چگونه زمان را بهتر مدیریت کنیم؟

 

مدیریت زمان یکی از مهمترین کارهایی است که هر فردی لازم دارد به آن توجه کنید و برای موفقیت به مدیریت بر زمان نیاز است. یکی از کارهایی که می تواند ما در این زمینه کمک کند، تحلیل زمان و کارهایی است که انجام می دهیم.

با تحلیل نحوه استفاده از زمان، عادت های رفتاری و ضرورت تغییر آنها، تخمین های زمانی اشتباه که امر برنامه ریزی را دچار اختلال می کنند و همچنین اتلاف کننده های زمان خود را می شناسیم.

اصول مدیریت زمان

در ادامه به توضیح موارد و نکات مهم در این زمینه می پردازیم:

عادت های رفتار و مدیریت زمان

 نحوه استفاده کنونی از زمان به عادت تبدیل شده است، عادت و استفاده از زمان به هم وابسته اند، هر طور که عادت کرده باشیم از زمان خود استفاده کرده ایم. ممکن است به تعویق انداختن کارهای مهم صرفا یک عادت كاری باشد. در گزارش کارهای روزانه، عادت های خوب و عادت های بد ما دیده می شود شاید پس از تحلیل وضع موجود به این نتیجه برسیم که از زمان خود خوب استفاده می کنیم. شاید متوجه نقطه ضعفی بشویم که تغيير آن تاثیر چشم گیری بر استفاده بهتر از زمان داشته باشد. (ویدئویی کوتاه از مدیریت زمان)

بررسی دقیق گزارش را کارهای روزانه و تحلیل آن، عوامل درونی موثر بر استفاده از زمان یعنی تعلل انگیزش و سبک های فردی را نشان می دهد.

 بعضی از راه های جدید انجام کار، نسبتا ساده اند؛ ولی پایبند ماندن به آنها در عمل ساده نیست وقتی شروع به مدیریت های عادت های رفتاری خود می کنیم، مطمئتا برخی عادت ها سد راهتان می شوند. عادت ها بسیار قدرتمند و سرسختند؛ ولی شما نیز به همان اندازه سرسخت باشید. برای این منظور باید:

  • بزرگ فکر کنید. عادت های خود را با قدرت شروع کنید تا به آنها فرصت موفقیت بدهید و عادت هایی برای خود ایجاد کند که عادت های قدیمی شما را از بین ببرد. برای اینکه بتوانید یک عادت را در خودتان تقویت کنید و آن را رشد دهید باید بر اجرای عادت جدید همت داشته باشید و حداقل به مدت یک ماه عادت جدید را تکرار کنید تا کار جدید تبدیل به یک عادت درونی شود و در ناخودآگاه شما تثبیت شود. وقتی یک عادت را تثبیت می کنیم دیگر تکرار و انجام آن کار ساده ای می شود.
  • از عادت های جدید همواره استفاده کنید. تکرار موجب درونی شدن رفتارهای جدید می شود، در حالی که فکر کردن به آن چنین تاثیری ندارد. اینکه مدام فکر کنیم که از فردا این کار را شروع می کنیم و فلان امر را به کارهای روزانه خودم اضافه می کنم فایده ای ندارد، باید شروع کنید، انهم از همین الان.
  • استثناء قائل نشوید. یک لغزش ممکن است انرژی شما را برای تلاش های آتی بگیرد هر بار که می گویید "فقط این بار استثناء قائل می شوم" برنامه ای که با دقت ساخته اید، از بین می رود. همه این موارد و بدنبال استثنا گشتن ها معمولاً از به خاطر این است که این عادت هنوز تثبیت نشده است و اگر به هر کدام از این استثناها گوش بدهید، ممکن است کل برنامه شما را نابود کند.

 اگر هنوز در دوره رایگان 4P بازاریابی شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

تخمین ها و مدیریت زمان

گاهی افراد سعی می کنند کارهای زیادی را انجام دهند؛ زیرا در مورد مدت زمانی که کارهای مختلف طول می کشد، تخمین های غیر واقعی دارند این مطلب ممکن است جنبه دیگری از اعتماد به نفس بیش از حد را نشان دهد. " من سریع کار می کنم پس می توانم کار مورد نظر را انجام بدهم".

یا ممکن است ناتوانی در تخمین درست را نشان بدهد. قانون دوم مورفی را به یاد بیاورید: "هر کاری بیشتر از آنچه فکرش را می کنید طول می کشد"

 برای آن که خود را محک بزنید، یک روز عادی را در نظر بگیرید. کارهایی را که در آن روز انجام می دهید فهرست کنید. حدس می زنید هر یک از این کارها چقدر طول بکشد؟ روز بعد به یک یا دو مورد از کارهای جای گرفته در فهرست دقت کنید. آیا کارها واقعا همان قدر طول می کشند که حدس زده بودید؟ در بیشتر موارد تصورات ما با واقعیت خیلی فاصله دارد و "هر اندازه که در کار خود خبره باشیم، باز هم تخمین زدن در مورد زمان انجام کارها ساده نیست".

برای اینکه بتوانید مدت زمان انجام کارهایتان را بخوبی بدانید، باید زمان انجام کارها را ثبت کنید و با ثبت کارها و گزارشگیری آنها می توانید بفهمید که برای هر کار چقدر زمان نیاز دارید و با این کار دچار خطا و اشتباه در محاسبه و پیش بینی اجرای کارها نمی شوید.

 

اتلاف کننده ها و مدیریت زمان

 فردی که کارهای روزانه خود را یادداشت می کند و بعد از گذشت یک یا دو هفته نتایج بدست آمده از آن را مورد بررسی قرار می دهد و می فهمد که هر روز سه ساعت و نیم از وقتش صرف کارهای تلفنی می شود، ممکن است تصمیم بگیرد این مقدار را به دو ساعت و نیم کاهش بدهد و این راه حلی است که به نظرش مناسب می آید. اگر به ليست اتلاف کننده های زمان نگاه کنید متوجه می شوید که برخی از آنها را تجربه کرده اید، اما بدون شک برخی از آنها برای شما به نسبت به دیگران مشکل ساز تر هستند.

اگر قصد دارید زمانتان را به صورت اثر بخش مدیریت کنید باید مهم ترین اتلاف کننده های وقت خود را تعیین کنید و سپس روی آنها کار کنید، زیرا مشکلی که شناخته نشده باشد، قابل حل کردن هم نخواهد بود.

عوامل مختلفی می تواند منجر به اتلاف وقت شود که شامل عوامل بیرونی و درونی است که در مطلبی مجزا به توضیح آنها خواهیم پرداخت (2 عامل اصلی اتلاف وقت) اما در کل باید این را بدانیم که شناسایی این عوامل و کنترل آنها می تواند تاثیر بسزایی بر موفقیت و مدیریت زمان شما داشته باشد.

توصیه می کنیم اگر به حوزه مدیریت زمان اهمیت می دهید و موفق شدن برایتان مهم است، حتماً در دوره مجازی مدیریت زمان شرکت کنید. با کلیک بر روی تصویر زیر می توانید توضیحات این دوره را مشاهده کنید و در آن شرکت نمایید.

دوره مجازی مدیریت زمان

 

مطلب فوق برگرفته از کتاب مدیر نوشته دکتر آقایی است.

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top