معرفی پرکاربردترین استانداردهای ایزو


در این مطلب برخی از استانداردهای پرکاربرد و معروف ایزو را مرور می کنیم و مقداری در خصوص آن ها توضیح می دهیم.

 

1- سیستم مدیریت كیفیتISO 9001:

در نوامبر 2008 سازمان جهانی استاندارد اقدام به معرفی مجموعه بازنگری شده استانداردهای مدیریت كیفیت بر مبنای مدل فرآیندی نمود. در این مدل جدید تاكید بر رضایت مشتری و بهبود مستمر است. این استاندارد مجموعه ای از مقررات است كه در سطح بین المللی معتبر شناخته می شود و شركت ها از آن به منظور بهبود كیفیت محصول یا خدمات خود در درون سازمان استفاده می كنند.

در سال 2015 نیز این استاندارد تغییر ویرایش یافت و مدیریت ریسک و مدیریت دانش، نگرش استراتژیک و مواردی دیگر نیز به این استاندارد اضافه شد.

این مطلب را از دست ندهید: تعریف استاندارد ایزو ISO 9001 چیست؟


معرفی ایزو

- اهداف و مزایای استاندارد مدیریت کیفیت(ISO 9001):

- این سیستم با تمرکز بر فرآیندهای کلیدی موجب شناسایی نقاط ضعف سازمان شده و با تکنیک های موجود قادر به ریشه یابی آن ها خواهد بود.

- سیستم خود ارتقا بوده و به مرور زمان اثر بخشی خود را نشان داده و روند بهبود در فرآیندهای کاری سازمان را نمایان خواهد نمود.

- سازمان های دارای این سیستم مدیریتی خود ارزیاب بوده و در بازه های زمانی معینی پرسنل، سازمان خود را مورد ارزیابی قرار داده و نقاط ضعف و قوت را شناسایی می نماید و براساس روش های علمی موجود قادر به حل آن ها خواهد بود.

- مشتری مداری این سیستم از یکی از بزرگترین مزایای آن می باشد که قادر خواهد بود تا هر نوع سلیقه ای را در مشتریان شناسایی و با تمرکز بر آن ها رضایت مشتریان را تاحد وسیعی پوشش می دهد.2- استاندارد رضایت مشتری ISO 10002 :

وجود یك مشتری ناراضی و خشمگین، اغلب هراس انگیز است. اما حتی بهترین سازمان ها هم نباید انتظار داشته باشند كه تمامی مشتریانشان همواره از آن ها راضی باشند. اعتراض و شكایت می تواند منافعی را هم به دنبال داشته باشد. به عنوان مثال اطلاعات ارزشمندی از عملكرد محصولات یا خدمات مورد ارایه را در اختیار سازمان قرار دهد. همچنین اقدام مناسب و مثبت در مقابل مشتری ناراضی می تواند وفاداری او را به سازمان افزایش دهد. استاندارد های سری ۱۰۰۰۰ ایزو در زمینه رضایت مشتری، چارچوبی جامع برای مدیریت شكایات، از پیشگیری گرفته تا رسیدگی به شكایات ارائه می دهند.


این مطلب را از دست ندهید: آشنایی با استاندارد ایزو 10002


- اهداف و مزایای ISO 10002:

 • کمک به افزایش اثربخشی سیستم مدیریت کیفیت
 • تسریع پاسخگویی به شکایات
 • افزایش رضایت مشتریان و سایر طرف های ذینفع
 • استفاده از بازخور مشتری در جهت بهبود کیفیت محصولات
 • افزایش اعتبار سازمان
 • تشویق کارکنان برای بهبود روابط با مشتریان
 • برقراری امکان ممیزی فرآیند رسیدگی به شکایت
 • تشخیص به موقع توقعات شاکیان
 • دریافت، ردیابی، بررسی، پاسخگویی و رفع شکایات

 

3- استاندارد پایش و اندازه گیری رضایت مشتریان (ISO 10004:2012):

ایزو 10004 در مجموع با ایزو 10001، ایزو 10002 و ایزو 10003 می تواند راهنمایی را در جهت کمک به کاهش و به حداقل رساندن نارضایتی مشتری و افزایش رضایت مشتری ارائه دهد.

این مشخصات فنی بوسیله ارائه راهنمایی در جهت اندازه گیری و پایش رضایت مشتری مکمل ایزو 10001، ایزو 10002 و ایزو 10003 هستند. اطلاعات بدست آمده می تواند سازمان را در جهت حفظ یا افزایش رضایت مشتری راهنمایی کند.

