از روش های افزایش هوش هیجانی چه می دانید؟

ما انسان ها ترکیب عجیبی از منطق و احساس هستیم. اکثر ما از منطق خود برای حل مسائل، کسب درآمد و تحلیل اطلاعات دریافتی استفاده می کنیم و احساس را میزانی برای سنجش و پیشبرد روابط اجتماعی خود قرار می دهیم. هوش هیجانی یا احساسی، توانمندی یک فرد در برهمکنش با سایر انسان ها، مدیریت احساسات خود و ارائه بازخورد های مناسب در مواقع دشوار است. بدیهی است که تمام انسان ها از هوش هیجانی یکسانی برخوردار نیستند. ضعیف بودن این فاکتور می تواند افراد را دچار چالش های متعددی کند و بر روی زندگی عاطفی و اجتماعی آنها تاثیر بگذارد. خوشبختانه، هوش هیجانی اکتسابی است و راه هایی برای افزایش هوش هیجانی وجود دارد. به همین دلیل، ما نیز این مقاله را به مرور برخی از روش های افزایش هوش هیجانی اختصاص داده ایم.

 

 IQ EQهوش هیجانی

 

روش های افزایش هوش هیجانی: مدیریت شرایط

یکی از المان های اصلی هوش هیجانی بالا، توانایی مدیریت احساسات و واکنش ها، در موقعیت های مختلف است. این مهارتی است که تنها با تمرین و خودآگاهی در لحظه بدست می آید. راه های مختلفی برای تقویت این مهارت وجود دارد. به عنوان مثال، تمرین کنید در لحظاتی که تحت هجوم یک احساس خاص اما قوی (مانند خشم، استرس، نگرانی، ناراحتی و یا غصه) قرار می گیرید، پیش از آنکه حرفی بزنید و یا واکنشی نشان دهید، ده ثانیه صبر کنید. در این بازه تلاش کنید موقعیت را خوب بسنجید و از زوایای مختلف آن را بررسی کنید. به عنوان مثال، اگر فردی نقدی از شما می کند، پیش از آنکه بخواهید به نقد او پاسخ دهید، اندکی مکث کنید. آنچه را که شنیده اید بسنجید و تلاش کنید موقعیت را از نگاه طرف مقابل نیز درک کنید. منصفانه به شرایط نگاه کنید و سپس واکنش نشان دهید. با تمرین این مهارت، شما می توانید به مرور زمان رفتارهای بالغانه تر و سنجیده تری داشته باشید.

 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

تا چه اندازه خود را می شناسید؟

خودآگاهی یکی دیگر از مولفه های مهم در هوش هیجانی است. خودآگاهی یعنی داشتن شناختی کامل از توانایی ها ، مهارت ها و نقاط ضعف خود. دستیابی به این اطلاعات چندان دشوار نیست، تنها کافی است بخشی از زمان روزانه خود را به شناخت خودتان اختصاص دهید. شما می توانید این کار را با نوشتن وقایع روزانه، احساساتتان و هدف هایتان آغاز کنید. با ثبت یک روز کامل، می توانید هر آنچه که سبب خشنودی، خشم و اضطراب شما می شود را بهتر درک کنید.

 سعی کنید هر روز علاوه بر افکار و اتفاقات رخ داده، واکنش های خود نسبت به موضوعات و محرک های مختلف را نیز یادداشت کنید. این نوشته ها را بررسی کنید و واکنش های خود نسبت به دیگران را تحلیل کنید. آیا پیش از آنکه اطلاعات کافی کسب کنید، شتابزده واکنش نشان می دهید یا نتیجه گیری می کنید؟ آیا بیش از حد دیگران را قضاوت می کنید؟ پاسخ این پرسش ها به شما کمک می کند تا نقاط ضعف خود را شناسایی و آن ها را برطرف کنید.

 IQ EQهوش هیجانی

 

یکی دیگر از مولفه های مهم در هوش هیجانی، داشتن انگیزه است. همه ما در زندگی شخصی و حرفه ای خود اهدافی داریم که هر روز برای رسیدن به آنها تلاش می کنیم. یکی از روش های افزایش هوش هیجانی، تعیین هدف و تقسیم کردن آن به اهداف کوچکتر اما قابل دسترس است. بدین ترتیب، نه تنها شما در مسیر رسیدن به هدف بزرگتر خود حرکت می کنید، بلکه با هر بار تیک زدن اهداف کوچکتر در واقع حفظ انگیزه، مسئولیت پذیری و مدیریت چالش های مختلف را تمرین خواهید کرد.

 

برای افزایش هوش هیجانی لازم است مشاهده گر خوبی باشید!

خوب گوش دادن، خوب دیدن و تحلیل موقعیت ابزارهای مهمی برای افزایش هوش هیجانی هستند. هرچقدر اطلاعات بیشتری از محیط اطراف خود کسب کنید، شرایط و افراد را بهتر درک خواهید کرد. تمرین کنید به جای آنکه عجولانه نسبت به صحبت دیگران واکنش نشان دهید و یا تصمیم هایی غلط بگیرید، صبور باشید و بر روی آنچه که دیگران می گویند یا انجام می دهند تمرکز کنید. به دیگران خوب گوش دهید. اگر در خلال صحبت با دوست خود، افکار دیگری به ذهنتان حمله ور می شوند، سعی کنید آنها را مدیریت کرده و نادیده بگیرید. خوب گوش دادن به شما کمک می کند تا شرایط را از چارچوب ذهنی افراد دیگر ببینید و این مهارتی است که تنها افراد با هوش هیجانی بالا از آن برخوردار هستند.

 پیشنهاد می کنیم برای یادگیری این اصول، دوره اصول و تکنیک های هوش هیجانی را مشاهده نمایید.

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top