راهکارهای اجرایی برای مشتری مداری

تحول دیجیتال یکی از چالش های بزرگ عصر ما است. با استفاده از موقعیت رقابتی به دست آمده، می توان کسب و کار را رونق داد. در واقع فرصتی برای پیشرو بودن فراهم شده است. یکی از مواردی که با رعایت آن می توان به پیشرفت چشمگیری رسید مشتری مداری است. 

درک انتظارات مشتری برای آینده فرصتی عالی برای شرکت فراهم می کند تا از رقابت دیجیتال شناخته شده جلوتر بماند و این مزیت را حفظ کند. مشتری مداری اتفاقی به دست نمی آید و باید اصول خاصی را رعایت نمود. در مشتری مداری  تمرکز روی ظاهر یا محصولات شرکت نیست، بلکه بر روی کاری است که می توان برای مشتریان انجام داد. تجربه قبلی مشتری نقش تعیین کننده ای در این امر دارد. باید نیازهای فعلی و آتی مشتریان را به خوبی شناسایی نموده و گام هایتان را همسو با آن ها بردارید تا بتوانید ارزش مالی خوبی را برای شرکت خود فراهم نمایید.

مشتری مداری


در مسیر مشتری مداری چه مواردی باید در نظر گرفته شود؟

اگرچه مشتری مداری موضوع پیچیده ای نیست؛ اما مسائل زیادی وجود دارد که باید در فرآیند اجرای آن مورد توجه قرار گیرند. مهم‌ترین چیز این است که هنگام شروع یک مسیر مشتری محور، منافع کارآفرینی خود را در اولویت قرار دهید.

  • توجه کنید که پاسخگویی انعطاف پذیر به خواسته های مشتریان هنوز مشتری محور نیست. مشتری محوری به معنای عمل است، نه فقط واکنش.
  • شرکت باید از قبل نیازهای واقعی مشتریان را درک کند.
  • توسعه محصولات و راه حل ها همراه با مشتریان به معنای تنظیم درک وابستگی به مشتریان است. بسیاری از شرکت ها این را دشوار می دانند.
  • مشتری محور بودن همچنین به معنای درک واقعی سفر مشتری است.
  • همه تصمیمات باید سنجیده شوند. بنابراین، تجزیه و تحلیل در حال تبدیل شدن به اساس مدیریت مدرن سازمانی است.
  • برای ارائه یک تجربه منسجم  باید با مشتری هماهنگ گردید. این نیاز به تغییر فرهنگ دارد. اگر چنین مدلی مورد قبول تمامی سطوح سازمان نباشد، امکان فعالیت با مشتری به عنوان مرکز وجود ندارد.

 

وفاداری مشتریان:

 مقایسه شفاف تامین کنندگان، مانند اینترنت، به بخشی ضروری از زندگی دیجیتال ما تبدیل شده است. نتیجه منطقی این واقعیت این است که وفاداری مشتری رو به کاهش است. واضح است که مشتریان می توانند با استفاده از فناوری های موجود به سرعت محصولات مختلف را مقایسه کنند و تمایل دارند راه حل های ارزان تری را در هنگام تردید در مورد یک محصول انتخاب کنند. با این حال، از دیدگاه تجاری یک تامین کننده، وفاداری مشتری بسیار ارزان تر از به دست آوردن مشتریان جدید است.

 تنها به همین دلیل، بهبود و اطمینان از وفاداری مشتری برای شرکت ها بسیار مهم است. اکثر تامین کنندگان با توجه بیشتر به گروه هدف مورد نظر سعی در حفظ و حتی افزایش این وفاداری دارند. این همان نکته اصلی است که در مشتری مداری باید مورد توجه قرار بگیرد. برای حفظ مشتریان باید همواره نظرات آن ها ثبت شده و مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرند.

برخی از مواردی که برای حفظ مشتریان باید مورد توجه واقع شوند عبارتند از نیازها و انتظارات آن ها، حفظ ارتباط شخصی با مشتریان و اندازه گیری منظم رضایت مشتریان. رضایت مشتریان آخرین مورد است اما توجه کنید که کم اهمیت ترین مورد نیست. نکته اصلی این است که همه اینها عناصر کلیدی مشتری مداری هستند. البته روش های مشتری مداری بیشتری وجود دارد. مشتریان تنها در هر جنبه ای از تماس شرکت با مشتریان، از خطوط تماس، اقدامات بازاریابی، کاربرپسندی تا شفافیت محصول، می توانند درک جدیدی از خدمات و راه حل های شرکت داشته باشند تا به بالاترین میزان وفاداری مشتری دست یابند.

راه هایی برای افزایش وفاداری مشتریان:

مشتری را به عنوان مرکز در نظر بگیرید و واقعاً مشتری را در اولویت قرار دهید. رعایت مفهوم مشتری محوری برای افزایش وفاداری مشتریان بسیار اساسی است و این مفهوم به معنای این است که  مشتری، نه محصول یا خدمات، مرکز فعالیت های شرکت است. 

نکته مهم دیگر برای افزایش وفاداری مشتریان این است که شرکت ها هرگز نباید دلایل اقتصادی را نادیده بگیرند. باید همواره محصولات با کیفیت را متناسب با توان مالی مشتریان ارائه داد. همچنین باید از فضای دیجیتال برای معرفی محصولات یا خدمات به مشتریان بیشترین بهره را برده و ضمن انجام این کار بازخوردها و نظرات آن ها را دریافت نمود.

با توجه به توسعه دیجیتالی شدن، مشتریان از گزینه های ترجیحی هر چه بیشتر برخوردار می شوند و دید شفاف تری در مورد محصولات دارند. این واقعیت شرکت ها را مجبور می کند تا مدل های کسب و کار سنتی را با نیازهای مشتریان دیجیتال یکی کنند. ساده ترین کار این است که آنها را در مورد راه حل جدید هیجان زده کنید و راه حل جدید بهتر است با همکاری آنها ایجاد شود.

 

پیشنهاد می کنیم برای متخصص شدن در حوزه منشتری مداری، در دوره مهارت های حرفه ای ارتباط با مشتریان شرکت کنید.

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top