چگونه بر روی دیگران تاثیر بگذاریم؟

 

تاثیرگذارترین افراد در یک سازمان چه نقش هایی دارند؟ به طور معمول این رهبران هستند که تاثیر بسیار زیادی را بر روی کارمندان خود می گذارند. این افراد با تکیه بر توانمندی ها و دانش خود می توانند اعضای تیم را با خود همراه کنند و در مسیر اهداف سازمان گام بردارند.

 با این حال، تاثیرگذاری تنها محدود به رهبران و مدیران نمی شود. همه ما می توانیم بر روی اطرافیان خود تاثیر بگذاریم، حتی اگر این افراد در رده های شغلی بالاتری از ما قرار داشته باشند. این کار چه سودی دارد؟

با تاثیرگذاری بیشتر شما می توانید توجه سرپرست، مسئول، استاد یا مدیر خود را جلب کنید. خیلی زود به یک مهره کلیدی و قابل اعتماد در مجموعه تبدیل می شوید و مسئولیت های بیشتری را کسب می کنید. این امر می تواند در کارهای تیمی و گروهی به شما کمک کند تا دیگران را در خصوص نقطه نظرات و ایده های خود راحت تر مجاب کنید و امنیت شغلی بالاتری را تجربه کنید. ما در ادامه روش های تاثیرگذاری بر دیگران که می توانند برای هر کسی و در هر رده شغلی مفید واقع شوند را مرور خواهیم کرد.  

 

1- مبانی قدرت خود را بسازید

همه ما به عنوان یک فرد تازه کار، موسس استارتاپ، یک محقق، یک تاجر و یا یک کارمند معمولی، از دو منبع قدرت برخوردار هستیم: "قدرت متخصص" و "قدرت مرجع". قدرت متخصص از شهرتی که فرد به واسطه تخصص و توانمندی های ارزشمند خود کسب کرده است، سرچشمه می گیرد.

 اگر شما در زمینه خاصی تخصص داشته باشید و یا پروژه ای را به خوبی انجام داده باشید، قدرت متخصص خود را ارتقا بخشیده اید.

قدرت مرجع بیشتر به شخصیت اجتماعی شما و ارزش هایی بر می گردد که برای خود ساخته اید. اگر شما فردی قابل اعتماد، منصف، راستگو و دقیقی باشید و دیگران نیز شما را با این صفت ها بشناسند، قدرت مرجع خود را افزایش داده اید. با توجه به این دو منبع قدرت و ارتقای آن ها، به فردی تبدیل می شوید که هیچ کس نمی تواند به وی نه بگوید!

 

2- صدای ذهن خود را مدیریت کنید

به بیان دیگر، اعتماد به نفس خود را مدیریت کنید! بیاید تصور کنیم که برای یک ارائه مهم در مجمع سالانه شرکت آماده می شوید. استرس در چنین مرحله ای طبیعی است.

 شنیدن صداهایی در درون ذهنمان که تلاش می کنند پیام هایی مانند "تو نمی توانی"، "تو در ارائه دادن خوب نیستی" و غیره را برسانند نیز طبیعی است.

همه ما تجربه های مشترکی در این زمینه داریم، اما آنچه که اهمیت پیدا می کند شیوه کنترل این صداها است. اگر مغلوب این پیام ها شوید و اعتماد به نفس خود را از دست دهید، قطعا عملکرد خوبی نخواهید داشت. بنابراین، بر روی این جنبه از شخصیت حرفه ای خود سرمایه گذاری کرده و تمرین کنید.

 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

3- مهارت های ارتباطی غیر کلامی خود را تقویت کنید

در ارتباطات، زبان بدن شما به اندازه کلماتی که انتخاب می کنید موثر است. برای تاثیرگذار بودن، شما نه تنها باید بر روی پیامی که می خواهید منتقل کنید، بلکه بر روی شیوه ارائه آن نیز تمرکز کنید.

در یک جلسه کاری، سخنرانی و یا حتی یک گفتمان دوستانه با همکارتان تلاش کنید از تماس چشمی استفاده کنید، صاف بایستد یا بنشیند، کلمات را کامل و بدون عجله ادا کنید و پیش از پاسخ دادن به هر پرسشی چند ثانیه مکث کنید.

 این تکنیک های ریز می توانند از شما شخصیتی کاریزماتیک، مدیر، مسلط و قابل اطمینان بسازند؛ پارامترهایی که در تاثیرگذاری بر روی دیگران بسیار اهمیت دارند.

 

4- مراقبت عینک فرهنگی که به چشم زده اید باشید!

رفتارهای ما در چارچوب فرهنگی که در آن رشد می کنیم، قابل قبول هستند. زمانی که معیار های فرهنگی تغییر می کنند، سو تفاهم ها راحت تر شکل می گیرند و ارتباطات دستخوش تغییراتی می شوند. برای همین منظور، بهتر است در مواجهه با افراد دیگر، مراقب استاندارد ها و المان های فرهنگی که رفتار طرف مقابل را با استناد به آن ها می سنجید، باشید.

اگر در یک مجموعه بزرگ و یا بین المللی کار می کنید، این امر اهمیت بسیار زیادی دارد. شاید دست ندادن، قطع کردن تلفن بدون خداحافظی، سلام نکردن و بسیاری از موارد دیگر در فرهنگ شخص مقابل، رفتارهایی عادی تلقی شوند. تلاش کنید رفتار اطرافیان خود را در چارچوب فرهنگی آن ها بسنجید. با رعایت این امر، افرادی با فرهنگ های مختلف را نیز به حلقه نفوذ خود وارد می کنید و می توانید آن ها را نیز تحت تاثیر قرار دهید.

 

متقاعدسازی

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-37713662
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام فیسبوک

Top