از مزایای پیاده سازی ایزو 10004 شناسایی دائمی انتظار مشتریان، جمع آوری واقعی و صحیح داده ها، سیستم علمی تجزیه و تحلیل داده ها، بازخورهای مناسبی برای بهبود و در نهایت اندازه گیری رضایت مشتری می باشد.

این مطلب را از دست ندهید: تعریف استاندارد ایزو ISO 10004 چیست؟ 


4- سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی ISO 22000:2005 & HACCP:

ایزو 22000 مجموعه ای از مقررات است كه شركت ها با رعایت آن ها می توانند سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی را در سازمان خود مستقر نمایند. این سیستم مبتنی بر روش های موجود 9001 ISO و HACCP است،. در این استاندارد تمامی مخاطره هایی كه احتمال وقوع آن در زنجیره ی تولید مواد غذایی وجود دارد (مخاطرات مرتبط با فرآیند و یا تاسیسات و تجهیزات و...) شناسایی و ارزیابی شده و در نتیجه به راحتی توسط یك واحد فرآوری و یا سایر واحدها در طول زنجیره تولید تا عرضه قابل كنترل هستند.

 

این مطلب را از دست ندهید: تعریف استاندارد ایزو ISO 22000 چیست؟ 

 

مزایای ایزو ISO 22000:

مزایای این استاندارد را می توان به صورت زیر دسته بندی كرد:

 • تطابق محصول با استانداردهای جهانی
 • تضمین كیفیت و ایمنی محصول
 • حفظ اعتبار تولید كننده و نماد محصول
 • هماهنگی در اجرای استاندارد در كشورهای مختلف و رقابت بهتر در بازارهای جهانی
 • كاهش بیماری ها ی ناشی از مصرف مواد غذایی آلوده
 • بهره برداری بهتر از منابع
 • مستند كردن بهتر روش ها و فرآیند ها
 • افزایش سوددهی یا كاهش موارد مرجوع

 

5- استاندارد HALAL(غذای حلال):

با دریافت این تاییدیه سازمان قادر به برقراری ارتباط با بیش از ربع جمعیت دنیا از طریق کسب موقعیت استثنایی صادرات به متقاضیان غذای حلال در سراسر دنیا خواهد بود. با توجه به بالا بودن جمعیت مسلمان جهان، ارزش مالی این بازار بسیار بالا خواهد بود.

تاییدیه حلال با اعمال قوانین بسیاردقیق و سخت گیرانه در زمینه رعایت اصول بهداشتی فردی مورد نیاز، علاوه بر تاکیدات موجود در سیستم های ایمنی و تامین سلامت مواد غذایی خواهد بود.6- سیستم مدیریت زیست محیطی ISO 14001:

ایزو 14001:2004 مجموعه ای از مقررات است كه در سطح بین المللی معتبر است و شركت ها از آن برای مدیریت جنبه های زیست محیطی عملیات خود استفاده می كنند تا اثرات مضر زیست محیطی عملیات خود را به حداقل برسانند. ایزو 14001:2004 یكی از استانداردهای خانواده ایزو 14000 است. در این خانواده تعداد زیادی مدارک و راهنما وجود دارد كه هدف آن ها كمك به شركت ها در درک الزامات زیست محیطی و بهبود شرایط و فرآیند به منظور به منظور كاهش آلاینده هایی است كه تولید می كنند.

این استاندارد نیز در سال 2015 پس از تغییر ورژن ایزو 9001 تغییر ورژن یافت و شامل 10 بند شد.

 

این مطلب را از دست ندهید: تعریف استاندارد ایزو 14001 چیست؟ 7- سسیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی OHSAS 18001:2007:

این استاندارد مجموعه ای از مقررات است كه شركت ها با رعایت آن ها به مدیریت مسائل مربوط به ایمنی و بهداشت كاری و مسائل مربوط به خطرات شغلی محیط خود می پردازند. خروجی اصلی این نظام مدیریت مجموعه ای از رویه ها وروش هاست كه به شركت ها امكان می دهند، مخاطرات بهداشتی و ایمنی در محیط كار خود را شناسایی كنند، تخفیف دهند و از بروز آن ها جلوگیری نمایند.

در سال 2018 استاندارد ISO 45001 جایگزین این استاندارد شد.

