مراحل قیف فروش چیست؟

در قیف فروش همه چیز از یک سرنخ آغاز می گردد و در نهایت تا تبدیل شدن آن به مشتری واقعی ادامه دارد. در بازاریابی، هدف اصلی پیدا کردن Lead نمی باشد. بلکه چالش اصلی ما حرکت مشتری بالقوه در مسیر قیف فروش به جلو و نزدیک نمودن او به خرید می باشد. بنابراین تیم بازاریابی و فروش باید در کنار هم برای افزایش حجم فروش کار کنند. به حرکت دادن مشتری در قیف فروش از سمت بالا به پایین Nurturing یا پرورش می گویند. در این زمینه باید به نکاتی توجه نمود:

 برای جذب مشتری تا جایی که امکان دارد در کسب و کار خود خبره شوید و مرجعی برای کارتان به حساب آیید. محتوای وب سایت را معتبر و به روز نگه دارید. بین خودتان، گروه و افراد مختلف، راه ارتباطی پیدا کنید. سعی کنید در پاسخ به پرسش ها سریع عمل کنید. به خصوص زمانی که فردی دنبال اطلاعات خاصی می‌ باشد. ارتباط درست و به اندازه با مشتری داشته باشید. مشتری را تشویق نمایید زودتر خرید کند. او را از مزیت های خرید و امتیاز ویژه آن در این لحظه آگاه سازید.

 

مراحل قیف فروش

 پروسه فروش در قیف فروش

 قیف فروش بسته به فاکتورهای مختلفی چون نوع محصول، نوع مشتریان، کسب و کار و خدمات به شکل های مختلفی وجود دارد. اما در حالت کلی دارای هفت مرحله یا هفت فاز می باشد.

 

  •  فاز آگاهی یا Awareness

 قدم اول در پروسه فروش، آگاهی دادن نسبت به برند و جمع آوری نمودن لید می باشد. باید تلاش کرد تا مشتریان بالقوه از وجود ما آگاه شوند. روش های متفاوتی برای این کار وجود دارد. کانال های بازاریابی آنلاین، ایمیل مارکتینگ، بازاریابی ایمیلی، شبکه های اجتماعی،  سئو Seo، روش های سنتی در بازاریابی مثل تماس تبلیغاتی یا Cold Calling, بازاریابی دهان به دهان  W.o.m.  استفاده از روش بازاریابی تا حدود زیادی به نوع کسب و کار بستگی دارد.

  •  آموزش و علاقه

مرحله دوم قیف فروش آموزش و علاقه Education and  Interest))  می باشد. در این مرحله با دادن اطلاعات و آموزش به مشتریان بالقوه خود می آموزیم که چرا به محصول یا خدمات ما برای رفع مشکل خود نیاز دارند. در حقیقت این مرحله، مرحله علاقه مند نمودن مخاطبان، مشتریان و کاربران به محصول می باشد. یکی از نشانه های وجود علاقه در مشتریان جستجوی آن ها برای کسب اطلاعات درباره محصول و محصولات مشابه آن می باشد. در این مرحله به Sales Promotion یا ترفیع فروش نیز می توان فکر کرد. البته نباید با اصرار و تکاپوی زیاد مشتری را منصرف نمود.

  •  مرحله ارزیابی یا Evaluation

بعد از ارائه اطلاعات و آموزش، Prospect ها نیاز به زمان برای فکر کردن درباره محصول دارند. در این مرحله می توانیم نسخه آزمایشی را در اختیار آن ها به صورت رایگان قرار دهیم. در مواقعی که فروش به صورت آنلاین صورت می گیرد می توانیم ویدیوهایی را که در این زمینه آماده نموده ایم استفاده نماییم.

  • درگیر شدن مشتری وتصمیم‌گیری نهایی

 در این مرحله از قیف فروش درگیر شدن و تصمیم گیری مشتری را خواهیم داشت. (Engagement and decision making). تا اینجای کار ما باید تمامی آموزش ها و اطلاعات مورد نیاز مشتری را در اختیار او قرار داده باشیم. بیشتر مشتری ها در این مرحله گیر کرده و چه بسا هیچوقت به خرید نرسند. بنابراین مجددا باید توجه آن ها را برای خرید جلب کنیم.

  • اقدام نمودن به خرید

 گاهی اوقات مردم به صورت شفاهی اعلام می‌ کنند که می خواهند محصول شما را بخرند. اما هیچ گاه این کار را نمی کنند. بنابراین وقتی کسی تقاضای خرید دارد شما همان لحظه باید کار فروش را نهایی کنید. البته باید توجه کرد از تکنیک های صادقانه در این زمینه استفاده نمود.

  •  خرید

 در این مرحله مشتری خرید خود را نهایی کرده است.

  •  مشتری وفادار

در این مرحله خرید مجدد و مشتری بازگشتی را خواهیم داشت. فاز هفتم ترکیبی از دو مرحله می باشد. یک مشتری وفادار می تواند سبب تشویق سایر افراد برای خرید از محصول ما شود. بازاریابی دهان به دهان یک بازاریابی فوق العاده قوی می باشد. بنابراین تا جایی که ممکن است باید تلاش کنید تا مشتری بالقوه را به مشتری وفادار و واقعی تبدیل کنید. در حقیقت قیف فروش به ما کمک می کند تا سرنخ ها را به مشتری تبدیل کنیم. بنابراین با طراحی این پروسه می توان مشتری های واقعی و وفادار را وارد چرخه نمود.

 

توصیه می کنیم برای یادگیری بیشتر، دوره آموزشی قیف فروش را مشاهده کنید. برای مشاهده توضیحات دوره بر روی عبارت زیر کلیک نمایید.

دوره آموزشی قیف فروش یا Sales Funnel (تبدیل مشتری راغب به خریدار)

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32943957
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top