7 گام برای مدیریت زمان چیست ؟

بدون شک مدیریت زمان از لازمه های موفقیت در هر زمینه ای از جمله موفقیت شغلی است. بسیاری از مواقع به دلیل ضعف در مدیریت زمان، فرصت های زیادی را از دست می دهیم یا با کاهش کیفیت کار و بازدهی مواجه می شویم. اگر شما هم دوست دارید تا زمان کافی برای انجام کارهای مهم خود داشته باشید، سریع تر به اهداف خود دست یابید و استرس کمتری داشته باشید، به 7 نکته زیر برای مدیریت زمان بهتر توجه کنید.

 

مدیریت زمان

 

1- برای مدیریت زمان لازم است اهدافتان را تعیین کنید!

مدیریت زمان بدون داشتن اهداف مشخص و معین ممکن نیست. برای مدیریت زمان بهتر لازم است قبل از هر کاری، اهداف خود را به صورت شفاف، واقعی، قابل دستیابی و با زمان بندی مشخص تعیین کنید. زمانی که اهداف مشخصی دارید، وقت خود را برای کارهای بیهوده و کم ارزش تلف نمی کنید و هدفمند از زمان استفاده می کنید. به احتمال زیاد در خصوص مدیریت بودجه، بارها این موضوع را تجربه کرده اید. زمانی که هدف ندارید پول زیادی خرج می کنید ولی ممکن است مقدار زیادی از این هزینه ها غیر ضروری و به نوعی ولخرجی باشد. همین اصل در خصوص زمان نیز صادق است.

 

 

یک پیشنهاد دوستانه:  اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

2- اولویت بندی 

بسیاری اولویت بندی را راز اصلی در مدیریت زمان می دانند. یک اولویت بندی حرفه ای به شما کمک می کند تا برای کار های مهم زمان کافی داشته باشید و کارهای ضروری را فدای کارهای کم اهمیت تر نکنید. هم اکنون کارهایی را که باید انجام دهید تا به اهدافتان برسید، لیست کنید و آن ها را بر حسب اولویت به 3 گروه تقسیم کنید. همین نظم ذهنی باعث صرفه جویی در زمان می شود.

 

3- مدیریت زمان با تعریف محدودیت های زمانی

تمامی مشاوران مدیریتی برای مدیریت زمان بهتر شما را توصیه به تعیین محدودیت های زمانی برای هر اقدام می کنند. برای مدیریت بهتر لازم است تعیین کنید برای انجام هر کاری چقدر وقت دارید. برای مثال اگر تصمیم دارید تا برای وب سایت کسب و کار خود محتوا تهیه کنید، لازم است آخرین مهلت انجام این کار را نیز تعیین کنید. توجه کنید مهلت ها را واقعی تعیین کنید تا بتوانید طبق برنامه و زمان بندی پیش بروید. در نظر داشته باشید، خوش بینی زیاد در تعیین زمان، به طوری که همیشه از برنامه خود عقب باشید به مرور شما را کم انگیزه می کند. برنامه های بدبینانه، به طوری که همیشه از برنامه جلو باشید، به مرور شما را تنبل می کند.

 

4- زمان هایی را برای استراحت در نظر بگیرید

شما به استراحت نیاز دارید پس آن را در برنامه زمان بندی خود در نظر بگیرید. بدون استراحت تمرکز و بازدهی شما کاهش خواهد داشت و نخواهید توانست طبق برنامه پیش بروید. این موضوع از بعد دیگری نیز اهمیت دارد. تعیین زمان های استراحت باعث می شود، به صورت افراطی نیز استراحت نکنید! گاهی اوقات افراد با یادداشت کردن زمان های استراحت شوکه می شوند و متوجه می شوند که در واقعیت بیشتر از آنچه که تصور می کنند، استراحت می کنند.

 

5- منظم و منسجم باشید

برای مدیریت زمان لازم است تا با برنامه پیش بروید. کارهایتان را بنویسید، یک تقویم جلو چشمتان بگذارید. برنامه هایتان را مرور کنید. مهلت ها را چک کنید. بهتر است در طول مدت زمان تعیین شده برای هر اقدام، ارزیابی از میزان پیشرفت کار داشته باشید. هر چه منظم تر باشید، در مدیریت زمان بهتر عمل خواهید کرد.

 

6- کارهای غیر ضروری را حذف کنید

هر فردی در زندگی خود، زمان زیادی را به هدر میدهد. فقط کافی است زمان هایی را که در طول یک روز برای کارهای مختلف صرف می کنید، یادداشت کنید تا به این اصل پی ببرید. برای مثال ممکن است بدون توجه به گذر زمان، زمان زیادی را صرف گشتن در وب سایت های مختلف بکنید. مدیریت زمانی که صرف کارهای غیر ضروری می کنید و تلاش برای کم کردن این زمان می تواند گام بزرگی در مسیر مدیریت بهتر زمان باشد. برای شروع می توانید تنها چند دقیقه به صورت روزانه از این کارهای ضروری بکاهید و به مرور مدت زمان صرف شده برای کارهای غیر ضروری را کمتر و کمتر کنید.

 

7- مدیریت زمان با برنامه ریزی ممکن است

برنامه ریزی یک اصل مهم در مدیریت زمان است. شما هرگز بدون برنامه ریزی موفق به مدیریت زمان نخواهید بود. بنابراین برنامه ریزی را به عنوان یک اصل در این حوزه بپذیرید.

 

دوره مجازی مدیریت زمان

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top