نکاتی مهم در تهیه رزومه

 

رزومه یکی از ضرورت های هر فرد تحصیل کرده و هر فردی است که جویای کار است. معمولاً یکی از پارامترهایی که در استخدام و یا رد یک فرد در مصاحبه شغلی تاثیرگذار است، رزومه آن فرد است.

رزومه اگر صحیح و اصولی تنظیم شود، می تواند تاثیر فوق العاده ای بر روی کارفرما داشته باشد. در این مطلب چند توصیه بسیار مهم در خصوص رزومه نویسی به شما ارائه میدهم، این موارد با بررسی رزومه های مختلفی بدست آمده که هر کدام میتواند تاثیر مطلوب و عدم رعایت آنها تاثیر نامطلوب بر روی کارفرما بگذارد.

نکته اول: دسته بندی کنید:

اولین اقدام مهم دسته بندی صحیح اطلاعاتی است که در رزومه قرار است ارائه شود. معمولاً توصیه ها بدین صورت است:

  • اطلاعات فردی و معرفی (در این قسمت نام ، ایمیل، سن، مدرک تحصیلی، سایت و مختصری در مورد شخص شما ارائه میشود. تصویر شما در این قسمت قرار میگیرد.)

  • تحصیلات (برخی ترجیح میدهند تحصیلاتشان و دانشگاه ها را بصورت جداگانه ارائه کنند. نکته مهم اینجاست که نیازی نیست نام مدرسه راهنمایی و دبیرستان و معدل همه مقاطع تحصیلی از پیش دبستانی تا دکترا را در این قسمت بیاورید. ارائه اطلاعات تحصیلی از لیسانس به بعد کفایت می کند و نکته دیگر ذکر معدل است، اگر معدل بالایی دارید آنرا می توانید بنویسید اما اگر حتی یک معدل زیر 17 دارید، کلاً ستون معدل را از رزومه خودتان حذف کنید.)

  • تجارب و سوابق شغلی: ( سوابق شغلی را از انتها بنویسید، یعنی آخرین شغل اول می آید، خوب است سمت خودتان در آن سازمان و همچنین مدت زمان کاری را هم ذکر کنید. 
    یکبار رزومه ای را دیدم که بعد از معرفی سوابق، ریز تمام فعالیت های شغلی و شرح وظایفش در هر کدام از سازمان ها را نوشته بود، این کار به هیچ وجه نیاز نیست، زیر طولانی شدن رزومه ریسک مطالعه نکردن آنرا بالا می برد.
    نکته دیگر اینکه نیاز نیست همه فعالیت های دانشجویی و غیر دانشجویی را در حد پخش آش نذری یا جارو کردن خونه پدربزرگ را در رزومه بیاورید.
  • مهارت ها و توانمندی ها ( چه مهارتهایی دارید، چه نرم افزارهایی را می شناسید، چه زبان های خارجی را مسلط هستید و ...)
  • علاقه مندی ها( گاهاً علاقه مندی ها کمک می کند کارفرما سمت مناسب با علاقه مندی شما را برایتان در نظر بگیرد.)

این مطلب را از دست ندهید: 9 اشتباه زبان بدن در مصاحبه شغلی

 

نکته دوم : رزومه با زبان انگلیسی، بلی یا خیر؟

گاهاً دیده ام افرادی بخاطر تسلطشان به زبان انگلیسی و یا حتی نشان دادن این تسلط، کل رزومه را بصورت انگلیسی می نویسند. من به شخصه هر وقت با این رزومه ها روبرو می شوم، آنها را نمی خوانم.

نکته مهم اینجاست که ما در یک کشور فارسی زبان زندگی میکنیم و اولویت اول نوشتن روزمه به زبان فارسی است، شما تنها در زمانی اجازه دارید که به زبان انگلیسی روزمه ارائه کنید که یا شرکت مخاطب شما، درخواست رزومه انگلیسی کرده و یا 100% مطمئن هستید که تمام افراد آن سازمان به زبان انگلیسی مسلط هستند.

اگر هم میخواهید با این کار تسلط خودتان را نشان دهید و این موضوع مهم است، کافی است رزومه را در دو بخش فارسی و انگلیسی تهیه کنید و هر دو را برای شرکت ارسال کنید.

نکته سوم: مختصر رزومه بدهید.

معمولاً افراد حرفه ای و با سابقه، روزمه های کوتاهی دارند، در حد یک صفحه، اما افراد تازه کار و تازه فارغ التحصیل تا چند صفحه رزومه تهیه میکنند. رزومه های حرفه ای رزومه های کوتاهی هستند، بگونه ای که فرد مقابل به رحتی بتواند آنرا مطالعه کند.

این مطلب را از دست ندهید: 3 مورد از جمله بندی ها و حرف هایی که در جلسه مصاحبه شغلی نباید بگویید

 

نکته چهارم: رزومه شما حتماً تصویر داشته باشد

حتماً عکس خودتان را در رزومه بگذارید، این موضوع تاثیر مطلوب در فرد مصاحبه کننده و کسی که روزمه شما را می بیند خواهد داشت.

مطمئناً با رعایت همین موارد و زیبا سازی روزمه می توانید در اولین اقدام تاثیر مطلوبی بر روی مخاطب خودتان و کارفرما بگذارید،

 

نکته پنجم:  با فرمت PDF ارسال کنید.

خیلی اوقات نیاز است که شما روزمه خودتان را ایمیل کنید و یا از طریق شبکه های مجازی و پیام رسان ارسال کنید، در این حالت حتماً با فرمت  PDF ارسال کنید تا به همان شکلی که رزومه را تهیه کرده اید دیده شود. چرا که ممکن است فایل ورد شما در کامپیوتر کارفرما بهم ریخته شود و یا حتی اگر بخواهد در گوشی موبایل روزمه را چک کند، بیشتر اوقات فایل ورد، قابل استفاده نیست.

..............................

پیشنهاد میکنم چندین رزومه مختلف را در اینترنت جستجو کنید و آنها را ببنید تا از نظر گرافیکی هم ایده های خوب پیدا کنید، مثلاً یک نکته مهم این است که از فونت مناسب و حداکثر دو مدل فونت استفاده کنید. رسمی بودن فونت هم مهم است، از فونت های فانتزی، نستعلیق و ... استفاده نکنید.

با دیدن روزمه افراد حرفه ای، می توانید الگو بگیرید.

پیشنهاد میکنم در دوره چگونه استخدام شویم، شرکت کنید تا با اصول بیشتر در مورد مصاحبه استخدامی آشنا شوید.

مصاحبه استخدام

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32943957
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top