چگونه بهره وری نیروی انسانی را افزایش دهیم؟


توسعه بخشیدن به کسب و کار ارتباط مستقیمی با افزایش بهره وری نیروی انسانی دارد. از طرفی اینکار می تواند در موفقیت کسب و کار نیز بسیار تاثیر گذار باشد. برای افزایش بهره وری نیروی انسانی، نیاز است تا مدیران یک کسب و کار با موضوعاتی آشنایی کامل و درستی داشته باشند. در ادامه قصد داریم شما را با اطلاعاتی در رابطه با چگونگی افزایش بهره وری نیروی انسانی، آشنا کنیم.

 

 بهره وری نیروی انسانی

 

بررسی و تشخیص نیازها:

یکی از مهم ترین موضوعات در بهره وری نیروی انسانی، مشخص کردن نیازهای کسب و کار است. شما با توجه به نیازهای سازمانتان به جذب نیروی انسانی می پردازید. بنابراین در ابتدا باید نیازهای سازمان را شناسایی نمایید. از طرفی شناسایی توانایی و مهارت های نیروی های انتخابی می تواند در پیشرفت کسب و کار، بسیار موثر باشد. لذا برای اینکه بتوانید نیرویی استخدام کنید که بتواند بهره وری بالایی داشته باشد، بایستی متناسب با کسب و کار و نیازهای کسب و کار شما باشد.

 

نحوه استخدام نیروی انسانی:

از دیگر فاکتورهایی که در بهره وری نیروی انسانی موثر است، توجه به نحوه استخدام می باشد. در ابتدا سعی کنید وظیفه انتخاب نیروی انسانی را به عهده افرادی بگذارید، که در این کار مهارت دارند. از طرفی به چند مورد در رابطه با استخدام افراد توجه نمایید.

سعی کنید به سابقه کاری نیروی استخدامی بیشتر از قول های آینده او اهمیت دهید.

از طرفی دلیل ترک کار قبلی نیروی استخدامی بسیار حائز اهمیت است. برخی از افراد با توجه به مهارت و توانایی های حیرت آوری که دارند، به دلیل اخلاق نامناسب از کار قبلی خود اخراج شده اند. برخی از افراد با وجود مهارت و اخلاق مناسب به دلایل مختلفی مجبور به ترک کار قبلی خود شده اند. از میان این دو گروه، انتخاب از گروه دوم بسیار عاقلانه تر و حرفه ای تر است.

استفاده از افراد نامناسب در سمت نامناسب موجب پس رفت یک سازمان می شود. اگر فردی در جایگاه نامناسب قرار گیرد، پس از مدتی ناامید می شود. اما اگر فردی مناسب برای نیازی مناسب انتخاب شود، قطعا موجب پیشرفت سازمان خواهد شد.

 

این مطلب را بخوانید: روند اصولی استخدام نیروی انسانی

 

آموزش درست و اصولی:

آموزش یکی از مهم ترین فاکتورهای سازمان های موفق است. آنها برای بهره وری نیروی انسانی مناسب، از روش های آموزشی مناسب در کسب و کار خود استفاده می نمایند. یکی از این روش های آموزشی، الگوی درستی بودن است. فرض کنید مدیری خود به وقت و نظم در کار خود اهمیتی نمی دهند. اما از کارمند خود می خواهند که کاملا منظم باشد و به وقت اهمیت بسیاری دهد، مطمئناً کارکنان بیشتر به رفتارها توجه می کنند و الگو می گیرند تا دقت در گفتارها.

از طرفی برخی از کارهای تخصصی به صورت دوره های آموزشی می تواند میزان بهره وری نیروی انسانی را در سازمان افزایش دهد. این آموزش ها بایستی با توجه به نیازهای شناسایی شده کارکنان باشد و به صورت صحیح برگزار شود.

 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

توجه کردن به انگیزه ها:

خیلی از کارمندان یک سازمان برای انجام کار خود انگیزه هایی دارند. به طور مثال 99 درصد از انسان ها به دلیل نیازهای مالی مشغول به کار هستند. بنابراین پرداخت به موقع حقوق آنها، می تواند بزرگ ترین انگیزه برای درست انجام دادن کار و افزایش بهره وری کارمندان باشد. همچنین ایجاد امید به آینده، برگزاری چالش های متنوع، تشویق و پاداش و ... همگی از فعالیت هایی هستند که موجب افزایش انگیزه در نیروهای انسانی سازمان، می شوند.

البته مدیران نباید از تحسین صحیح غافل باشند، چرا که تحسین اصولی می تواند انگیزه کارکنان را به مراتب بالا ببرد. (پیشنهاد می کنیم این مطلب را بخوانید: مدیران چگونه تحسین کنند؟)

 

مشخص کردن امکانات و اختیار:

از دیگر فاکتورهایی که موجب افزایش بهره وری نیروی انسانی می شود، دادن قدرت اختیار به آنها است. ندادن اختیارات به کارمندان آنها را بی انگیزه می نماید. زیرا فکر می کنند مانند ربات باید یک کاری را که به آنها دستور داده شده، به درستی و دقیقا به همان شکل انجام دهند. اما در صورتی که اختیار کاری داشته باشند، با انگیزه و ذهن بازتری به فعالیت در سازمان می پردازند. از طرفی دادن امکانات خوب و ابزارهای با کیفیت نیز در افزایش  بهره وری، بسیار موثر است. قطعا انسان ها در محیط هایی که تهویه مناسبی دارند، صندلی راحت تر و استانداردی دارند، قلم و کاغذ مناسبی دارند و ... بهتر می توانند کار کنند.

 

تعیین امنیت شغلی:

در آخر باید گفت امنیت شغلی کارمندان در افزایش بهره وری نیروی انسانی، بسیار حائز اهمیت می باشد. خیلی از کارمندان نگران نداشتن امنیت شغلی هستند. به همین دلیل دائما استرس ترک کار و بیکاری را دارند. در صورتی که به آنها اطمینان از امنیت شغلی داده شود، می توانند با تفکر بازتر و انگیزه بیشتری وظایف خود را انجام دهند.

 

هرچه مدیران و سازمان ها سعی کنند از راهکارهای انگیزشی برای ایجاد شور و اشتیاق در کارکنان استفاده کنند، باطبع آن، بهره وری کارها هم بالاتر می رود. اینکه بخواهید با روش های قدیمی و خیلی اوقات و زور و تهدید، بهره وری بالایی را از کارکنانتان دریافت کنید، به احتمال فراوان دراشتباه هستید.

 

پیشنهاد می کنیم در دوره بهره وری نیروی انسانی شرکت نمایید و اصول آن را بیاموزید، برای تهیه این محصول آموزشی بر روی لینک زیر کلیک نمایید

دوره آموزشی بهره وری نیروی انسانی (سازمانی و فردی)

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top