 

این مطلب را از دست ندهید: استاندارد OHSAS 18001 چیست؟ 
8- سیستم مدیریت یکپارچه IMS:

هرگاه سازمانی هر سه استاندارد 9001 ، 14001 و 18001 را دریافت نمایید می گویند IMS گرفته است.

این مطلب را از دست ندهید: استاندارد سیستم مدیریت یکپارچه IMS چیست؟

 

9- استاندارد قطعه سازان خودرو ISO/TS 16949:2009:

هدف از این استاندارد توسعه اصولی سیستم های كیفیت است كه برای بهبود مستمر ، تاكید بر جلوگیری از بروز عیب و كاهش در نوسانات و ضایعات زنجیره عرضه محصولات تهیه شده است این استاندارد نیازمندی های سیستم های كیفیت موجود صنایع اتومبیل سازی جهان را بیان می كند و از ممیزهای اخذ گواهی متعدد جلوگیری می نماید. این استاندارد مورد استفاده كلیه تامین كنندگان داخلی، داخل شركت های خودروسازی و خارجی می باشد كه اقلام زیر را مستقیما برای شركت های خودروسازی تامین می كنند.

• مواد اولیه
• قطعات یدكی
• عملیات حرارتی، رنگ كاری، آبكاری، سایر خدمات.

استاندارد ایزو تی اس نیز در سال 2016 تغییر ورژن یافت.


مزایای بکارگیری استاندارد تی اس:

 • انطباق کامل با استاندارد ISO 9001 و قابلیت تلفیق به خصوص برای واحدهای تولیدی که هم برای صنعت خودرو و هم خارج از آن فعالیت می نمایند.
 • قابلیت انطباق و سازگاری با استاندارد مدیریت، زیست محیطی، ISO 14000
 • استقرار یک سیستم مدیریت کیفیت فرآیند گرا که متضمن ایجاد بهبود مداوم در سازمان و حرکت به سمت مدل های TQM و تعالی سازمان است.
 • پذیرش این سیستم توسط گروه خودرو سازی سایپا
 • قابلیت انطباق سیستم با الزامات خودرو سازان ایرانی دیگر (ایران خودرو، کرمان خودرو و....)
 • استفاده از مزایای عمومی سیستم های مدیریت کیفیت

 

10- ارزیابی برند بر مبنای استاندارد ISO 10668:2010:

امروزه برند به بخش مهمی از سرمایه و ثروت یک سازمان تبدیل شده و به تبع آن مدیریت و راهبری آن نیز جزء استراتژی های سازمان ها قرار گرفته است. حال با توجه به اهمیت برند در سازمان، ضروری است همانند سایر سرمایه ها، برند نیز مورد ارزیابی و کنترل ارزش و محاسبه نرخ بازگشت سرمایه قرار بگیرد. از این رو در سال های اخیر سازمان های بزرگی با جایگاه برند خاص خود اقدام به ارزیابی های مختلفی در این زمینه نمودن که هر کدام از روش های بکار گرفته شده نقاط قوت و ضعف خود را داشت. تا این که در سپتامبر 2010 مؤسسه بین المللی ISO بنا به نیاز سازمان ها در این زمینه، اقدام به تدوین و انتشار استاندارد بین المللی ISO 10668: 2010 با نام Brand Valuation نمود.

این استاندارد بین المللی با عنوان "ارزش نام تجاری - نیازمندی ها برای ارزش مادی نام تجاری" به تشریح استوار و شفاف روش های اجرایی برای اندازه گیری میزان ارزش یک برند می پردازد. برندها شامل نام ها، اصطلاحات، نشانه ها، نمادها، آرم ها و ... هستند که محصولات، خدمات و اشخاص حقیقی و حقوقی را می شناسند. هرچند که مدت زیادی از انتشار این استاندارد نمی گذرد، اما سازمان هایی که از این استاندارد در راستای مدیریت و ارزیابی برند خود استفاده نموده اند، از موفقیت های چشمگیری برخوردار شده اند. کریستوفر شولز، رییس کارگروه پروژه ایزو که استاندارد مورد نظر را توسعه داده است می گوید "نام های تجاری باید تصویری متمایز و پایدار در ذهن ذینفعان به منظور کمک به یک شرکت برای پایداری در بازار ایجاد نمایند و با مشتریان ارتباط برقرار کرده و آنها را با خود درگیر نماید".

