7 روش نوین و کارآمد نگهداری و حفظ مشتری

شاید در ابتدا اینطور به نظر برسد که وظیفه اصلی یک کسب و کار این است که مشتریان را جذب کند. لیکن در واقع جذب مشتری بی آنکه برای نگهداری و حفظ او تدبیری اندیشیده شده باشد، کاری عبث و بیهوده است. کسب و کاری که نتواند مشتری های فعلی خود را از خدمات خود راضی نگه دارد، دیر یا زود در بدست آوردن مشتری های جدید شکست می خورد. امروزه در میان کسب و کارهای گوناگون مهارت های متنوعی تحت عنوان مهارت های مشتری مداری یا روش های نگهداری و حفظ مشتری مورد استفاده قرار می گیرد. در نوشتار حاضر برخی از مهمترین روش های نگهداری و حفظ مشتری را بررسی خواهیم کرد. مهم نیست که در چه حوزه ای مشغول به فعالیت هستید، توجه به مشتری و مشتری مداری از وظایف اصلی مالک هر کسب و کاری محسوب می شود.

مشتری مداری حفظ مشتری

 

تقویت سیستم پشتیبانی

باید توجه داشت که فروش پایان رابطه فروشنده و مشتری نیست، بلکه ابتدای راه است. امروزه خدمات پس از فروش متنوعی که شرکت های اقتصادی عرضه می کنند، علاوه بر ایجاد انگیزه برای مشتریان جدید، جهت حمایت از مشتری های فعلی و سابق مجموعه به کار گرفته می شود. از همین روی برخی از شرکت های تولیدی بزرگ، تا مدت های طولانی رابطه خود را با مشتریانشان حفظ می کنند.

بازاریابی مجدد

منظور از بازاریابی مجدد این است که مشتریان سابق را نیز برای بازاریابی در نظر داشته باشیم. انجام این نوع از بازاریابی به این صورت است که یک واحد اقتصادی، با مشتریان سابق خود دوباره ارتباط برقرار کند. از این روش به عنوان هدف گذاری دوباره یا ریتارگتینگ یاد می شود.


وفادارسازی مشتری

دریافت بازخورد از مشتریان

اگر برای دریافت بازخورد از مشتری ها آماده باشید، از یک سو می توانید نقاط قوت و ضعف محصولات خود را به درستی ارزیابی کنید. از سوی دیگر شما با دریافت بازخورد از مشتریان این احساس خوشایند را در وجودشان ایجاد می کنید که نظرات آنها برای شما اهمیت دارد. شما می توانید یک تقویم ارتباط با مشتریان فراهم کنید.

 

انجام برنامه های وفادارسازی مشتری

یکی از موثرترین روش های نگهداری و حفظ مشتری، استفاده از برنامه های وفادارسازی مشتری است. مشتری بابت پاداش هایی که از فروشنده دریافت می کند، علاوه بر این که احساس خوشایندی در وجود او ایجاد می شود، این امر موجب وفاداری مشتری به برند شما می گردد. در نتیجه استفاده از برنامه های هدفمند و ارائه خدمات تشویقی به مشتری، نقش تعیین کننده ای در ایجاد حس اعتماد میان مشتریان بر جای می گذارد.


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

شخصی سازی

برای استفاده از این روش می توانید تنها یک گروه خاص از مشتریان را مخاطب خود قرار دهید. این کار باعث میشود حس ارزشمند بودن به مخاطبین شما دست دهد. این امر موجب می شود مخاطبینتان با شما احساس نزدیکی داشته باشند. امروزه در راستای شخصی سازی محتوا می توان مولفه های گوناگونی از جمله سن، جنس، زبان و ... مخاطبین را مد نظر قرار داد.

بازاریابی دهان به دهان

یکی از روش های نگهداری و حفظ مشتری بازاریابی دهان به دهان است. برای استفاده از این روش کافی است از مشتریان خود بخواهید کسب و کار شما را تبلیغ کنند. اگر مشتریان فعلی شما برایتان به صورت دهان به دهان تبلیغ کنند، نه تنها مشتری های جدید جذب می کنید، بلکه مشتریان فعلی نیز نسبت به شما و کسب و کارتان تعلق خاطر پیدا خواهند کرد.

ایجاد سود بالاتر برای مشتریان قدیمی و وفادار

به عنوان یکی از روش های نگهداری و حفظ مشتری می توانید برای ماندگاری مشتری هایتان، سود و منافعی برای آنها در نظر بگیرید. این شیوه معمولاً با استفاده از مقرر کردن تخفیف برای خرید های دوم و بالاتر صورت می گیرد. علاوه بر این برای مشتری های ویژه ای که در شرایط مختلف پای برند شما می ایستند، می توانید خدمات تشویقی ویژه ای فراهم آورید. انجام این شیوه از سوی دیگر منجر به تشویق مشتری های جدید برای خرید از شما می شود.

 

دوره مجازی مدیریت زمان

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top