دستورالعمل کنترل حیوانات موذی در استاندارد ایزو 22000

 

در زیر می توانید جدول کنترل حشرات و حیوانات موذی که یکی از الزامات در استاندارد ایزو 22000 و HACCP را مشاهده نمایید.

 

کنترل حشرات : جهت پاکسازی محیط از حشرات از دوروش کنترلی ذیل استفاده میگردد :
کنترل فیزیکی : این کنترل شامل استفاده از پرده های هوا در محل دربهای ورودی به سالنهای كشتار , نصب توری بر روی محلهای تهویه , دربها و پنجره های باز شونده میباشد . ناظر كیفی
پنجره ها مجهز به توری می باشند ، عدم پارگی توری ها بطور مداوم كنترل می شود و در صورت لزوم تعمیر یا تعویض می شوند . ناظر كیفی
یادآوری یك به منظور جلوگیری از ورود پرندگان کلیه منافذ احتمالی به سالن با توری مسدود می شود
کنترل شیمیایی : این کنترل شامل سمپاشی های دوره ای با استفاده از سموم مجاز میباشد . (نوع سم و غلظت بکار رفته باید توسط تیم ایمنی مواد غذایی تائید و ثبت گردد. )

سموم مورد استفاده با یستی دارای خصوصیات ذیل باشند :

از جانب سازمانهای ذیربط تائید شده باشند .

اثرکشندگی موثری بر انواع حشرات داشته باشند .

قابل تجزیه باشند.

ناظر كیفی
یادآوری یک : تناوب عملیات سمپاشی در فصول گرم (تابستان ) هرماه بوده ودر فصول سرد بستگی به تشخیص مسئول فنی و بهداشتی دارد و در صورت تهاجم فصلی حشرات ، سمپاشی در فواصل كمترصورت می گیرد نتایج پایش بصورت صورتجلسه سمپاشی نگهداری می گردد.
یادآوری دو : هنگام سمپاشی کلیه فعالیت های كشتارگاه باید تا حداقل 48 ساعت بعد از اتمام سمپاشی متوقف گردند.
یادآوری سه : عملیات سمپاشی و تله گذاری باید توسط سازمان های صلاحیتدار و دارای مجوز رسمی انجام گیرد یا توسط کارکنانی که آموزش لازم را در این زمینه دیده باشند.
یادآوری چهار : حشره کش های برقی نباید در مکان های فرآوری مواد غذایی نصب گردیده بلکه در فضاهای اطراف و راهروهای ورودی / خروجی سالن های كشتار نصب شده و حداقل تا شعاع 5 متر اطراف آن نباید مواد غذایی بدون محافظت قرار داشته باشد. سینی این حشره کش ها مطابق دستورالعمل C&D نظافت می گردند.
کنترل جوندگان :
در شرکت ..........جهت مبارزه با جوندگان از روش تله گذاری طبق نقشه تله گذاری در مسیرهایی كه امكان تردد جوندگان هست ، مثل كناره دیوارها و گوشه های سالن كشتار استفاده میگردد. نوع طعمه پنیر میباشد که هر هفته شارژ میگردد. (فاصله تله ها از یکدیگر 20 متر میباشد ) واحد کنترل کیفیت
طعمه و تله ها هر دو روز یكبار از لحاظ مصرف و به دام افتادن موش ها مورد كنترل و ثبت در فرم كنترل تله گذاری قرار گیرند واحد کنترل کیفیت
یادآوری پنج : به منظور كمك به كنترل مناسب جوندگان ، صفحات مشبک بر روی تمامی راههای خروجی فاضلابها نصب می شود
یاد آوری شش : فرد طعمه گذار باید دارای دستكش یكبار مصرف باشد .
یادآوری هفت : برای كنترل آفاتی كه احتمالا در فضا های كاری وجود دارند ، برنامه تله و طعمه گذاری تدوین كرده است ، در این برنامه مكانهایی كه تله گذاری ( برای بدام انداختن موشها ) و طعمه گذاری شده است ( برای دفع سوسك ) تعیین و شماره گذاری شده اند ( درقالب یك نقشه ) ، این مكانها هر دو روز یكبار توسط كاركنان واحد كنترل كیفیت كنترل می شود ، و نتایج ( به تفكیك شماره مكانها ) در فرم كنترل تله گذاری ثبت می شود
یادآوری هشت : مكانهایی كه آفات در آنها مرده اند یا بدام افتاده اند تمیز و شستشو می شوند ، سپس تله گذاری مجدد صورت می گیرد .
یادآوری نه : برای کنترل آفات ، شرکت .......... از نظرات متخصصین دفع و کنترل آفات استفاده می كند و درصورت لزوم ، نحوه سمپاشی و دفع آفات به پرسنل آموزش داده می شود .
یادآوری شش : دیواره و كف مكانهای انبارش مواد بسته بندی و فراوری محصول از مواد سخت در مقابل نفوذ موش و سایر آفات ایجاد شده اند و بمحض ایجاد شكستگی یا شیار تعمیر می شوند .
دربعضی یادآوری هفت : در برخی از فصول سال (ماننداواخر زمستان واوایل بهار) كه تعداد موشها افزایش مییابدومحل هایی كه تله گذاشته می شود با نظر مسئول فنی و بهداشتی افزایش می یابد.
نکاتی که باید توسط تیم ایمنی بررسی و کنترل شود  
مواد غذایی كه به هر دلیل در مكانهای فراوری غذا ریخته می شوند ، بطور كامل جمع آوری می شوند ، تا زمینه تغذیه آفات از بین برود .
ظروف زباله درب دار هستند و هر روز تخلیه و شستشو می شوند
مواد اولیه در بسته بندی های بهداشتی و بصورت دربسته در انبار خشك نگهداری می شوند و در فاصله مناسب از كف و دیوارهای انبار چیده می شوند تا دسترسی آفات به آنها كمتر شود .
از پالت های پلاستیكی قابل شستشو در انبارها برای نگهداری مواد اولیه استفاده می شود ( بخصوص از پالتهای چوبی استفاده نمی شود ) ، این پالتها بطور دوره ایی شسته می شوند تا در صورتی كه آفات در آنجا تخم گذاری كرده باشند ، این آلودگی ها از بین برود .
منافذ تجهیزات كشتارگاه كه ممكن است به هر دلیل آفات وارد آن شوند یا در آنجا پنهان شوند ، بطور مناسب بسته می شود ، اجزای این تجهیزات بطور دورهایی بازرسی و درصورتی كه محل تجمع آفات باشد این مكانها بطور مناسب شستشو و ضد عفونی می شود .
این اطلاعات در جلسات تیم ایمنی بررسی می شود تا مكانهای ورود احتمالی این آفات شناسایی و اقدامات لازم برای جلوگیری از ورود آنها برنامه ریزی و انجام شود ، جزئیات این برنامه در قالب یك نقشه فنی مستند شده است .

مدیریت و مدیران ، تمامی توصیه های مربوط به نحوه انبار داری ، ایجاد پوشش های لازم و تمامی موارد مد نظر كارشناس كنترل آفات پیروی می كنند .

 

ایزو 22000

 

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top