چگونه از زنجیره تامین در شرایط بحرانی محافظت کنیم؟

هر کسی که در بهار سال گذشته برای خرید دستمال توالت با مشکل روبرو شد، اثرات ویران کننده همه گیری کرونا بر زنجیره تامین را به خوبی درک کرد. از سال پیش تاکنون، بسیاری از سازمان ها در صنایع مختلف تلاش کردند تا آسیب های شدیدی که به زنجیره تامین سراسری آنها وارد شده است را حل و فصل کرده و راه حل هایی را در این زمینه پیش بگیرند. مشکلات زنجیره تامین بسیار جدی هستند تا حدی که توجه دولت جدید ایالات متحده آمریکا را نیز به خود جلب کرده اند.

زنجیره تامین

در ماه گذشته، دولت پرزیدنت بایدن دستورالعمل جدیدی را صادر کرده است که قرار است بر مبنای آن در یک دوره 100 روزه، چهار زنجیره تامین مهم و اساسی کشور به منظور جلوگیری از کمبود محصولات در آینده، بازبینی شوند.

از آنجایی که تا پیش از همه گیری کرونا، مشکلات زنجیره تامین چندان مورد توجه نبوده است، این توجه اخیر چندین سوال اساسی را برای جامعه و سازمان های دخیل ایجاد می کند: چرا محافظت از زنجیره های تامین محلی اهمیت دارد؟ آسیب پذیری های زنجیره تامین چه تاثیری بر مصرف کنندگان روزمره دارد؟ کدام مدل های تجاری بیشتر در معرض خطر هستند؟ و چه کاری می توان در این خصوص انجام داد؟

تاثیر عدم موفقیت در تامین امنیت زنجیره تامین در شرایط بحرانی

چهار زنجیره تامینی که قرار است توسط دولت بایدن مورد بررسی قرار بگیرند شامل زنجیره های تامین تراشه های کامپیوتری، باتری هایی با ظرفیت بالا، مواد دارویی فعال و مواد معدنی کمیاب زمینی هستند. هدف اصلی از این بررسی، ایجاد محافظت برای زنجیره های تامین این کالاها و جلوگیری از بروز کمبود منابع می باشد.

این چهار زنجیره های تامین به ویژه می توانند سطح استانداردی از زندگی را که امروزه ما به آن عادت کرده ایم، تامین کنند. تراشه های رایانه ای دیگر فقط در رایانه های شخصی استفاده نمی شوند، بلکه اکنون از آن ها در دستگاه های هوشمندی مانند تلویزیون ها و وسایل آشپزخانه استفاده می کنیم.

مواد دارویی برای حفظ سلامتی شهروندان بسیار حائز اهمیت هستند و باتری هایی با ظرفیت بالا می توانند به ما برای دستیابی به انرژی های تجدید پذیری و ساخت آینده ای پایدارتر کمک کنند.

مواد معدنی کمیاب در محصولات روزمره، از جمله باتری های قابل شارژ، تلفن های همراه، آهن رباها، چراغ فلورسنت و موارد دیگر کاربرد دارند.

بدون اقدام مناسبت، زنجیره های تامین چنین موادی می توانند به طور کامل متوقف شوند و دیگر چنین ملزوماتی در دسترس نخواهند بود. تاثیر نهایی این پیشامد، ضرر اقتصادی هنگفت است. اما بیش از آنکه به ارائه گام های کلیدی برای جلوگیری از بروز این مشکل و محافظت از زنجیره های تامین در برابر ریسک های مشابه بپردازیم، باید در ابتدا دلیل رخداد چنین ریسک هایی را به خوبی درک کنیم.

کمبود منابع از آن جایی نشات می گیرد که مواد اولیه لازم برای ساخت محصولات، معمولا از منابع محدود به دست می آیند. بنابراین هر سازمان تولیدی در برابر کمبود منابع به شدت آسیب پذیر است. چهار زنجیره تامین مورد نظر دولت بایدن، به شکلی خاص تحت ریسک کمبودهای احتمالی قرار دارند چرا که سرمایه گذاری داخلی در این چهار حوزه به شدت کم است و در نتیجه چهار زنجیره فوق به شدت به رقابت میان سازمان ها در بازار خارجی متکی هستند.

این وابستگی سبب قرار گرفتن هزاران سازمان تولیدی و میلیون ها مشتری در ریسک بالا می شود چرا که در نهایت همگی به توزیع کنندگانی وابسته هستند که خارج از مرزهای کشور کنترل آن ها دشوار می باشد.

