تعریف استراتژی و انواع آن

در هر رقابت، جنگ، مسابقه و ... داشتن یک فن تدبیر مهم ترین و اصولی ترین عامل موفقیت است، به همین دلیل است که مدیران و رهبران بزرگ برای هدایت و سازماندهی نمودن منابع انسانی و کارها، از یک استراتژی یا فن تدبیر مشخص پیروی می نمایند.

تمامی افرادی که از هوش بالایی برخوردار هستند، می دانند که دستیابی به موفقیت و مراتب بالاتر بدون داشتن یک فن تدبیر ماهرانه و اصولی غیر ممکن است. به همین دلیل به دنبال ایده آل ترین استراتژی برای راه اندازی و سازماندهی تیم خود هستند. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با مفهوم استراتژی و انواع آن، بیشتر آشنا کنیم.

استراتژی

استراتژی چیست؟

فن تدبیر به معنای مشخص نمودن نحوه انجام یک فرایند، به منظور دستیابی به اهداف تعیین شده است. به طور مثال زمانی که شما قصد دارید به هدف قبولی کنکور دست پیدا نمایید. فن تدبیر به معنای مشخص نمودن نحوه درس خواندن، برنامه ریزی زمانی و نوع تست زنی به منظور دستیابی به هدف تعیین شده است. اهداف در تعیین استراتژی نقش بسیار اساسی دارند.

به این منظور که شما بدون داشتن هدف نمی توانید فن تدبیر داشته باشید. اهداف مانند یک چهارچوب، محدوده فن تدبیر شما را مشخص می نمایند. از طرفی فن تدبیر موجب می شود تا بدانید که برای رسیدن به اهداف خود از کجا شروع کنید و چه مسیری را طی نمایید. به طور کلی فن تدبیر را می توان تاکتیک هایی دانست که برای رسیدن به اهداف مورد استفاده قرار می گیرند.

 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

انواع استراتژی

استراتژی را می توان با توجه به نوع سازمان و اهداف آن به انواع مختلف کسب و کار، فن تدبیر عملیاتی و تحول آفرین دسته بندی نمود. که تعریف هر کدام از آن ها به شرح زیر می باشد.

  • فن تدبیر کسب و کار: از آنجایی که امروزه هر کسب و کار نوپایی با رقبای بسیار زیادی روبرو خواهد شد. داشتن فن تدبیر در کسب و کار تاثیر بسیار زیادی در میزان موفقیت کسب و کار نوپا در برابر رقبا خواهد داشت.

 فن تدبیر در تجارت کمک می نماید تا بتوانید نیاز بازار کار و مشتریان را شناسایی نمایید، سپس با توجه به آن محصولات و یا خدمات کارآمد و موثری را به بازار عرضه دارید. همچنین به شما کمک می نماید تا بتوانید ارتباط بسیار موثر و قوی میان کسب و کار خود و بازار کار برقرار نمایید. به طور مثال داشتن فن تدبیر در یک کسب و کار موجب می شود تا مشتریان خود را بشناسید، نیاز آن ها را بررسی نمایید، تکنیک های قرار گیری در برابر رقبا را بیاموزید و قابلیت های منحصر به فرد کسب و کار خود را در بازار کار معرفی نمایید.

به طور کلی داشتن فن تدبیر در تجارت موجب شناخت بهتر ابزارها و مدل هایی کسب و کار و سازگاری آن ها با بازار کار می شود.

  • استراتژی عملیاتی: فن تدبیر عملیاتی یا اجرایی به شما کمک می کند تا بتوانید قابلیت های خود را بشناسید، نقاط ضعف آن ها را شناسایی نموده و راه های تقویت آن را پیدا کنید. همچنین به شما کمک می نماید تا ابزارهای مورد نیاز برای رسیدن به موفقیت را بشناسید.

یکی از مهم ترین نکاتی که فن تدبیر عملیاتی به شما می آموزد، این است که آیا از منابع انسانی کافی برای رسیدن به اهدافتان برخوردار هستید یا خیر؟ بسیاری از افراد که می خواهند در حوزه تجارت به کسب و کاری موفق برسند، ابتدا فن تدبیر را می آموزند تا بتوانند فن تدبیر کسب و کار را نیز به درستی بیاموزند.

  • فن تدبیر تحول آفرین: از دیگر انواع فن تدبیر می توان به استراتژی تحول آفرین اشاره نمود. این فن تدبیر معمولا کمتر از دو نوع دیگر مشاهده می شود، اما می تواند تحول بسیار قابل توجهی را ایجاد نماید. این فن تدبیر کمی پیچیده تر و در عین حال اساسی تر از دو فن تدبیر تجاری و عملیاتی است. از این فن تدبیر زمانی استفاده می شود که تمامی عناصر، فناوری و منابع انسانی نیاز به تغییرات شدید دارند. این فن تدبیر خود به دو دسته توسعه سازمانی و حوزه منابع انسانی تقسیم بندی می شود. با وجود پیچیدگی بسیار زیاد این فن تدبیر، استفاده درست و اصولی از آن می تواند موجب موفقیت و سوددهی چشمگیر کسب و کار شود.

منبع

ایزو 9001

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top