اصول ارتباط موثر چیست و چه تاثیری بر کسب و کار دارد؟

اصول ارتباط موثر از آن جایی اهمیت پیدا می کند، که ارتباط یکی از سه نیاز اصلی انسان به شمار می رود. انسان سالم، موجودی اجتماعی است و به برقراری ارتباطات اجتماعی میل دارد. این ارتباطات در زندگی شخصی و زندگی کاری انسان می تواند تاثیر بسزایی داشته باشد. برای این که در این روابط اجتماعی به مشکل برخورد نکنیم، باید با اصول ارتباط موثر بیشتر آشنا شویم. آشنایی با موانع ارتباط موثر نیز می تواند در این روند به ما کمک کند. پس در صورتی که فکر می کنید نیاز دارید از ارتباط موثر در زندگی شخصی و کاری خود استفاده کنید. در این مقاله ما را همراهی نمایید.

ارتباط موثر


ارتباط به صورت موثر چیست؟

برای ایجاد ارتباط موثر پیش از آن که در خصوص اصول ارتباط موثر صحبت کنیم، باید در خصوص چیستی یک ارتباط بدانیم. در ارتباط موثر باید به نکاتی همچون سن، میزان تحصیلات و الگوی فکری که شخص مقابل شما دارد، مورد توجه قرار گیرد. برای مثال صحبت کردن در مورد برنامه نویسی با شخصی که دانشی در این حوزه ندارد، به ایجاد ارتباط موثر خاتمه نخواهد داشت. پس پیش از دانستن اصول ارتباط موثر باید بدانید که درک متقابل از اهمیت بالایی برخوردار است. اما اصول ارتباط موثر و موانع آن چیست؟ این سوالی است که در ادامه به آن پاسخ می دهیم.

اصول ارتباط موثر چیست؟

ارتباط موثر بر خلاف تصور بسیاری از ما، به رابطه ای گفته می شود که علاوه بر ایجاد روابط اجتماعی، گاها دشواری هایی دارد. در واقع شما در اصول ارتباط موثر باید تلاش کنید که مطلب قابل درک برای شنونده بیان کنید. در عین حال در اصول بیان شده باید دقت داشته باشید که دریافت اطلاعات از جانب بیان کننده برای شما قابل درک باشد. این اصل ارتباط متقابل قابل درک مهم ترین نیاز در اصول ارتباط موثر به شمار می رود. توجه به علایق و درک مخاطب اگر به صورت متقابل صورت نگیرد، ارتباط ایجاد شده محکوم به شکست خواهد بود.

 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

7 اصل برای ارتباط موثر وجود دارد که در ادامه به بررسی خلاصه آن ها خواهیم پرداخت :

 • دقیق: در اصول ارتباط موثر باید در نظر داشت که صحبت کردن با فرد باید دقیق باشد. حاشیه پردازی در ارتباط مفید نیست و خلاصه گویی باعث ایجاد ارتباط بهتر می شود.

 • شفاف: درخواست ها و یا پیام خود را باید به صورت شفاف بیان کنید. از بیان مطالب در لفافه و با لحن غیر جدی پرهیز کنید. البته همه ارتباط ها با یکدیگر شبیه نیستند و مثلا در زندگی دوستانه می توانید ارتباط در لفافه داشته باشید. این در حالی است که مثلا در ارتباطات کاری بهتر است درخواست و پیام خود را شفاف و مستقیم بیان کنید.

 • صحیح: ارتباطی را آغاز کنید که از سوی مخاطب قبول شده است. در واقع باید به فاکتورهایی مانند میزان دانش و سطح درک مخاطب خود دقت داشته باشید. رعایت قوانین دستور زبان نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

 • قابل لمس: زمانی که با شخصی ارتباط برقرار می کنید، باید محتوایی را در اختیار وی قرار دهید که شفاف باشد. بتواند آن را لمس کند و بتواند به جزئیات نیز در حد نیاز دسترسی داشته باشد. این اصل در اصول ارتباط موثر از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

 • کامل: تصور کنید که برای کسب و کار خود نیاز به ارتباط ایمیلی دارید. در این صورت باید همه اطلاعات مورد نیاز مخاطب را بیان کنید. این کار به ایجاد یک ارتباط پایدار کمک خواهد کرد.

 • منسجم: ارتباط شما در چه حوزه ای است؟ محتوایی که در ارتباط وجود دارد باید به این حوزه مرتبط باشد. برای مثال با شخصی که در زمینه کسب و کار صحبت می کنید، باید همواره موضوعات منسجم و مرتبط را انتخاب کنید.

 • با ادب صحبت کنید: در نهایت باید گفت لحن شما باید مودبانه باشد. تهاجم و توهین ارتباط موثر را تحت الشعاع قرار می دهد. دیدگاه مخاطب شما حتی اگر از نظر شما صحیح نباشد، باید دارای احترام باشد.

موانع موجود بر سر راه اصول ارتباط موثر چیست؟

با وجود تمامی توضیحات بیان شده در بخش اصول ارتباط موثر گاها ممکن است که برخی از موارد بیان شده در ادامه باعث شود که ارتباط موثری نداشته باشید. برای مثال اگر شخص مقابل شما یا خود شما افسرده باشید ایجاد ارتباط موثر امکان پذیر نخواهد بود. از دیگر موانع ارتباط موثر می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • خودشیفتگی
 • اضطراب
 • شکاک بودن
 • وابسته
 • شخصیت اسکیزوئید : شخصیت انزوا گرا

با توجه به مطالب بالا، شما می توانید با اصول ارتباط موثر بیشتر آشنا شوید. از آن در زندگی شخصی و کاری خود استفاده داشته باشید.

 

پیشنهاد می کنیم برای متخصص شدن در حوزه مشتری مداری، در دوره مهارت های حرفه ای ارتباط با مشتریان شرکت کنید.

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

 1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top