نحوه برخورد با مشتری عصبانی بر اساس مدل ASAP


بسیاری از شرکت ها و بسیاری از کارکنان در طول روز با مشتریان مختلفی روبرو هستند. در بین مشتریان بسیار پیش می آید که یک مشتری عصبانی و خشمگین باشد، مشتری که به هر دلیل از سازمان و محصول ما عصبانی است شروع به بیان شکایتش از محصول می کند.

اگر فروشنده ها و کارکنان سازمان ها نتوانند اینگونه مشتریان را بخوبی مدیریت کنند، روز کاری خودشان را خراب کرده و علاوه برآن باعث گسترش این نارضایتی در سطح جامعه می شوند.

در زیر مدل ASAP را که می تواند در زمینه مدیریت مشتری شاکی به شما کمک کند را معرفی می کنیم:

 

مشتری عصبانی

 

عذرخواهی و درک احساسات مشتری "Apologize":

شما باید حدود 80٪ از وقت خود را جهت درک احساسات مشتری و حدود 20٪ از وقت خود را جهت بررسی و فهمیدن مشکل اختصاص دهید. عذرخواهی باید فوری انجام شود. برای عذرخواهی هیچ وقت منتظر نباشید. اگر سازمان و شرکت شما اشتباه کرده است، آن را بپذیرد. حتما از کلمه "عذر خواهی" استفاده نمایید، نه "ببخشید". ببخشید برای این وضعیت کافی نیست. (دلایل اهمیت شکایت مشتریان)

 

همدردی و درک مشتری "Sympathize":

احترام گذاشتن به احساسات و ناراحتی مشتری، بسیار مهم است. همدردی یعنی تصدیق و تایید احساسات جریه دار شده توسط یک نفر دیگر که باعث ایجاد حس اطمینان و آسایش می‌شود. درک کردن مشتری به معنای همدلی و درک احساس او است برای نشان دادن این که من هم این تجربه را داشته ام. فروشنده می تواند بگوید: «من هم قبول دارم کاملا عصبانی کننده است». (تقسیم بندی مشتریان)

 

قبول مسئولیت "Accept the Responsibility":

هر بار که شما مسئولیت رسیدگی به مشکل را قبول می کنید، عملا ساختار شرکت خود را نمایش می دهید. شما باید این ذهنیت را به مشتری بدهید که صد در صد تلاش خود را برای حل این مشکل به کار خواهید گرفت. با قبول مسئولیت، دوباره خودتان را به مشتری معرفی نمایید، حتی اگر نام خود را پیش از این گفته بودید. این کار به مشتری شخصیت و اعتماد به نفس می دهد. (چطور مشتریان را وفادار کنیم؟)

 

آمادگی برای کمک "Prepare to Help":

طرح سوالات هوشمندانه به شما کمک خواهد کرد متوجه شوید چه چیزی باعث آزردگی خاطر مشتری شما شده است. با رفتار و صحبت خود طوری نشان دهید که برای حل مشکل کاملا مشتاق و مصمم هستید. این نوع ارتباط با مشتری، کمک خوبی به بهبود رابطه می کند: "شروع کنیم و ببینیم که من چگونه می توانم به شما کمک کنم. لطفا بفرمایید دقیقا چه اتفاقی افتاده".

افزایش رضایت مشتریان با ارائه خدمات به مشتریان حاصل می شود. هیچ عذر و بهانه ای نیاورید! بهانه آوردن مثل این است که داد بزنید و بگویید "من الان به شما هیچ کمکی نمی کنم!" هیچ کس نمی خواهد این جواب ها را بشنود: "من تازه کارم" یا "سیستم قطع شده است" و یا "من اینجا دست تنها هستم". این مشکلات شما است و مشکل مشتری نیست.

تحقیقات نشان می‌دهد که تبدیل شدن به مشتریان وفادار برای آن دسته از مشتریانی که موفق به حل و فصل مشکل خود شده اند، با نرخ بالاتری نسبت به کسانی که هرگز این اتفاق برای آن ها رخ نداده، انجام می شود.(روش متقاعد کردن مشتری)

 

مشتری مداری

مطالب مرتبط

نظرات (2)

This comment was minimized by the moderator on the site

ممنون از مطلب خوبتون

This comment was minimized by the moderator on the site

این قبول کردن مسئولیت ایا باعث نمیشه که مشتری بیش از انچه که حقش هست رو از ما بخواهد؟

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top