آشنایی با مهارت های رشد و توسعه فردی

مهارت های رشد و توسعه فردی کمک می کند فرد جزء افراد موفق دسته بندی شود. تلاش یک فرد برای یادگیری مهارت های جدید یکی از روش های توسعه مهارت های فردی است. برای داشتن یک شخصیت قوی باید مهارت هایی را در خود تقویت کنید. در این مقاله قصد داریم چند نمونه مهارت رشد و توسعه فردی را معرفی کنیم که بسیار کاربردی هستند.

 

تمرین راه افزایش مهارت های رشد و توسعه فردی

برای توسعه مهارت های فردی باید همیشه تمرین کنید. برای استاد شدن در یک مهارت لازم است تمرین مستمر در طولانی مدت انجام داد. باید بر ترس ها که مانع موفقیت و حرکت هستند تسلط پیدا کرد. باید از محیط امن و راحت خارج شد و با چالش ها و مشکلات روبرو شد تا به رشد و توسعه فردی دست یافت. باید فرد برای خود فضای الهام بخشی ایجاد کند. برای این کار محیط باید آرام و مرتب باشد تا انرژی مثبت انتقال یابد. این انرژی تمرکز فرد را زیاد می کند و به فرد انگیزه می دهد. باید کارها را در یک لیست نوشت و سر موقع انجام داد. باید کارها طبق لیست و به صورت مرتب انجام شوند. انجام به موقع کارها طبق برنامه به فرد انرژی و انگیزه می دهد.


رشد توسعه فردی

حذف عادت های بد

برای افزایش مهارت های رشد و توسعه فردی باید عادت های بد را حذف کرد. سیگار کشیدن، ناخن جویدن، افکار منفی و ... را باید در زندگی اصلاح کرد و تلاش کرد عادت های خوب را جایگزین کرد. مطالعه، خواب کافی، نظافت شخصی و ... از فرد یک انسان بهتر می سازد. سعی کنید برای تمرین با افراد سخت تعامل کنید و آنها را با خود همسو کنید. این روش برای رشد و توسعه فردی مناسب است. با کمک انجام بازی های فکری مثل شطرنج ذهن خود را جهت مواجهه با چالش ها آماده کنید. با این کار در زندگی نیز راحت تر می توانید با مشکلات روبرو شوید و آنها را حل کنید. با کمک مراقبه می توانید تمرکز خود را زیاد کنید. استرس وجود خود را کاهش دهید. از سلامت جسمانی خود مراقبت نمایید و در نهایت در مسیر رشد و توسعه فردی گام بردارید.

 

یک پیشنهاد دوستانه:  اگر هنوز در دوره رایگان 4P بازاریابی شرکت نکرده اید، اینجا کلیک نمایید.

 

نقش روابط در رشد و توسعه فردی

یک دوست موفق باعث می شود مهارت های رشد و توسعه فردی از طریق طی کردن مسیر صحیح قابل دسترسی باشند. به انضباط و طی کردن مسیر صحیح توسط فرد کمک می کند. باید در مسیر توسعه فردی افسوس برای گذشته ها را کنار گذاشت و روی زمان حال تمرکز کرد. دشمنان حتی در این مسیر می توانند مانند یک آینه عمل کنند و تصویر واقعی از شخصیت فرد را به نمایش بگذارند. بنابراین برای رشد و توسعه فردی باید از تصور دشمنان خود آگاهی پیدا کرد و آن را تحلیل نمود.

رشد و توسعه فردی

اوقات فراغت و نقش آن در رشد و توسعه فردی

برای حفظ عملکرد خوب باید در بین مسیر رشد و توسعه فردی زمانی را برای گردش و تفریح در نظر گرفت. یادگیری مهارت های جدیدی مثل سفالگری یا نقاشی نیز در گسترش شخصیت فرد و ابعاد مختلف ان موثر است. می توانید جهت رسیدن به رشد و توسعه فردی روی تناسب اندام خود نیز کار کنید. هر کاری که به نوعی سرگرمی برای زمان بیکاری است اگر در جهت یادگیری مهارت باشد نوعی فعالیت رشد و توسعه فردی تلقی می شود. با انتخاب رقبای قوی برای رقابت می توانید شخصیت خود را محک بزنید. توانایی های خود را مشخص کنید و ارتقا دهید. شخصیت ایده آل از نظر خود را در ذهنتان مجسم کنید. سپس آن را در ذهن خود دنبال کنید تا به بالاترین سطح رشد فردی برسید. در مسیر اجرای برنامه های رشد و توسعه فردی اصل تعهد را همواره رعایت کنید.

 

جمع بندی نهایی

برای رشد و توسعه فردی اول فرد مهارت هایی را که دارد شناسایی و تقویت می کند. سپس به مهارت هایی که ندارد ولی لازم است داشته باشد می پردازد. با این کار و تقویت این مهارت ها فرد می تواند در زمان کمتری به اهداف خود دست پیدا کند. طبق گفته برایان تریسی هر چقدر فرد مهارت های بیشتری یاد بگیرد زودتر به رشد و توسعه فردی دست پیدا می کند و در نتیجه زودتر به اهداف خود می رسد. از آنجایی که توسعه مهارت های فردی امری زمان بر و طولانی مدت است باید به صورت مستمر و بدون توقف در این مسیر گام برداشت. مهارت های رشد و توسعه فردی با یادگیری مستمر رابطه مستقیم دارند و فرد اثرات آن را در دراز مدت می بیند.


فن بیان

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top