 

یک پیشنهاد دوستانه:  اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

قدم هایی برای محافظت از زنجیره تأمین در برابر کمبود منابع

مهم نیست که زنجیره تامین یک سازمان چقدر قوی و متنوع است، اختلالات همیشه رخ می دهند. بیماری همه گیر Covid-19 یک اختلال گسترده و پیش بینی نشده بود. گرچه می توان امیدوار بود که در آینده شاهد همه گیری جهانی دیگری نباشیم، اما باید برای عوامل غیرقابل پیش بینی دیگری که می توانند بر زنجیره تامین تاثیر بگذارند، مانند بلایای طبیعی یا حوادثی مانند بوران اخیر در تگزاس، آماده باشیم.

 

ما در این بخش به معرفی چند راهکار خواهیم پرداخت که به وسیله آن، سازمان ها می توانند آسیب پذیری خود در سراسر زنجیره تامین را به حداقل برسانند و یا کاملا از بین ببرند:

  • اتخاذ استراتژی های چند منبعی:

مسلما مهمترین نکته در حفظ امنیت خط تولید، خودداری از وابستگی به تنها یک منبع برای تامین مواد اولیه است. این استراتژی تک منبعی، تجسم کامل قرار دادن تمام تخم مرغ ها در یک سبد است. حال اگر تامین کننده، بنا به هر دلیلی، نتواند مواد اصلی را در زمان مناسب به شما برساند، سازمان شما و مشتریانتان دچار مشکل خواهند شد. تهیه مواد اولیه از چندین تامین کننده در چندین منطقه (استراتژی چند منبعی) به تامین جریان تولید کالا بدون تأخیر کمک می کند.

  • بررسی موجودی کالا:

برای محافظت بیشتر در برابر کمبود منابع، سازمان ها باید آمار دقیق از موجودی اضافی خود در انبارها داشته باشند و راه های تامین مواد اولیه درون سازمانی را با توجه به این موجودی بررسی کنند.

  • استاندارد کردن بخش ها:

برای کاهش وابستگی  به تولید کنندگان خارجی، سازمان ها باید از قطعات استاندارد و در دسترس برای مونتاژ محصولات  خود استفاده كنند.

  • نزدیک شدن به مصرف کننده:

تولید کنندگان به طور فزاینده ای از کارخانه های بزرگ در مناطق کم هزینه دور می شوند و از کارخانه های کوچکتر واقع در نزدیکی مصرف کنندگان نهایی استقبال می کنند. مشارکت با تولید کنندگانی از این قبیل به سازمان ها کمک می کند تا در برابر اختلالات ناشی از اتفاق های غیر مترقبه، مانند نوسانات آب و هوا، کمتر آسیب پذیر شوند. این کار همچنین سازمان ها را به مناطقی با بیشترین تقاضا نزدیک می کند.

  • انجام ارزیابی کامل:

سازمان ها باید ارزیابی کاملی از زنجیره تأمین خود، از جمله بررسی شرکای مختلف خود (مانند تأمین کنندگان و توزیع کنندگان)، ارزیابی فرایندهای برقراری ارتباط و همکاری با آن شرکا  و بررسی فن آوری ها و سیستم های پشتیبانی کننده از فعالیتهای زنجیره تامین داشته باشند.  

  • فناوری اهرم برای کمک:

سرانجام نیز باید اشاره کنیم که امروزه فناوری هایی وجود دارند که به مدیران زنجیره تأمین کمک می کنند تا بخش های آسیب پذیر زنجیره و منابع را تشخیص دهند. استفاده از این فناوری ها، سازمان ها را قادر می سازد تا قبل از بروز مشکلات، آن ها را پیش بینی و ارزیابی کنند تا بتوانند برای کاهش اختلالات عرضه، گام های لازم را بردارند.

 

در دسترس بودن منابع باعث ایجاد انعطاف پذیری می شود

در حالی که همه گیری Covid-19 باعث ایجاد هرج و مرج در بسیاری از زنجیره های تأمین شد، اما همچنین به عنوان یک درس ارزشمند در مورد اهمیت ایمن سازی زنجیره های تأمین در برابر کمبود منابع عمل کرد. صرف نظر از نتیجه نهایی بررسی دولت ایالات متحده، پرداختن به تهدیدهایی که کمبود منابع متوجه انعطاف پذیری زنجیره های تأمین می کند، استراتژی کارآمدی است که بهتر است همه سازمان ها از آن استفاده می کنند.

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32943957
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top