5 اصل مشتری مداری برای کسب وکارها

مشتری مداری در ذهن هر کسی معنای متفاوتی دارد. بهتر است قبل از هر چیزی یک تعریف واحد و جامع از این مفهوم پیدا کنیم. مشتری مداری در واقع یک استراتژی برای همسو کردن و توسعه کسب و کار در راستای نیاز و خواسته‌های مشتری است.

فرهنگ تجاری برخورد و ارتباط با مشتری و تلاش برای حفظ مشتری یا جذب مشتریان جدید بخش مهمی از مشتری مداری است. در سازمان‌ها و مجموعه‌ها ارتباط درست با مشتری باید یک امر بسیار مهم تلقی شود و به عنوان یک اصل درون سازمانی با قواعد مشخص تعریف شود تا همه اعضا مطابق آن عمل کنند.

مشتری مداری کمک می‌کند تصویر مناسبی از شما و کسب و کارتان در ذهن مشتری ثبت شود و یکی از اصلی‌ترین راه‌های وفادار کردن مشتری است.

مشتری مداری در همه بخش‌های تجارت یعنی از ارتباط اولیه تا خدمات پس از فروش نقش دارد و لازم است همه اعضای یک مجموعه این اصل مهم را رعایت کنند. در مشتری مداری و کسب و کارهای مشتری محور، هدف جلب رضایت مشتری است و عملکرد و فعالیت‌های تجاری مجموعه برای رسیدن به این هدف تنظیم می‌شوند.

مشتری مداری


اهمیت مشتری مداری

در تجارت امروز، توجه به مشتری و ارتباط درست با او، مسئله بسیار مهمی است. در بازار رقابت تجاری، کسی موفق است که بتواند با مشتری مداری، رضایت افراد را جلب کند. در نتیجه مشتری مداری از ارکان اصلی موفقیت در تجارت است. از این رو هم مجموعه‌ها باید اصول و قواعدی برای ارتباط با مشتری تنظیم کنند. همه افراد فعال در مجموعه باید نسبت به اصول مشتری مداری آگاه باشند تا عملکرد مجموعه هماهنگ و یکپارچه باشد. مشتری مداری می‎تواند به کسب و کار شما جهت دهد. چرا که وقتی رویکرد تجاری شما بر اساس خواسته و نیازهای مشتری شکل بگیرد، فعالیت‌های شما کاملا هدفمند پیش خواهد رفت.

تکنیک‌ها و اصول تجارت مشتری محور

تا اینجا با مفهوم مشتری مداری و اهمیت آن در تجارت آشنا شدیم. در ادامه تکنیک‌ها و اصول مشتری مداری را بررسی می‌کنیم.

  1. احترام به مشتری: اولین و مهم‌ترین اصل در مشتری مداری، احترام به مشتری است. ارتباط با مشتری باید بر پایه احترام شکل بگیرد. برای مشتریان ارزش قائل شوید و به آن‌ها نشان دهید برای شما مهم هستند. البته مشتری نباید احساس کند فقط به واسطه این که قرار است از شما کالا یا خدماتی دریافت کند به او احترام ‌می‌گذارید. از مشتری بخواهید نیاز خود را به طور کامل توضیح دهد. شنونده خوبی باشید تا کاملا متوجه شوید مشتری چه نیازی دارد. سپس تلاش کنید با ارائه خدمات و کالای با کیفیت و مناسب نیاز مشتری رضایت او را جلب کنید.

  2. اعتمادسازی: در تجارت، جلب اعتماد مشتری، اهمیت بسیار زیادی دارد. اهمیت این موضوع در تجارت مشتری محور اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. اعتمادسازی از طریق ارائه کالا و خدمات با کیفیت میسر می‌شود. در نتیجه افزایش کیفیت محصولات، راه مناسبی برای عملی کردن مشتری مداری است. اعتمادسازی روند طولانی مدت دارد و برای رسیدن به نتیجه مطلوب نیازمند صبر و حوصله است. اعتمادسازی در نهایت منجر به وفادار شدن مشتریان می‌شود که در دنیای تجارت دستاورد مهمی است.    یک پیشنهاد دوستانه:

    اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.  3. همدلی: برخورد صمیمی با مشتریان، گوش دادن به صحبت‎های او و پاسخگویی مناسب، زمینه‌ساز همدلی و برقراری ارتباط موثر با مشتریان است. احساس هم‌ذات پنداری و همدلی به مشتریان نشان می‌دهد که او را کاملا درک ‌می‌کنید و می‌توانید نیاز او را برطرف کنید. همدلی یکی از راه‌های اعتماد سازی و جلب رضایت مشتریان است.

  4. تعامل با مشتری: با استفاده از راه‌های ارتباطی جدید، تماس با مشتریان را در دستور کار خود قرار دهید و مشتریان را به تعامل و ارتباط بیشتر تشویق کنید. این کار باعث می‌شود راحت‌تر متوجه خواسته‌ها و نیازهای مشتریان شوید. در نتیجه می‌توانید خدمات و محصولات خود را مطابق با نیازهای مشتریان طراحی کنید. همچنین نقاط ضعف و قوت خود را می‌شناسید و می‌توانید در جهت رفع یا تقویت آن‌ها تلاش کنید. برای مشتریان فعال خود امتیازات ویژه‌ای در نظر بگیرید و سعی کنید با ارتباط موثر به آن‌ها نشان دهید تعامل آن‌ها برای شما ارزشمند است و قدردان آن هستید.

  5. به کارگیری کارکنان توانا و آگاه: لازم است رفتار و عملکرد همه اعضای مجموعه بر پایه جلب رضایت مشتری باشد تا نتیجه دلخواه به دست آید. در نتیجه همه اعضا باید با در مورد مشتری مداری اطلاعات کافی داشته باشند و بتوانند مطابق اصول آن عمل کنند.

پیشنهاد می کنیم برای متخصص شدن در حوزه مشتری مداری، در دوره مهارت های حرفه ای ارتباط با مشتریان شرکت کنید.

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32943957
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top