 

مزایای استقرار استاندارد ارزیابی برند:

 

انتخاب مصرف كنندگان را هدایت می كند:
در یک بازار بسیار بزرگ و پیچیده، برند یک میانبر را در فرآیند تصمیم گیری مصرف كننده به وجود می آورد. در مواجهه با محصولاتی كه به لحاظ كلیه جوانب برابر هستند، مصرف كنندگان غالبا برند‌هایی را انتخاب می كنند كه آن را می شناسند، محترم می شمارند و تایید می کنند.
مركز مشاوره مدیریت مرسر (MMC) اخیرا از مصرف كنندگان پرسیده است كه تمایل دارند با چه نوع شركت كار كنند، مصرف كنندگان پاسخ دادند كه شركت هایی را انتخاب می كنند كه برند مورد تایید دارند، به جای شركت هایی كه تنوع گسترده ای از كلیه محصولات را با قیمت پایین به مشتری ارائه می دهند.

بر وفاداری مشتریان می افزاید:
از آنجا كه مشتریان بیشتر برندهایی را انتخاب می كنند كه می شناسند، استنباط می شود كه وفاداری مشتریان به شركت هایی با برند مورد تایید، بیشتر است. در نتیجه سود مالی روشنی را برای اینگونه شركت ها به وجود می آورد برای اینكه هزینه جذب مشتریان جدید، به طور متوسط ۱۰ تا ۲۰ برابر هزینه حفظ مشتریان موجود است.

ورود به بازار جدید را ممكن می سازد:
شركت هایی با نام های تجاری قوی در ورود به بازار جدید به مراتب موفق تر هستند. مرسدس بنز آنقدر در زمینه مهندسی كیفیت قوی است كه وقتی وارد بازار خودروهای سرعتی و ورزشی شد، خودرو كلاس M آن قادر شد با یک قیمت مناسب بر بازار حكمفرمایی كند، علی رغم اینكه مرسدس بنز قبلا اصلا وسایل نقلیه ورزشی تولید نمی كرد. دیزنی نتیجه مشابه همین را داشت زمانی كه وارد صنعت سفرهای تفریحی دریایی شد، برند شركت آنقدر قوی است که خط تفریحی دیزنی یكی از موفق ترین ها در این زمینه شد.

افزایش قیمت محصول را امكان پذیر می سازد:
شركت هایی با نام تجاری قوی اغلب می توانند قیمت های بیشتری برای كالاهای خود درخواست كنند. تویوتا خودروهای خود را با قیمت بیشتر از قیمت خودروهای ژئو(GEO) می فروشد. برعكس، یك برند ضعیف برای رقابت باید قیمت های پایین ارائه دهد. دیوید روبرت معاون اول استراتژی بازار در شیكاگو می گوید یكی از دلایلی كه نیسان ضرر داد (در سال های اخیر) اینست كه شركت نیسان تقریباً ۱۰۰۰ دلار در هر خودرو به خاطر ضعیف شدن برند از دست داد. وی می افزاید: این چیزی است كه رئیس هیئت مدیره نیز پذیرفت.

استخدام كاركنان را افزایش می دهد:
شركت هایی با نام تجاری قوی بهتر می توانند نخبگان را جذب كنند. در سال ۱۹۹۸ مركز مشاوره مدیریت مرسر(MMC) از فارغ التحصیلان كارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی نظرخواهی كرد كه چه عاملی بر تصمیمات استخدامشان تاثیر گذاشته است. پاسخ دهندگان به این نظرخواهی نام تجاری و شهرت شركت را عامل شماره یك تاثیرگذارنده بر انتخابشان دانستند. در واقع نام تجاری شركت حداقل ۲۵ درصد بیشتر از سایر عوامل دیگر نظیر حقوق، نوع كار، فرهنگ شركت، فرصت های ترفیع و تشویق امتیاز كسب كرد.11- CE Marck:
استاندارد اتحادیه اروپا و برای صادرات به کشورهای اروپایی.

 

12- استاندارد آزمایشگاه های اندازه گیری ISO 17025:2005:

استانداردی برای تایید صلاحیت آزمایشگاه ها

این استاندارد توسط اداره استاندارد و تحقیقات صنعتی تایید می شود و آزمایشکاه یه عنوان آزمایشگاه همکار شناخته می شود.

 

پکیج ایزو

مطالب مرتبط

نظرات (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

بسیار عالی ممنون به خاطر سایت خوبتون

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

 1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-37713662
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام فیسبوک

Top