فرآیند خود ارزیابی در سازمان چیست و چه مزایایی دارد؟


یکی از اقداماتی که امروزه در بسیاری از کسب و کارها دیده می شود و اقدامی بسیار عالی و کاربردی است خود ارزیابی سازمان است. سازمان‌هایی که تصمیم دارند به صورت اثربخش با چشمانی باز برای سازمان خود برنامه‌ریزی کنند و بتواند جایگاه شان را در آینده به خوبی به تصویر بکشند باید بدانند که در کجا هستند و چه جایگاهی دارند؟

خود ارزیابی یک فرایند منظم سیستماتیک و فراگیر در سطح سازمان است که می‌تواند همچون آیینه ای برای رهبران به آنها کمک کند تا شناخت جامع و فراگیر نسبت به سازمان خود داشته باشند.

الگوهای مختلفی جهت خود ارزیابی سازمان وجود دارد که با توجه به فرهنگ سازمان های کشور های مختلف این الگوها ایجاد شده‌اند. اگر بخواهیم مهمترین این الگوها را بررسی کنیم مدل دمینگ در ژاپن، مدل مالکوم بالدریج در آمریکا و جایزه کیفیت اروپا یا EFQM مدل های هستند که امروزه از آن ها استفاده می‌شود. البته اصول ممیزی داخلی که در استانداردهای ایزو به آن اشاره می شود به خصوص استاندارد ایزو ۹۰۰۱ نیز می تواند روشی برای خود ارزیابی سازمان باشد.

یک پیشنهاد دوستانه:  اگر هنوز در دوره رایگان آشنایی با EFQM شرکت نکرده اید، اینجا کلیک نمایید.

 

ما در این مطلب به مزایای خود ارزیابی پرداخته و رویکرد ما بیشتر رویکرد استفاده از مدل های تعالی سازمانی است که در ایران به عنوان جایزه ملی کیفیت و جایزه مدل تعالی سازمانی شناخته می شود.

خودارزیابی efqm


مزایای استقرار خود ارزیابی در سازمان ها فرآیند خاص خود را دارد و به دنبال مدلی برای بهینه کردن و پایش سازمان است. استفاده از فرآیند خود ارزیابی در قالب مدل های رایج در خصوص مدل تعالی سازمانی که در ایران مورد توجه قرار گرفته می تواند به سازمان در این امر مهم کمک کند و مزایای مختلفی را به دنبال داشته باشد.


مهمترین این مزایا می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • این مدل ها می توانند به صورت دقیق نقاط قوت و نواحی قابل بهبود سازمان را تعیین و مشخص کند. کارآمد و کاملا دقیق برای شناخت و ارزیابی نقاط قوت و نواحی قابل بهبود و اندازه گیری میزان پیشرفت و سطح سرآمدی سازمان در مقایسه با سایر سازمان های رقیب می باشد. این موضوع در بیشتر اوقات توسط سازمان های بیرونی و یا ارگان های مشخصی که متولی ارائه جایزه ملی یا گواهینامه مدل تعالی هستند انجام می‌شود و گزارشی که آن ها ارائه می کنند در خصوص سازمان های مختلف می تواند منبع مفید برای هر سازمان باشد.
  • این مدل ها می توانند مبنایی برای هدف گذاری کلان سازمانی و برنامه ریزی برای حرکت به سمت تحول بهبود مستمر باشد. با توجه به معیارهایی که در این مدل ها وجود دارد می توان از دستاوردهای به وجود آمده از این خود ارزیابی ها اهداف سازمانی را تدوین کرد.

    این مدل ها می تواند ابزاری قدرتمند در جهت ارتقاء بهره وری و اجرای چرخه بهبود مستمر در سازمان باشند. این مدل ها بر مبنای کار تیمی بوده و می تواند موجب گسترش کار تیمی و توسعه مهارت های کار باشد.
  • با این مدل ها می توان سازمان منسجم منطقی و فرآیند محور داشت که تمام سطوح آن قابل پایش و اندازه گیری است.

  • با استفاده از این مدل ها می توان پروژه ها و اولویت های بهبود سازمان را مشخص کرد و بر مبنای آن ها در مسیر موفقیت و توسعه قرار گرفت.

  • این مدل ها می توانند مشارکت کارکنان و مسئولیت پذیری آن ها را در انجام فعالیت ها، جهت بهبود سازمان تشویق و حس مالکیت بر سازمان را در آن ها تقویت نمایند.

استفاده از مدل های تعالی سازمانی برای خود ارزیابی می تواند روشی باشد که سازمان ها با استفاده از آن نقاط قوت و ضعف خودشان را شناسایی و بر مبنای این شناخت پروژه ها و برنامه های بهبود در مسیر موفقیت و توسعه سازمان تدوین کنند. و همچنین مدیران می توانند با استفاده از این خروجی ها برنامه های بهتری برای سازمان شان تهیه کنند.

مطمئناً یادگیری اصول مدل تعالی سازمانی که در ایران به عنوان جایزه ملی کیفیت و همچنین جایزه ملی بهره وری شناخته می شود می‌تواند گام مفید برای اجرای این مدل‌ها در سازمان باشد.

به شما پیشنهاد می کنیم در دوره رایگان مدل تعالی سازمانی بر اساس جایزه ملی کیفیت شرکت نمایید.

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top