تاثیر داستان سرایی بر مغز انسان ها


داستان ها روشی عالی هستند تا اطلاعات را پردازش و ذخیره کنیم. یک داستان شامل حجم زیادی از اطلاعات در قالب تکه های قابل هضم برای مغز است.

داستان ها به ما اجازه می دهند که اتفاقات را به واحدهای کوچکتر تقسیم کنیم، بنابراین می توانیم اطلاعات را بهتر با هم مرتبط کنیم. روانشناسان این حالت را «بخش بندی» می نامند؛ یعنی تقسیم کردن بخش های داستان به منظور درک ساختار واقعیت.

داستان سرایی


تحقیقات نیکول اسپیر (۲۰۰۷) نشان داد که فعالیت مغز با ادراک ساختار یک رخداد مرتبط است. شرکت کنندگان ، توضیحی درباره فعالیت های روزانه می خواندند و محقق فعالیت های مغزی شان را با دستگاه FMRI اندازه گیری می کرد. تصاویر FMRI نشان دادند که روند مغز به این شکل است که حجمی عظیم و ناگهانی از فعالیتهای مغزی رخ می دهد و سپس یک توقف داریم و مجددأ حجم فعالیت زیادی پیدا می کند و این روند به همین ترتیب ادامه دارد.

در واقع، مغز در حالت پردازش داستان به صورت تکه تکه بود. سپس شرکت کنندگان چند روز بعد مجددا برای بازخوانی داستان مشابهی دعوت می شدند، اما این بار اسکن FMRI وجود نداشت. به جای اسکن مغزی، از شرکت کنندگان خواسته شده بود که قسمت هایی از داستان را که به عنوان یک واحد جداگانه از داستان در نظر گرفته اند علامت بزنند و سپس بخش بعدی را شروع کنند.

 

هنگامی که محققان تصاویر مغزی را با دسته بندی که شرکت کنندگان به صورت خودآگاه روی داستان انجام داده بودند مقایسه کردند، متوجه شدند الگوی فعالیت و توقف در هر دو آزمایش یکسان است. این نقاط شروع و پایان «مرزهای رخداد» نامیده می شوند. مرزهای رخداد هنگامی اتفاق می افتند که در داستان یک تغییر یا انتقال، مثلا تغییر مکان یا تغییر شخصیت، وجود داشته باشد.

داستان هایی که نیکول اسپیر در تحقیقش استفاده کرد داستان هایی درباره وقایع روزانه بودند. نتیجه که می توان گرفت این است که مغز ما با فرایندهای جهان پیرامونمان به عنوان یک داستان ارتباط برقرار می کند.

 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

داستان ها بخش های مختلفی از مغز را درگیر می کنند. هنگامی که در حال خواندن یا شنیدن یک داستان هستیم، بخش های زیادی از مغز ما فعال می شود، بخش هایی مانند شنوایی، تصویر و پردازش، بخش احساسی و ...

یک داستان فقط اطلاغات را منتقل نمی کند، بلکه به ما اجازه می دهد بتوانیم احساسات شخصیت های داستان را هم درک کنیم. شاید برایتان جالب باشد که اگر شما داستانی در خصوص فردی بخوانید که دردی را تجربه کرده است، بخشی از مغز که میزان سختی درد را می سنجد، فعال می شود.

استفاده از داستان می تواند ابزار بسیار مناسبی برای ارتباط با مخاطب و همچنین متقاعدسازی او باشد.

مطلب فوق، بخشی از کتاب کلیک طلایی است.

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top