کاربرد زبان بدن در مذاکره چیست؟


زبان بدن یکی از موثرترین رفتارها در ملاقات های اجتماعی، کاری و مذاکرات می باشد. به طور کلی افرادی که با اصول استفاده از زبان بدن در رفتار خود آشنایی دارند، بیشتر از دیگران روی افراد مختلف تاثیر می گذارند.

یکی از مهم ترین کاربردهای زبان بدن در مذاکره می باشد. استفاده درست از زبان بدن در مذاکره می تواند اعتماد مشتریان بیشتری را جلب نماید به همین دلیل، در موفقیت کاری و اجتماعی فرد بسیار موثر است.

در ادامه قصد داریم شما را با کاربرد و ویژگی های زبان بدن در مذاکره، بیشتر آشنا کنیم.

زبان بدن

 

ضرورت استفاده از زبان بدن در مذاکره:

زبان بدن یکی از مهمترین ارتباطات غیر کلامی میان افراد در مذاکرات است. تمامی حالات بدن در اینگونه جلسات نشان دهنده یک حالت روانی و فکری توسط فرد است. به این معنا که تمامی افرادی که در جلسه مذاکره حضور دارند، با هر حرکت بدنی شما متوجه حالات روحی شما می شوند. اعتماد، ترس، اقتدار، قدرت، عدم اعتماد به نفس، استرس، کلافگی، عصبانیت و .... همگی از حالات روانی هستند که، شما می توانید با استفاده از زبان بدن خود، آن را به نمایش بگذارید.

همچنین شما می توانید با شناخت اصولی زبان بدن، تفکر افراد مقابل را در مذاکره تا حد بسیار زیادی، پیش بینی نمایید. این کار به شما کمک می کند تا، بتوانید جلسه مذاکره را به سمت و سوی موفقیت بکشانید. حالت قرار دادن دست ها، ارتباط چشمی با فرد و یا افراد مقابل، حالت نشستن و قرار گیری پاها، نوع نگه داشتن سر و گردن و شانه ها، همگی نوعی از زبان بدن می باشند، که می توانند پیامهای مختلفی را به افراد مقابل شما انتقال دهند.

اما اهمیت استفاده از زبان بدن در مذاکره، زمانی مشخص می شود که، میان سخن کلامی و زبان بدن شما تناقض وجود داشته باشد. در آن صورت افرادی که در مقابل شما قرار گرفته اند، ترجیح می دهند به زبان بدن شما در مذاکره اعتماد نمایند. بنابراین زبان بدن در مذاکره، برای جلب اعتماد افراد بسیار حائز اهمیت و ضروری می باشد.

 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

استفاده از زبان بدن در مذاکره:

معمولا انسان ها با نگاه به رفتار و حالات چهره یکدیگر، بهتر می توانند صحبت های طرف مقابل را مورد راستی آزمایی قرار دهند. از طرفی استفاده از زبان بدن در مذاکره، می تواند برای شما فرصتی را ایجاد نماید، تا طرف مقابلتان را متقاعد نمایید که به شما اعتماد کند.

در ادامه برخی از اصول استفاده از زبان بدن در مذاکره ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

 

تقلید کردن:

در برخی مواقع افراد متوجه می شوند که، در استفاده از زبان بدن در مذاکره، در حال تقلید می باشند. اما نمی دانند که آیا این تقلید کار درستی است یا خیر؟ در برخی از مواقع تقلید در مذاکرات کار درست و عاقلانه ای است. به طور مثال ممکن است در مذاکرات دو نفر مشغول بازی با خودکار دست خود باشید و یا پاهایتان را روی پای دیگرتان انداخته باشید. حتی در برخی مواقع نمی توانید تشخیص دهید که، چه کسی از دیگری تقلید کرده است. بنابراین تقلید کردن می تواند کاملا مثبت و بدون ایراد می باشد.

 

دست به سینه ایستادن:

دست به سینه ایستادن می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. به طور مثال افرادی که مقابل شما نشسته اند، ممکن است برای تمرکز بیشتر روی صحبت های شما، کاهش دمای محیط و یا قرار گیری در شرایطی نامناسب دست به سینه بنشینند. اما اگر فردی که در حال صحبت می باشد، به صورت ایستاده و یا نشسته دست به سینه باشد در اصول زبان بدن به معنای گارد گرفتن در برابر افراد مقابل خود، می باشد.

حالات چهره:

شاید این موضوع را شنیده باشید که، می گویند چشم قسمتی از مغز انسان است. این موضوع خیلی هم تخیلی و دور از واقعیت نیست. از مهمترین رفتارهای زبان بدن، چشم ها هستند. ارتباط چشمی می تواند بسیار موثر تر از دیگر حالات بدن و حتی گفتار شما در یک مذاکره باشد. به طور مثال دزدین چشم ها از مشتریان، نشانه ضعف در قسمتی از کار شما است. این ضعف می تواند ناشی از کیفیت پایین محصول و یا خدمات شما باشد و یا اینکه ممکن است ناشی از عدم اعتماد به نفس شما باشد.


در صورتی که مدیر و رهبر سازمانی هستید، پیشنهاد می کنیم در دوره آموزشی زبان بدن برای مدیران شرکت نمایید.

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top