چطور خشم و عصبانیت خود را کنترل کنیم؟

 

خشم یکی حالت عاطفی است که می تواند در شدت های مختلف، از خفیف تا شدید، تجربه شود. بسیاری از مردم خشم را زیر مجموعه ای از عواطف منفی می‌دانند، در حالی که خشم می‌تواند جنبه های مثبتی نیز داشته باشد. خشم می‌تواند به شما کمک کند تا از حق خود و یا دیگران دفاع کنید و یا می تواند شرایط اجتماعی را تغییر دهد.

خشم زمانی ناسالم است که به طور مداوم و به شکلی شدید احساس شود و یا به صورت های ناسالم بروز پیدا کند؛ به گونه ای که منجر به بروز تلفات جسمی، روحی و حتی اجتماعی شود. به همین دلیل، استراتژی های مدیریت خشم می توانند برای بسیاری از افراد کارآمد باشند و به آن ها کمک کند تا راه های سالم تر را برای بروز عواطف خود انتخاب کنند.

 

عدم موفقیت در کنترل خشم می تواند  منجر به بروز مشکلات مختلفی مانند پشیمانی از گفته ها، فریاد کشیدن بر سر کودکان خود، تهدید همکاران، ارسال ایمیل های عجولانه، ایجاد مشکلات بهداشتی یا حتی متوصل شدن به خشونت جسمی شود.

با این حال بهتر است بدانید که خشم در تمامی موارد نیز آنقدر جدی و خطرناک نیست. عصبانیت شما ممکن است در ارتباط با اتلاف وقت با فکر کردن در خصوص حوادث ناگوار، ترافیک  و یا تخلیه فشارهای کاری باشد. مرور استراتژی های کنترل خشم و عصبانیت می تواند یکی از پیشنهاد های سازنده برای مدیریت کردن این احساس شدید و کوتاه مدت باشد.

 مدیریت خشم

استراتژی های مدیریت خشم

افکار و رفتارهای شما عامل تحریک یا آرامش عواطفتان هستند. بنابراین، در صورت احساس خشم بهتر است با تغییر طرز فکر و یا رفتاری که عامل به وجود آوردن این احساس می شود، به مدیریت آن کمک کنید. بدون وجود سوخت، آتش خشم درون شما فروکش می کند و احساس آرامش بیشتری را تجربه می کنید. در ادامه ما به معرفی چند نمونه از استراتژی های مدیریت خشم خواهیم پرداخت. این ابزار به شما کمک می کند تا عصبانیت و خشم خود را به شکل موثرتری کنترل کنید.

 

 این مطلب را هم بخوانید:  مدیریت خشم 9 نکته برای کنترل خشم

 

1- شناسایی محرک ها

اگر از کوره در رفتن عادت شما است، چیزهایی که محرک این اتفاق هستند را شناسایی کنید. صف های طولانی، ترافیک سنگین، کامنت‌های ناشیانه، خستگی‌های مفرط، ممکن است مواردی باشند که منجر به از کوره در رفتن شما شوند.  شما ممکن است تصمیم بگیرید که ساختار برنامه روزانه خود را به منظور مدیریت بهتر استرس و شرایط محرک، تغییر دهید. علاوه بر این تغییر استفاده از برخی از تکنیک های کنترل خشم به شما کمک می کند تا قبل از مواجه با شرایط محرک برای مقابله با آن ها آمادگی کسب کنید. انجام این تکنیک ها به شما کمک می کند تا صبور تر باشید و در مواجه با کوچکترین عامل بیرونی، عصبانی نشوید.

 مدیریت خشم

2- شناسایی نشانه های هشداردهنده

به علائم هشدار دهنده ی فیزیکی که هنگام عصبانیت تجربه می کنید، فکر کنید. شاید قلب شما سریع تر بتپد یا صورت شما گر بگیرد یا حتی بی اختیار شروع به مشت زدن کنید. با شناختن علائم هشدار دهنده، این فرصت را دارید تا پیش از رسیدن به آستانه خطر و نشان دادن هر کدام از این موراد، بلافاصله وارد عمل شوید و از انجام  کاری و یا گفتن مواردی که در نهایت مشکلات بزرگتری ایجاد می کنند، جلوگیری کنید. یاد بگیرید به احساس خود توجه کنید چرا که با این کار در تشخیص علائم هشدار دهنده نیز دقیق تر عمل خواهید کرد.

 
 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

3- یک ابزار "آرام باش" برای خود بسازید

اگر شما از محیط استرس زا به خانه بر می گردید و خشم خود بر روی اعضای خانواده خالی می کنید، یا می دانید جلسه‌های کاری می تواند عامل خشم و عصبانیت شما شوند، به دنبال ابزاری باشید که استفاده از آن شما را آرام و ریلکس می‌کند.

به وسایلی فکر کنید که تمام حواس شما را درگیر می‌کنند. زمانی که حواس پنجگانه‌ی شما احساس آرامش ‌کنند، می‌توانید وضعیت عاطفی خود را تغییر دهید. ابزار آرامش بخش شما ممکن است شامل لوسیون دست معطر، تصویری از یک منظره آرام، یک شعر که می توانید با صدای بلند بخوانید و چند قطعه از آبنبات مورد علاقه و یا هر چیزی دیگری که حواس شما را درگیر خود کند، باشد. شما می توانید به هنگام احساس شروع خشم و عصبانیت به سراغ این موراد بروید و تلاش کنید تا احساسات خود را با کمی آرامش، به تعادل برسانید.

 

 

4- احساسات خود کشف کنید.

بعضی اوقات بهتر است لحظه ای وقت بگذارید و به این فکر کنید که چه احساسی ممکن است در زیر خشم شما کمین کرده باشد. عصبانیت غالباً به عنوان یک ماسک محافظ برای کمک به شما در جلوگیری از لمس احساسات دردناک تر، مانند خجالت، غم و ناامیدی عمل می کند.

به عنوان مثال وقتی شخصی به شما بازخوردی می دهد که شنیدن آن دشوار است، ممکن است از خجالت خشمگین شوید. اینکه فکر کنید شخص مقابل به خاطر بد بودن سیرتش به شما بازخورد بد نشان داده است، باعث می شود در لحظه احساس بهتری داشته باشید زیرا احساس خجالت را از شما دور می کند. اما تصدیق احساسات زمینه ای می تواند به شما کمک کند تا ریشه این مشکل را پیدا کنید. با این شناخت می توانید در خصوص اقدام های بعدی بهتر تصمیم گیری کنید.

 

5- درخواست کمک کنید

اگر خشم سبب ایجاد مشکلاتی در زندگی شما شده است و شما به سختی می توانید خلق و خوی خود را ارام کنید، شاید بهتر باشد که یک از متخصص کمک بگیرید. عدم موفقیت در مدیریت خشم گاهی ممکن است ناشی از مشکلات سلامت روان باشند. با صحبت در مورد روحیه و رفتار خود با پزشک، می توانید در این خصوص مطمئن شوید.

 

مدیریت خشم و کنترل آن یکی از مهارت هایی است که برای همه ما ضروری است. به شما پیشنهاد میکنیم حتما سری به صفحه توضیحات دوره مدیریت خشم بزنید و در این دوره شرکت کنید.

 

 

دوره آموزشی مدیریت و کنترل خشم، اضطراب و افسردگی

 

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32943957
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top