تفاوت رهبری و مدیریت چیست؟


زمانی که صحبت از مدیریت و رهبری می شود، یکی از موضوعاتی که بسیار مطرح است، تفاوت رهبری و مدیریت است. شاید بتوان این دو عنوان را دو عنوان کاملاً مجزا در یک سازمان دانست اما در بسیاری از سازمان ها مدیران، نقش رهبران سازمان را هم دارند.

شاید بتوان گفت تفاوت اصلی بین یک مدیر و یک رهبر، تفاوت در نگرش این دو است. رهبران نگرش های متعالی تری نسبت به مدیران دارند و همین نگرش آنها است که رفتار متفاوتی را ایجاد می کند و سبب می شود که کارکنان و زیرمجموعه آنها، با علاقه، از آنها پیروی کنند اما در مقابل مدیران سعی می کنند با قدرتی که دارند و شاید با فشار و تهدید، کارها را پیش ببرند.

در این مطلب می خواهیم به برخی از مهمترین تفاوت های رهبری و مدیریت بپردازیم.

 تفاوت رهبری و مدیریت

 

تفاوت رهبری و مدیریت چیست؟

 

نگرش:

 

یکی از بارزترین تفاوت رهبری و مدیریت، نوع نگرش مدیران و رهبران است. می توان به جرات گفت یکی از تفاوت های اصلی بین انسان ها موفق و دیگران، همین نگرش است و در بین تفاوت های مدیران و رهبران این موضوع بسیار بارز است. رهبران دائما به دنبال یادگیری مهارت ها و اطلاعات جدید هستند. اما مدیران با توجه به اطلاعاتی که در اختیار دارند به کارمندان خود، دستور انجام وظایف می دهد.

به طور کلی مدیران در برابر تغییر به شدت مقاومت می کنند. اما رهبران با کمال میل از تغییرات مثبت استقبال می نمایند. مدیران ریسک کردن در راستای تغییر را قبول نمی کنند، اما رهبران برای رسیدن به بهترین ها، تغییر را با آغوش باز می پذیرند.

شاید بتوان گفت مدیری که می خواهد به سمت رهبری سوق پیدا کند، باید در ابتدای مسیر بر روی نگرش خودش کار کند و آنها را بهبود بدهد.

 

هدف گذاری:

از دیگر تفاوت های رهبری و مدیریت نوع هدف گذاری آنها است. رهبران به دنبال یاد دادن تکنیک های موفقیت به کارمندان می باشند و از طرفی رهبران به دنبال تشکیل تیم و تقویت مهارت های تیم هستند و می خواهند مطالب جدیدی را آموزش ببینند و آنها را به تیم آموزش دهند. اما مدیران هدفی را تعیین می نمایند و به کارمندان خود دستور می دهند تا، در راستای رسیدن به آن هدف تلاش کنند و بر روی درستی کار آنها نظارت می کنند. عملاً می توان گفت یک رهبر سعی می کند کارکنانش را رشد بدهد و به آنها کمک کند تا پیشرفت کنند.

 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

ریسک پذیری:

ریسک پذیری از بارزترین تفاوت رهبری و مدیریت است. رهبران علاقه بسیار بالایی به ریسک کردن دارند. آنها می خواهند راهکارهای جدیدی را برای رسیدن به موفقیت امتحان کنند. به طور کلی رهبران شکست را مقدمه ای برای پیروزی می دانند. اما مدیران فقط روند معمول را دنبال می کنند. آنها یک برنامه تکراری را برای رسیدن به هدف دنبال می کنند و به شدت از شکست هراس دارند.

 

رشد و پیشرفت:

تفاوت رهبری و مدیریت در نوع رشد آنها نیز موثر است. رهبران قصد دارند، همیشه اطلاعات به روز و جدید داشته باشند. بنابراین اگر به دنبال رشد و توسعه اطلاعات و مهارت های خود و تیم نباشند در حرفه خود عقب می مانند و همین یکی از انواع تفاوت رهبری و مدیریت می باشد. زیرا مدیران اهدافی کوتاه مدت دارند و تلاشی برای یادگیری روش های جدید و اطلاعات به روز نمی کنند.

 رهبری و مدیریت

 

نوع رفتار:

نوع رفتار از دیگر تفاوت های بین رهبری و مدیریت است. رهبران در تمامی شرایط سعی می کنند، خودشان باشند. اما مدیران سعی می کنند، مانند بهترین مدیران جهان رفتار کنند. رهبران از کسی تقلید نمی کنند، بلکه سعی می کنند، خود منحصر به فردشان را بسازند و برند خودشان را داشته باشند. مدیران معمولا نقش بازی می کنند و سعی می کنند رفتار مدیران قبلی را تکرار نمایند.

در این تفاوت چیزی که رهبر را از مدیر متمایز می کند، این است که رهبران خودشان هستند.

 

دور اندیشی:

از دیگر تفاوت ها نحوه برنامه ریزی افراد است. رهبران آینده ای مرتفع و ایده آل را پیش روی خود و تیم کاری خود تصور می کنند و سعی می کنند از دیگر رهبران جا نمانند.

 برنامه ریزی آنها به این صورت است که، بدون آسیب به تیم، موفقیت پیش رو را بزرگ تر کنند. اما مدیران سعی می کنند، هدفی کوتاه مدت را مطابق با منطقی ترین روش برنامه ریزی نمایند و در هیچ شرایطی روش های جدیدی به برنامه خود اضافه نمی کنند.  مدیران سعی می کنند بر مبنای کارهایی که از قبل آماده کرده اند و برنامه ریخته اند پیش بروند.

 

موسسه آموزشی لیندا، یکی از معتبرین ترین موسسات آموزش مجازی دنیاست که دوره های مختلفی در حوزه مدیریت و رهبری دارد. مجموعه ای از این دوره ها با عنوان پکیج رهبری بصورت دوبله شده در سایت ایران آکادمی آماده شده است که از لینک زیر می توانید آن را تهیه نمایید.

پکیج جامع و کامل آموزش های رهبری اثربخش (LeaderShip)

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top