مزایای سیستم سازی برای کسب و کارها

 سیستم سازی در واقع همان سیستم سازی کسب و کار بوده و شامل تمامی کارهای انجام شده برای خودکار سازی کسب و کار می باشد. در نتیجه با خودکار سازی آن اغلب کارها بدون کمترین دخالت و نظارت از سوی مدیر پیش خواهد رفت. این کار به مدیران کمک می نماید تا وابستگی کسب و کار به آن ها کمتر شده و زمانی که در محل کارشان نیستند کارها به نحو احسنت صورت گیرد.

 سیستم

 سیستم به مجموعه ای از عناصر به هم پیوسته گفته می شود که دارای خروجی مشخصی هستند. کسب و کار نیز خود یک سیستم بوده و در واقع مجموعه ای است که دارای خروجی مشخصی می باشد.

سیستم سازی

تعریف علمی سیستم سازی چیست؟

 سیستم سازی در واقع برای کارکرد بهتر اجزای سیستم و بهینه سازی آن ها صورت می ‌گیرد. به عبارتی  استفاده از افراد قوی تر، بهتر و با کارایی بالاتر. ثبت نمودن تمامی فعالیت ها و نیز فرآیند های مربوط به کسب و کار برای تهیه اسناد، تا هر کس بتواند مطابق با آن ها کسب و کار را پیش ببرد. همین طور می توانیم از تجهیزات و ابزار بهتر استفاده حرفه ای تر داشته باشیم تا در نهایت سیستم بهتر بتواند کار کند. بنابراین برای عملکرد بهتر سیستم باید آن را بهینه سازی نمود.

 اجزای مرتبط با سیستم کسب و کار

سیستم کسب و کار شامل اجزایی است ازجمله:

 •   افراد

 این افراد شامل کارکنان، خود ما و تمامی تامین کنندگان و نیز افرادی هستند که در پیشبرد کسب و کار اثر گذار می باشند.

 

 •  اسناد

 اسناد همانند ماموریت، چشم انداز، مزیت رقابتی و نیز همه دستورالعمل هایی می باشد که در آن فرآیند های مربوط به کسب و کار به طور کلی توضیح داده شده است.

 •  ابزار

 ابزار و تجهیزات قسمت مهمی از سیستم کسب و کار می باشند که سبب پیشروی آن می شوند. سیستم تلفنی، کامپیوتر، سامانه پیامکی، وب سایت، انواع نرم افزار از جمله ابزاری هستند که قسمتی از سیستم کسب و کار را تشکیل می‌ دهند.

 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

 علت پرداختن به سیستم سازی

 •  بیشتر شدن دقت مدیر

 اگر کار سیستم سازی به شکل صحیح انجام شود، دیگر نیاز نیست مدیر در تمامی تصمیم گیری ها بویژه تصمیمات کوچک ورود کند. بنابراین وقت آزاد تری داشته و می ‌تواند به استراحت و تفریح بپردازد. این موضوع عملکرد و راندمان او را بالا می برد.

 •  رشد کردن کسب و کار

نپرداختن به سیستم سازی سبب محدود شدن رشد کسب و کار می گردد. در نهایت ممکن است کار در نقطه‌ای متوقف گردد. بسیاری از مدیران به کار در مقیاس بزرگ توجهی ندارند. کار در مقیاس بزرگ معمولا به سیستم سازی نیازمند می باشد. کار در مقیاس بزرگ نیاز به سیستمی دارد که شامل نرم ‌افزار، سخت‌افزار و برنامه ریزی دقیق باشد.

 • پرداختن به مسئولیت های مدیریتی

 بیشتر مدیران کارهای یک مدیر را در محل کار خود انجام نمی دهند. بلکه در بهترین حالت ممکن کارهای مربوط به یک کارمند خوب را انجام می‌ دهند. کارهایی که شاید یک کارمند خوب به راحتی از پس آن برآید. کارهایی مثل: امور حسابداری، مالی، خرید مواد اولیه و مذاکره با خریداران. کارهای کلیدی مربوط به مدیر اموری مثل: اخراج، استخدام، هدف گذاری انگیزشی کارمندان، طراحی استراتژی و تعریف پروژه می باشند. اگر اقدام به سیستم سازی نکنید فرصت رسیدن به وظایف واقعی یک مدیر را نخواهید داشت.

 کارهای نیازمند به سیستم سازی

 کسب و کارهایی که به سیستم سازی نیاز دارند عبارتند از:

 •  کسب و کارهایی که به علت وقفه ‌های زیاد کارمندان در موقع کار خسته شده‌اند. این کسب و کارها مجبورند تا به خاطر نظارت بیشتر به عملکرد کارمندان قسمتی از تمرکز ذهنی خود را درگیر این موضوع نمایند.
 •  کسب و کارهایی که به رشد بیشتر و مستمر خود فکر نموده و نمی ‌خواهند همه کارها به عهده یک نفر باشد. آن ها می ‌خواهند نیروهای متخصص پرورش دهند.
 •  سازمان هایی که برای آینده برنامه ها و ایده های زیادی دارند. اما به علت نداشتن زمان کافی و مشغله زیاد نمی توانند به همه آن ها برسند.
 •  سازمان هایی که برند سازی برای آن ها اهمیت ویژه ‌ای دارد. این سازمان ها می خواهند علاوه بر حفظ کسب و کار خود در بازار کنونی به نسل های دیگر هم منتقل گردند.
 •  سازمان هایی که دارای چندین زیر مجموعه هستند، همانند هلدینگ ها. در این سازمان ها مدیر می‌ خواهد بدون درگیر شدن در مسائل جزئی و بی اهمیت آن را به شکل مناسبی مدیریت نماید.

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

 1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top