منظور از تجربه مشتری چیست؟

تجربه مشتری چیست؟ آیا تا به حال به عمق این موضوع فکر کرده اید که منظور از تجربه و رضایت مشتری چیست؟ و می تواند چه کمکی در فروش بیشتر به شما کند؟ تمام ادراک و احساسی که مشتری از برخورد و خرید از شما به دست می آورد، در نهایت به کسب تجربه برای وی ختم می شود. هر گونه تعامل و برخوردی که شما با مشتری خود داشته باشید برای او به یک تجربه تبدیل می شود و می تواند این تجربه را چه مثبت و چه منفی با دیگران به اشتراک بگذارد.

اگر خرید مشتری از شما ایده آل باشد و در سطح انتظارات وی باشد، قطعا به یک تجربه لذت بخش و رضایت بخش تبدیل می شود. اما اگر تجربه خوشایندی از برخورد و خرید از فروشنده در ذهن مشتری ثبت نشود، می تواند برای فروشنده زیان آور باشد.

تجربه خوب یا بد مشتری چه تاثیری در فروش می گذارد؟

بسیاری از فروشنده ها بر این باورند که اگر مشتری به دنبال کالا یا محصول خاصی بگردد، دیگر برایش فرقی نمی کند که برخورد فروشنده چگونه باشد و یا به سایر جزییات دیگر توجه نمی کند، زیرا اصل و هدف خرید محصول است.

اگر شما هم جزو فروشنده هایی هستید که این باور را دارند، باید به شما متذکر شویم که این باور شاید در گذشته کمی صحت داشت، اما امروزه و با گسترش رقابت بین مشاغل مختلف، چنین چیزی وجود ندارد.

زمانی که مشتری با رضایت از محل کار شما خارج شود، یقینا این رضایت را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک می گذارد و از این طریق و بدون صرف هیچ هزینه ای شما می توانید یک تبلیغات بسیار مفید و موثر داشته باشید.

معمولا پربازده ترین نوع تبلیغات، تبلیغات حاصل از رضایت و تجربه مشتری است. مطمئن باشید یک مشتری راضی برای شما 5 مشتری دیگر را می آورد و این به نفع و سود شماست. حال اگر در مقابل مشتری از خدمات و برخورد شما ناراضی باشد، این نارضایتی را با دیگران نیز در میان میگذارد و در نهایت به افت فروش شما منجر می شود. یک فروشنده وظیفه شناس و حرفه ای، رضایت مشتری را مبنای کار خود قرار می دهد. بنابراین به هیچ وجه این موضوع را کم اهمیت ندانید.

 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

چگونه رضایت مشتری را جلب کنیم؟

قطعا شما یک فروشنده روشن فکر و موفق هستید که سعی می کنید با دنبال کردن این مطلب، راهکارهای جلب رضایت مشتری را فرا بگیرید و آن را در فروش محصولات خود به کار بگیرید. خوب است تا بدانید سعی و تلاش شما برای جلب رضایت مشتری می تواند منجر به موفقیت و فروش بیشتر شما شود.

برای اینکه بتوانید تجربه مشتری از خرید را به سمت و سوی مثبت بکشانید، در ابتدا باید خواسته و اهداف مشتری را شناسایی کنید. این موضوع را در نظر داشته باشید که مشتریان شما خلق و خوی متفاوتی دارند، همچنین انتظارات آنها با یکدیگر یکسان نیست، بنابراین شما نمی توانید با یک شیوه مشتری مداری، رضایت تمام مشتریان خود را جلب کنید. اگر شما بتوانید به خوبی خواسته و انتظارات مشتریان خود را شناسایی کنید، می توانید بر طبق همان خواسته ها و انتظارات نسبت به جلب رضایت مشتری تلاش کنید.

شاید این سوال ذهن شما را به خود درگیر کند که چگونه می توانیم خواسته و نیازهای مشتریان را شناسایی کنیم؟ برای اینکه بتوانید به خوبی به جواب این سوال برسید، بهتر است تا با مشتری تعامل داشته باشید. زمانی که مشتری به محل کسب و کار شما مراجعه می کند، می توانید با پرسش و پاسخ های مورد نظرتان، از اهداف و انتظارات مشتری باخبر شوید. به این موضوع توجه داشته باشید که پرسش های بی مورد و بی ربط می تواند نتیجه معکوسی داشته باشد و نه تنها شما از اهداف مشتری باخبر نمی شوید، بلکه در نظر آنها یک فرد چاپلوس دیده می شوید.

به عنوان مثال اگر مشتری قصد خرید یک وسیله برقی را دارد، شما می توانید از او بپرسید که این وسیله را برای کاربرد خانگی و معمولی می خواهد یا فراتر از آن؟ آیا برند خاصی مد نظرش است یا خیر؟ از دستگاهی که قصد خریدش را دارد چه انتظاراتی دارد؟ در چه رنج قیمت قصد هزینه کردن را دارد؟ و بسیاری از این قبیل سوالات.

زمانی که شما بر پاسخ این سوالات واقف باشید، قطعا می توانید مشتری خود را به خوبی راهنمایی کنید و تجربه یک خرید ایده آل را در ذهن او ثبت کنید.

متقاعدسازی

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top