب با دیگران به اشتراک می گذارد. عکس این موضوع نیز صادق است و رفتار صحیح با مشتریان در جذب مشتری‌های جدید و وفادارسازی مشتریان موثر است.

فراموش نکنید نوع برخورد شما با مشتریان نشان دهنده میزان ارزش و احترامی است که برای آن‌ها قائل هستید و با ارج نهادن به مشتریان به عنوان سرمایه اصلی و حیاتی هر کسب و کاری، گام بزرگی برای پیشرفت خود برداشته‌اید. برای اینکه بدانید با مشتری چه رفتاری داشته باشید لازم انجام بعضی کارها را در اولویت قرار دهید و از انجام بعضی کارها پرهیز کنید. در ادامه با بایدها و نبایدهای ارتباط با مشتریان آشنا می‌شویم.

 مشتری مداری

بایدها و نبایدهای ارتباط با مشتریان

بایدها:

  • باید ارتباط صمیمی و دوستانه‌ای با مشتریان داشته باشید: در ارتباط با مشتریان دیدگاه خریدار و فروشنده را از بین ببرید و به مشتری مثل یک دوست نگاه کنید. به این صورت مشتری متوجه می‌شود که جدای از مسائل مالی برای او ارزش قائل هستید. البته لازم است برای رابطه خود با مشتریان حد و مرز تعیین کنید و وارد حریم شخصی مشتریان نشوید.

  • باید به مشتری احترام بگذارید: یکی از مهم‌‌ترین مسائل در ارتباط با مشتریان، احترام گذاشتن به او است. با در نظر گرفتن حقوقی برای مشتریان خود و رعایت کردن آن‌ها می‌توانید به مشتریان نشان دهید چقدر به آن‌ها احترام می‌گذارید. هنگام حرف‌های مشتری خوب گوش دهید و مشغول انجام دادن کارهای دیگری نباشید.

  • باید نظرات مشتری را بشنوید: گوش دادن یکی از مهارت‌های ارتباطی مهم است. شنیدن نظرات مشتریان و استفاده از آن‌ها در پیشبرد فعالیت‌ کسب و کار در پیشرفت تجاری شما بسیار موثر است. با این کار به جلب رضایت مشتریان نزدیک می‌شوید و از طرفی وقتی مشتری ببیند برای نظرات او ارزش قائل هستید مجددا مجموعه شما را برای دریافت کالا یا خدمات انتخاب خواهد کرد.

  • باید اشتباهات خود را بپذیرید و اصلاح کنید: در هر زمینه‌ای برای ارتقا کیفیت و پیشرفت لازم است انتقادپذیر باشید. عملکرد خود و بازخورد مشتریان را به طور مداوم بررسی کنید و سعی کنید اشکالات خود را در ارتباط با مشتریان پیدا کنید.

  • باید اعتماد مشتریان را جلب کنید: برای این که یک مشتری کالا و یا خدمات شما را انتخاب کند اول باید به شما اعتماد کند. شما می‌توانید با پشتیبانی و ارائه خدمات پس از فروش اعتماد مشتریان را جلب کنید و به آن‌ها اطمینان دهید در صورت بروز مشکل مسئولیت کار خود را می‌پذیرید.

 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

نبایدها:

  • نباید از مشتریان یا رقبایتان بدگویی کنید: یکی از بدترین کارهایی که ممکن است در ارتباط با مشتریان انجام دهید، بدگویی کردن از دیگران است. در صورتی که این کار را انجام دهید مشتری را نسبت به خود بدبین می‌کنید. با بدگویی کردن از دیگران مشتری فکر می‌کند شما برای دیگران ارزش و احترام قائل نیستید و به راحتی به شما اعتماد نخواهد کرد.

  • نباید با همکارانتان صحبت یا شوخی خصوصی داشته باشید: پچ پچ کردن یا صحبت‌های درگوشی و آرام اعضای یک مجموعه با یکدیگر در حضور مشتری تصویر بسیار ناخوشایندی است. این کار حس بدی به مشتری القا می‌کند و مشتری تصور می‌کند به او بی‌احترامی کرده‌اید یا چیزی را از او پنهان می‌کنید.

  • نباید با مشتری بحث کنید: هنگام ارتباط با مشتریان حتما مواردی پیش می‌آید که شما و مشتری اتفاق نظر ندارید، در این صورت اصلا لازم نیست نظر و عقیده خود را به مشتری تحمیل کنید. حتی در صورتی که مشتری نظر غیرمنطقی و اشتباهی داشته باشد، اگر با صحبت‌های ساده و جملات کوتاه قانع نشد، نباید با مشتری وارد بحث شوید.

  • نباید دروغ بگویید: در ارتباط با مشتریان صداقت را اولویت خود قرار دهید و به هیچ وجه به دروغ تکیه نکنید. دروغ گفتن علاوه بر این که اعتماد مشتریان به مجموعه شما را از بین می‌برد، پرستیژ و شخصیت انسانی شما را پایین می‌آورد.

 

پیشنهاد می کنیم برای متخصص شدن در حوزه مشتری مداری، در دوره مهارت های حرفه ای ارتباط با مشتریان شرکت کنید.

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32943957
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top