مدیریت استراتژیک چیست؟

مدیریت استراتژیک نوعی تجزیه و تحلیل در مورد مسائل خیلی مهم سازمان می باشد و توسط مدیران ارشد، برای کنترل کردن منابع  خارج از سازمان انجام می شود. این مدیریت راهکارها و تصمیماتی است که قرار است کمک کند تا سازمان به سمت موفقیت و رسیدن به اهداف حرکت کند. مدیریت استراتژیک باعث مشخص نمودن عملکرد طولانی مدت یک سازمان می شود. این مدیریت باعث رشد سازمان می شود.

مدیریت استراتژیک یعنی رصد کردن محیط داخلی و خارجی، تدوین نمودن اهداف بلند مدت، پیاده و ارزیابی نمودن و همچنین کنترل استراتژی. مدیریت استراتژیک قبلاً با عنوان سیاست کسب‌ و کار معرفی می شد. موضوع های برنامه ریزی استراتژیک، رصد کردن محیط و تجزیه و تحلیل نمودن صنعت در این مدیریت  مورد توجه هستند. مدیریت استراتژیک در سازمان های به کار می رود  جهت مطابقت پیدا کردن با شرایط متغیر بازار و رقابت با سازمان هایی که در حال پیشرفت هستند، مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 تاریخچه مدیریت استراتژیک

مرحله های پیشرفت مدیریت استراتژیک و خیلی از مفاهیم و تکنیک های آن، به وسیله شرکت های تجاری مثل جنرال الکتریک و بوستون‌ توسعه و کاربرد پیدا کرده است. وجود اشتباهات پر ضرر و بحران اقتصادی باعث شده مدیران در همه سازمان ها برای حفظ رقابت، این نوع مدیریت را بسیار جدی بگیرند.

مراحل

هر سازمانی با گذراندن چهار مرحله ی  مدیریت استراتژیک پیشرفت می کند. این چهار مرحله باعث توسعه سازمان می شوند. مراحل چهارگانه ی این نوع مدیریت عبارتند از:

برنامه ریزی بر اساس پایه های مالی:

این مرحله اولین مرحله ی تکامل مدیریت استراتژیک می باشد. مديران هنگامی که از آن ها بخواهند بودجه سال بعد را پیشنهاد و همچنین ارائه نمایند، اقدام به برنامه ریزی می کنند. پروژه ها بیشتر مواقع با اطلاعاتی که اکثر آن ها از داخل تهیه شده و بر اساس تجزیه و تحليل های خیلی ناچیز بنا شده اند، پیشنهاد داده می شوند. این نوع برنامه ریزی اکثراً یک ساله است و برای بلند مدت از آن استفاده نمیشود.

برنامه ریزی بر اساس پیش بینی:

بودجه سالانه برای برنامه ریزی کردن در زمان طولانی جواب نداد، بعد از آن مدیران برنامه پنج ساله برای مدیریت استراتژیک طراحی کردند. یک ماه کمترین زمانی است که برای فعالیت مدیریتی لازم است تا بتوان از تناسب داشتن بودجه های پیشنهادی با نحوه انجام فعالیت اطمینان کسب کرد. در حالی که مدیران به خاطر به دست آوردن سهم بیشتر از منابع مالی با هم وارد رقابت می شوند. این نوع برنامه ریزی مدیریت استراتژیک به فرآیندی سیاسی تبدیل شده و جلسات طولانی مدت برای ارزیابی نمودن پیشنهادات و توجیه کردن مفروضات تشکیل می دهند. این برنامه ریزی ها معمولاً سه تا پنج ساله در نظر می گیرند.

 

یک پیشنهاد دوستانه:  اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

برنامه ریزی با گرایش به محیط خارجی:

برنامه های پنج ساله به خاطر رقابت و سیاست بازی های مدیران، بی تأثیر بودند. به همین خاطر برنامه ریزی مدیریت استراتژیک ، کنترل استراتژیک را بر عهده گرفت. سازمان می خواهد از راه تفکر استراتژیک توان پاسخگویی به محیط متغیر و شرایط متغیر، بازار و رقابت ها را در خود افزایش دهد. این برنامه ریزی دور از دسترس مدیر های سطح پایین و به شکل متمرکز به وسیله ستاد برنامه ریزی صورت می گیرد و وظیفه آن طرح ریزی کردن و توسعه دادن برنامه های مدیریت استراتژیک برای همه سازمان است.  تأکید زیاد این نوع برنامه ریزی روی تدوين کردن استراتژی است و  مراحل انجام استراتژی را بر عهده مدیر های سطح پایین می گذارد. مدیران ارشد یک شرکت بیشتر با کمک مشاور ها و با کمترین اطلاعات از سطح های پایین، اقدام به تهیه و توسعه دادن برنامه های پنج ساله می کند.

جاری نمودن تفکر استراتژیک در همه سطوح:

این مرحله بر اساس این نتیجه گیری که  بهترین برنامه استراتژیک هم بدون در نظر گرفتن تفکرات مدیر های سطح پایین ارزش ندارد قابل درک است. مدیریت ارشد، یک گروه برنامه ریزی از مدیر ها و کارمند های کلیدی و انواع گروه های کاری را به وجود می آورد. گروه برنامه ریزی تعدادی از برنامه های مدیریت استراتژیک را برای دست  یافتن به هدف های اساسی سازمان توسعه داده و یکپارچه می کند. اکنون برنامه استراتژیک پنج ساله که با صرف یک سال زمان تهیه می شد، جای خود را به جاری نمودن تفکر استراتژیک در همه سطوح سازمان در طول  تمام سال داده است.

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32943957
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top