تفکر سیستمی چگونه به کسب و کار کمک می کند؟


به طور کلی سیستم، یک مجموعه از عناصر مختلف است، که برای دست یابی به نتیجه ای مشخص، اعضای این مجموعه با یکدیگر به تعامل می پردازند. اعضای این مجموعه با یکدیگر تعامل دارند و هدفی مشخص را دنبال می کنند. از مهم ترین ویژگی سیستم ها ارتباط متقابل و وابستگی اعضا به یکدیگر است. تفکر سیستمی یکی از فاکتورهای مهم در رشد هر سازمان و کسب و کار می باشد. عدم وجود این تفکر ضعفی است که در برخی از فرهنگ ها وجود دارد. در ادامه قصد داریم شما را تفکر سیستمی و کمک آن به کسب و کار، بیشتر آشنا کنیم.

 

رویکرد سیستمی

 

مفهوم تفکر سیستمی چیست؟

به طور کلی تفکر سیستمی دارای چند مفهوم کلی می باشد که برای آشنایی با این نوع تفکر نیاز است تا با این مفاهیم به طور کامل آشنا شوید. از جمله مفاهیم تفکر سیستمی به موارد زیر می توان اشاره نمود.

- نوع ساختار هر سیستمی تعیین کننده نوع رفتار آن است. به طور کلی الگوی رفتاری یک سیستم، روند رفتار اعضای آن سیستم را مشخص می نماید. این الگوها می تواند نوع رفتار هر کدام از اعضای سیستم با یکدیگر را نیز تعیین کند.

- سیستم ها از اعضایی تشکیل شده اند که، همگی به یکدیگر وابسته هستند. به همین دلیل روند فعالیت هر کدام از اعضا روی کار اعضای دیگر سیستم نیز تاثیر می گذارد. به همین دلیل است که، تغییر هر کدام از اعضا روند کار کل سیستم را تحت تاثیر قرار می دهد.

- با بررسی اعضای یک سیستم و روند فعالیت آنها نمی توان به ماهیت کلی سیستم ها پی برد. زیرا اعضا و فعالیت های یک سیستم و سازمان دائما در حال تغییر و تحول هستند.

- استفاده از روش شهود و بررسی های روزمره برای حل مشکلات سیستم های ساده ممکن است. برای حل سیستم های پیچیده نمی توان از روش شهود استفاده نمود.

 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

انواع تفکر سیستمی در کسب و کار:

برای اینکه افراد بتوانند تفکر سیستمی داشته باشند، نیاز است تا مهارت هایی را در خود تقویت نمایند. از انواع این مهارت ها می توان به تفکرهای پویا، ایستا، علت، اثر، علمی، کمی و ... اشاره نمود. آشنایی با این تفکرات از مهارت های ابتدایی شناخت تفکر سیستمی می باشد. در ادامه با این تفکرات بیشتر آشنا خواهیم شد.


تفکر پویا:

آشنایی با این تفکر می تواند مهارت قرار دادن هدف ها و موضوعات را در قالب الگوی رفتاری در شما تقویت نماید. در این تفکر سیستمی مشکلات و اتفاقاتی که در طول زمان رخ می دهند از اتفاقاتی که یکبار در طول زمان رخ می دهند، بسیار مهم تر هستند. به طور مثال در کسب و کار های مختلف، بررسی گزارش اتفاقات سالانه می تواند به حل مشکلات در کسب و کار کمک نماید. تا سرمایه و درآمد کار افزایش پیدا کند.


تفکر علت:

از دیگر تفکرات و مهارت های مهم در تفکر سیستمی شناخت سیستم به عنوان یک علت است. پس از آنکه موضوعات و مسائل یک سازمان به عنوان الگوی رفتاری سازمان مشخص شد. نیاز است تا مدلی ساخته شود که راه حل هایی برای بهبود و تقویت این الگو ارائه دهد. در این مهارت سیستم به عنوان یک علت مشخص می شود که برای پیشرفت آن، چیزی به الگوی رفتاری اضافه و چیزهایی از آن حذف می شود. از مهم ترین تمرینات شناخت این مهارت، به عهده گرفتن مسئولیت اشتباهات است.


تفکرات جنگل بین:

برخی از کسب و کارها برای دست یابی به موفقیت و شناخت مشکلات سازمان، روی جزئیات بیشتر تمرکز می کنند. تفکر سیستمی جنگل بین، تمامی جزئیات را دسته بندی می کند تا، به کل سیستم دست پیدا کند. (درخت به درخت بررسی می کند) در این تفکر بر روی شباهت ها بیش از تفاوت ها تمرکز می شود. و ویژگی منحصر به فرد هر کارمند شناسایی می شود. تا خصوصیات مشترک او با خواسته های سازمان و دیگر کارمندان، مشخص شود.


تفکرات عملیاتی:

در این تفکر، مهارت اصلی یافتن دلایل مختلف هر موضوع می باشد. در این تفکر یادگیری با تجربه کردن همراه است. به همین دلیل نحوه یادگیری مهارت های مختلف قطعا موثرتر و با کیفیت تر خواهد بود. به طور کلی این تفکر تمامی فرایند یادگیری را در قالب ساختار نمایان می کند و هدف آن ثابت کردن این موضوع است که، هر عاملی بر نتیجه نهایی تاثیر می گذارد. این نوع از تفکر نقطه مقابل تفکرات عامل بین می باشد.

 

پیشنهاد بسیار جدی به مدیران داریم که در حوزه نگرش سیستمی آموزش ببینند. پیشنهاد می کنیم محصول رویکرد سیستمی که سخنرانی پرفسور خرم، یکی از بزرگان رویکرد سیستمی در دنیا و همچنین مهندس شعبانعلی، را تهیه نمایید.

برای مشاهده توضیحات و تهیه این محصول، بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

دوره آموزشی نگرش و رویکرد سیستمی

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-37713662
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام فیسبوک

Top