تکنیک خبر مرگ و تدوین برنامه زندگیقبل از آن که در مورد تکنیک صحبتی کنم، بگذارید این داستان کوتاه و جذاب تاریخی را با هم بخوانیم:
آلفرد نوبل از جمله افراد معدودی بود که این شانس را داشت تا قبل از مُردن، آگهی وفاتش را بخواند!
حتما می دانید که نوبل مخترع دینامیت بود. زمانی که برادرش لودویگ فوت شد، روزنامه‌ها اشتباها فکر کردند که نوبل معروف (مخترع دینامیت) مُرده است. آلفرد وقتی صبح روزنامه ها را خواند با دیدن خبر صفحه اول، میخکوب شد: آلفرد نوبل، دلال مرگ و مخترع مر‌گ آور ترین سلاح بشری مرد!
آلفرد، خیلی ناراحت شد.
با خود فکر کرد: واقعا خوب است که من را پس از مرگ این گونه بشناسند؟ سریع وصیت نامه‌اش را آورد. جمله‌های بسیاری را خط زد و اصلاح کرد. پیشنهاد کرد ثروتش صرف جایزه ای برای صلح و پیشرفت های صلح آمیز شود.

امروزه نوبل را نه به نام دینامیت، بلکه به نام مبدع جایزه صلح نوبل، جایزه‌های فیزیک و شیمی و صلح نوبل و ... می‌شناسیم. او امروز، هویت دیگری دارد.

یک پیشنهاد دوستانه:  اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید اینجـــــــــــــــــــا کلیک نمایید.


☑️⭕️تجویز راهبردی:
در مدیریت استراتژیک و مهارت های تفکر مفهومی وجود دارد به نام "شروع از پایان" یعنی پایان را تصور کن و سپس از آینده به اکنون بیا. تکنیک خبر مرگ نیز مبتنی بر همین اصل است. برای به کار بردن این تکنیک گام های زیر را بردارید:

1- فضای خلوتی برای خود فراهم کنید. تنها و آرام باشید. تصور کنید که مرده اید. به خوبی برای خودتان فضاسازی کنید. تصور کنید که خبر فوت شما را به هر دلیلی می خواهند در روزنامه محلی یا سراسری منتشر کنند.

2- حدس بزنید با این شیوه ای که زندگی می کنید روزنامه نگاران در مورد شما، ويژگی های تان، خدمات و یا خیانت های شما، عقاید، گفتار و رفتارهای شما چه خواهند نوشت؟ در مورد اثراتی که در زمان زندگی و بعد از آن بر جامعه و اطراف خود گذاشته اید چه خواهند گفت؟ خواهند نوشت که شما فردی بوده اید که بعد از رفتن تان اثرات مثبتی بر جامعه گذاشته اید یا اینکه یک آدم بی تفاوت و بی تاثیر بوده اید که فقط خورده اید و خوابیده اید و برای هیچ کس جز خودتان کاری نکرده اید؟ یا اینکه فردی بوده اید که به خاطر سوء رفتار، بی سوادی، خودخواهی، خوش خواهی و کم عمقی، تصمیماتی گرفته اید و اقداماتی کرده اید که تا سال ها اثرات زشت آن در جامعه تان باقی خواهد ماند؟ در مورد شما خواهند نوشت که وی فردی بود که بوی خدا می داد و رنگ خوبی می پاشید؟ یا اینکه وی فردی بود که .....

3- ببینید آنچه در مورد شما می گویند را می پسندید یا نه؟ کدام قسمت را؟ هر آنچه می خواهید در مورد شما بگویند را بنویسید. حالا به امروز بازگردید و بگویید اگر بخواهم متن خبر مرگ را تغییر دهم چه باید بکنم؟ چه دانشی را باید بیاموزم؟ ارتباطاتم را با خدا، خویشتن، خانواده، جامعه، طبیعت و جهان چگونه باید تغییر دهم؟ چه تغییراتی باید در پندار، گفتار و رفتارم ایجاد کنم؟

یادآوری بسیار مهم: این تکنیک اصلا به معنای این نیست که حرف دیگران مهم است. حرف مردم و نگاه مردم مردم صرفا یک بازخورد و بازتاب است در مورد ما و عملکرد ما. این تکنیک صرفا کمک می کند که از بیرون به خودمان نگاه کنیم. گاهی اوقات تشخیص می دهیم کاری را با شجاعت خلاف افکار عمومی انجام دهیم.

نکته پایانی: این تکنیک برای مدیران سازمان ها و مدیران ارشد کشور نیز کاربرد دارد. به جای خبر مرگ، خبر تودیع، جانشینی و پایان خدمت را می توان جایگزین کرد. آنجا زمانی که می خواهند فرد دیگری را به جای شما منصوب کنند در مورد مدیر قبلی (یعنی شما) چه خواهند گفت؟

دکتر مجتبی لشکربلوکی
@Dr_Lashkarbolouki

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top