چگونه زمان خودمان را برنامه ریزی کنیم؟

امروزه با توجه به مشغله و مشکلات بسیار زیادی که در زندگی ها ایجاد شده است. بسیاری از افراد احساس می کنند در طول روز به زمانی بیشتر از 24 ساعت نیاز دارند. تا بتوانند تمامی کارهای مربوط به آن روز را انجام دهند. از طرفی بسیاری از آن ها غبطه می خورند زمانی که، افرادی را می بینند که با وجود استراحت، ورزش و تفریح قادر هستند همان کارها را در طول روز انجام دهند.

این کار نیاز به معجزه ندارد. اگر با این افراد صحبت کنید که راز آن ها چیست، به شما تنها در یک جمله خواهند گفت: در زندگی خود برنامه ریزی دارند.

افرادی که با اصول این کار آشنایی دارند، می توانند با مدیریت نمودن زمان و دسته بندی کارهایشان، بهترین استفاده را از روز خود داشته باشند. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با چگونگی برنامه ریزی کردن، به طور کامل آشنا کنیم.

برنامه ریزی

نکات کاربردی در نحوه برنامه ریزی

زمانتان را مدیریت نمایید:

از ابتدایی ترین مواردی که می تواند در برنامه ریزی به شما کمک نماید، مدیریت نمودن زمانی است که در اختیار دارید. قبل از آنکه شروع به این کار کنید. باید بررسی کنید که زمان حال خود را چگونه می گذرانید؟ چه کارهایی موجب می شود تا قادر به انجام کارهایتان در طول روز نباشید. برای این کار می توانید به مدت سه تا چهار روز هر کاری که در طول روز انجام می دهید را یادداشت نمایید. سپس مقابل آن کارهایی که باید انجام میدادید را یادداشت کنید.

 

نقش عادت ها را در زندگی جدی بگیرید:

عادت ها می توانند زمان زیادی را از شما بگیرند. اگر عادت هایی به این شکل دارید، بهتر است قبل از شروع برنامه ریزی، آن ها را مدیریت نمایید. به طور مثال اگر جزو افرادی هستید که در طول روز بازی های کامپیوتری انجام می دهید. به گونه ای که به آن ها عادت کرده اید و روزی چند ساعت را درگیر آن هستید. بهتر است به شکل جدی آن را مدیریت نمایید.

یک پیشنهاد دوستانه:  اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید اینجـــــــــــــــــــا کلیک نمایید.

 

زمان را بر اساس کارهایتان بگذرانید:

خیلی از افراد زمان خود را بدون هیچ برنامه ای می گذرانند. کارهای خود را نیز در میان این گذران وقت انجام می دهند. اما زمانی که روز به پایان می رسد، متوجه می شوند که بسیاری از کارهایشان را انجام ندادند. بنابراین سعی کنید در ابتدا کارهایی را که قرار است در طول روز انجام دهید، مشخص نمایید. با توجه به کارهای اساسی و مهم، زمان خود را سپری کنید. در این صورت کارهای بیشتری انجام خواهید داد.

زمان مورد نیاز هر کار را مشخص نمایید:

برای انجام بهتر این کار مشخص کنید که برای انجام هر کار به چقدر زمان نیاز دارید. به طور مثال اگر انجام تکالیف مدرسه دو ساعت زمان نیاز دارد. دو ساعت از روز خود را کاملا متمرکز به انجام تکالیف اختصاص دهید.

 

برنامه ریزی هر روز را شب قبل انجام دهید:

از دیگر نکات حائز اهمیت جهت داشتن برنامه ریزی درست، مشخص نمودن برنامه هر روز، در شب قبل از آن است. برای اینکه زمان خود را در طول روز هدر ندهید و اینکه بدانید دقیقا از زمان بیدار شدن قرار است چه کارهایی را انجام دهید. نیاز است تا از شب قبل برنامه روز خود را مشخص نمایید. از طرفی اینکار تمرکز شما را برای بررسی دقیق کارهای روزانه و زمان مورد نیاز هر کار، افزایش خواهد داد.

نوشتن برنامه روزانه خود را فراموش نکنید:

اگر می خواهید فرد موفقی در برنامه ریزی باشید. نوشتن را فراموش نکنید. افرادی که برنامه خود را می نویسند، معمولا هیچ کاری را در طول روز فراموش نخواهند کرد. زیرا نوشته آن ها مانند یک راهنما، کارهای او را یادآوری می نماید. از طرفی نوشتن موجب می شود تا ترتیب کارها و زمان در نظر گرفته شده برای انجام آن ها را به طور کامل یادآوری نمایید.

روزتان را زودتر شروع کنید:

در نهایت نیز برای داشتن برنامه ریزی بهتر و روزی با کیفیت تر، بهتر است روزتان را زودتر شروع کنید. افراد به طور طبیعی در صبح از انرژی بیشتری برخوردار می باشند. به همین دلیل است که قادر به انجام کارهای بیشتری می باشند. معمولا افراد سحرخیز بدون آنکه بخواهند زمان استراحت و خواب خود را مختل نمایند، قادر به انجام تمام کارهای روزانه خود می باشند.

 

 

 

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top