چگونه فرهنگ سازمانی ایجاد کنیم؟

 

فرهنگ سازمانی المانی مهم در تشکیل و پیشرفت سازمان های بزرگ و کوچک است. این فرهنگ مجموعه ای از ایده ها، اهداف، ارزش ها و برنامه ها است که در قالب یک چارچوب مشخص و مستند تعریف می شود و سپس به عنوان سنگ بنای یک مجموعه با آن رفتار می شود.

فرهنگ سازمانی می تواند موفقیت یا عدم موفقیت یک مجموعه را مشخص کند و میزان بهره وری یک مجموعه را افزایش و یا کاهش دهد. توسعه فرهنگ سازمانی، فرایندی زمان بر است و معمولا برای تنظیم بخش های مختلف آن، باید جنبه های متفاوت یک کسب و کار سنجیده شود.


توسعه یک فرهنگ سازمانی قوی می تواند مزایای زیادی را برای کسب و کار شما به همراه داشته باشد. در فضای کاری، حفظ هماهنگی و تناسب کارمندان با یکدیگر و محیط و همچنین اهداف سازمان یک ایده آل است که با کمک فرهنگ سازمانی امکان پذیر است. فرهنگ سازمانی در بسیاری از بخش های مدیریت نیروی انسانی و همچنین رفع بسیاری از مشکلات می تواند کمک کند. برخی از این موارد شامل:

 • جذب نیروی کار با کیفیت و حاذق
 • افزایش بهره وری
 • تحقق اهداف بلند و کوتاه مدت
 • افزایش درآمد

حال که تا حدودی در خصوص اهمیت فرهنگ سازمانی شفاف سازی کردیم، می توانیم به یک پرسش بنیادی اما مهم پاسخ دهیم: چگونه فرهنگ سازمانی را ایجاد کنیم؟

معرفی روش های ایجاد یک فرهنگ سازمانی موثر و قوی

اگر سازمان و یا مجموعه خود را به حال خود رها کنید، مجموعه توسط باور‌ها و رفتار‌های شخصی و همچنین تجربه های کارمندان گسترش پیدا می‌کند. با این حال شما می توانید قدرت بیشتری در این زمینه داشته باشید و یک فرهنگ سازمانی استاندارد را برای سازمان خود تعریف کنید:

 • ماموریت خود را مشخص کنید:

  چرا کسب و کار شما وجود دارد؟ اهداف سازمانی خود را با کارمندان به اشتراک بگذارید. این کار نه تنها به آنها کمک می کند تا تصمیم های شما را بهتر درک کنند، بلکه به آن ها کمک می کند تا فعالیت های خود را هدفمند دنبال کنند.

 • یک چشم انداز بلند مدت تعریف کنید:
  ایجاد یک فرهنگ مثبت به زمان نیاز دارد، اما شما می توانید با تعریف ارزش های خود شروع کنید. ارزش ها در کنار ماموریت تعیین شده می توانند مانند چراغ راه شما باشند و خسارت های مالی و زمانی احتمالی را کاهش دهند. با تعیین ارزش ها، کارکنان شما متوجه خواهند شد که در فضای کاری چگونه رفتار کنند و چه اهدافی را در کار خود دنبال کنند. در چنین شرایطی، تمامی مراودات اداری چارچوب مشخصی به خود می گیرد.

   

  یک پیشنهاد دوستانه:  اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید اینجـــــــــــــــــــا کلیک نمایید.

   

 • در خصوص فرهنگ سازمانی با دیگران صحبت کنید:
  شما همیشه قرار نیست روی شانه های کارمندان خود بایستید، بنابراین آنها باید بدانند که وقتی در شرکت نیستید، چگونه تصمیم بگیرند. یک سند مشترک ایجاد کنید که شامل المان های اصلی ماموریت، ارزشهای اصلی، مثال ها و اعتقادات مشترک باشد. شما می توانید این اطلاعات را در دفترچه راهنمای کارمندان خود، در یک اسلاید و یا حتی در یک فیلم قرار دهید

 • افرادی را با ارزش های مشابه استخدام کنید:
  هنگامی که باورهای اصلی خود را ایجاد کردید و فرهنگ سازمانی خود را پایه ریزی کردید، می دانید هنگام استخدام کارمندان جدید به دنبال چه فاکتورهایی باید باشید. استخدام افرادی که اصول مشابه با شرکت شما را در اختیار دارند، می توانند به شما در حفظ و ارتقای فرهنگ سازمانی کمک کنند. این کار همچنین سبب می شود تا فرهنگ سازمانی سریع تر فرایند رشد و بالندگی خود را طی کند.

 • تأکید بر سلامتی کارمندان:
  هیچ سازمانی نمی تواند بدون کارمندان سالم، اهداف خود را دنبال کند و فرهنگش را به بار بنشاند. کارمندان برای کمک به فرهنگ مثبت باید از نظر جسمی، روحی و روانی در بهترین حالت خود باشند. از بسیاری جهات ، تندرستی کارمندان پایه ای برای یک فرهنگ سازمانی مثبت است. رهبران باید اطمینان حاصل کنند که کارمندان از منابع، ابزارها و فرصت های بهداشتی برای یک زندگی سالم در داخل و خارج از محیط کاری، برخوردار هستند. شما می توانید پرداختن به سلامتی کارمندان را به عنوان بخشی از فرهنگ سازمانی در نظر بگیرید.

 • معنا بخشیدن: اکنون داشتن معنا و هدف در محل کار بیش از هر زمان دیگری مهم است. اکثریت کارمندان در کار خود خواهان معنی و هدف هستند. بدون چنین معنایی، عدم رضایت شغلی می تواند بالقوه ضربه بزرگی را به سیستم و سلامت روان کارمندان وارد کند. یک سازمان نیز نمی تواند بدون توسل به معنا و مفهوم، در کار خود فرهنگ سازی کند. در این راستا شما می توانید به کارمندان مثال های مشخصی از تأثیر مثبت آنها بر شرکت و مشتریان آن ارائه دهید. با این کار آن ها نیز معنای فعالیت های خود را بهتر درک می کنند و بازدهی کلی مجموعه افزایش می یابد.

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

 1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top