متدولوژی مهندسی ارزش و تاریخچه آن

 


مهندسی ارزش، رویکردی است گروهی، نظام مند، کارگردگرا و دارای کاربرد حرفه ای که برای ارزیابی و بهبود ارزش یک محصول، طراحی یک وسیله یک سیستم و یا اجرای پروژه های صنعتی عمرانی و خدماتی به کار گرفته می شود.

مهندسی ارزش، متدولوژی قدرتمندی است برای حل مسایل، کاهش هزینه ها و به طور همزمان بهبود عملکرد و کیفیت، که با شناسایی و ارتقای شاخص های ارزش و به کارگیری خلاقیت، رضایت مشتری را افزایش می دهد و به ارزش سرمایه گذاری می افزاید.

 

تاریخچه مهندسی ارزش

 

به کارگیری این متدولوژی، دستاوردهای چشمگیری در سراسر دنیا داشته است. هر یک دلار هزینه برای انجام مطالعه مهندسی ارزش، بین سالهای ۱۹۷۳ تا ۱۹۹۵ رقمی بین ۱۵ تا ۳۰ دلار صرفه جویی در پی داشته است. در عربستان سعودی، این نسبت 1 به 400 بوده است. در کشور ما نیز با استناد به گزارش های ارایه شده، نسبت هزینه های مهندسی ارزش به بازگشت سرمایه با صرفه جویی در هزینه پروژه هایی که همزمان با کارگاه آموزشی انجام شده اند، بین ۱ به ۲۰ تا ۱ به ۹۰ بوده است. درصد صرفه جویی ها نیز بین ۵ تا ۳۰ درصد و درمجموع بیش از ۲۳۰۰ میلیارد ریال، گزارش شده اند. در مطالعه گزارش های مربوط به آمریکاء رقم این گونه صرفه جویی ها تا ۵ میلیارد دلار در یک سال نیز مشاهده می شود.

با این اوصاف، کافی است توجه جدی تر به این موضوع در کشورمان مدنظر قرار گیرد تا از دستاورد انجام هر مورد مطالعه، بتوانیم یک یا چند پروژه نیمه کاره را به اتمام برسانیم، با آنکه پروژه های جدیدتری را بدون صرف هزینه های کلان و بودجه های منتظر تصویب و تامین آغاز کنیم.

نکته جالب دیگر آن که مردان مهندسی ارزش را علاوه بر نام، به عدد مجموع صرفه جویی هایی که در پروژه ها داشته اند نیز می شناسند و ذکر این ارقام بخشی از شهرت و تایید حرفه ای آنها به شمار می آید. در برخی موارد نیز، صاحبان پروژه ها در کشورهای مختلف، این انتظار را می پذیرند که یک صاحب نظر بتواند برنامه کاری خود را برای سفر و انجام مطالعه، هماهنگ کند و از این طریق آنها با درایت وی و تیم منتخبش، نتایج قابل توجهی را کسب نمایند

 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 


تاریخچه مهندسی ارزش

جنگ جهانی دوم از بسیاری جهات نقطه عطف رخدادهای مهندسی و صنعتی است. سرمنشا بسیاری از مفاهیم کیفیت و تکنیک ها و فنونی که امروزه بازار کار گسترده ای نیز به همراه خود دارند، این جنگ تاریخی است. محدودیت هایی نظیر منابع، منجر به تفکر بیش از پیش و ابداع راه حل های جدید در به کار گیری مواد اولیه و روش های تولید شد. مفهوم مهندسی ارزش، انجام یک کار گروهی همراه با خلاقیت است. ثمره این کار گروهی خلاقانه، پیشنهاد گزینه های تازه برای کاهش هزینه و حفظ یا ارتقای کیفیت است. (مروری بر ادبیات مهندسی ارزش)

سال ۱۹۴۷ میلادی، یکی از مدیران ارشد شرکت جنرال الکتریک به نام هنری ارلچر به دنبال یک رویکرد سازمان یافته برای بهبود کیفیت محصولات و کاهش ضایعات و نیز پایین اوردن هزینه های تولید از طریق یافتن مواد اولیه و روش های تولید جایگزین بود. او لارنس مایلز جوان را که با پشتوانه علمی و عملی مهندسی برق از مدیران خرید شرکت بود، مأمور عملیاتی کردن این ایده کرد. ثمره این ماموریت، ابداع تکنیک تحلیل ارزش بود.

چند سال بعد وقتی بهبود محصولات جنرال الکترونیک و کاهش قیمت های آنها مورد توجه بازار قرار گرفت. این متدولوژی نیز در مرکز توجهات واقع شد. یکی از این نگاه ها از سوی نیروی دریایی آمریکا معطوف متدولوژی ابداعی مایلز شد.  اما از آنجا که در نیروی دریایی بودجه ها و مراکز هزينه، تعریف شده و مشخص بودند، آنها برای به کار گیری این متدولوژی و تعریف آن در ساختار سازمانی خود و فعالیتهایشان، ناچار به ربط دادن آن به مباحث مهندسی و معرفی آن به عنوان مهندسی ارزش» شدند. بدین ترتیب از محل بودجه فعالیت های مهندسی، مطالعه تحلیل ارزش مایلز در نیروی دریایی نیز به کار گرفته شد. از همان زمان با فراگیر شدن این متدولوژی، عنوان آن نیز با نام مهندسی ارزش معروف شد.

تکبکهای مدیریت در گذر زمان رونده تکاملی را پیموده است. این روند در سال ۱۹۱۱ با مهندسی صنایع آغاز شد در سال ۱۹۲۰ با کنترل کیفیت توسعه می یابد و از سال ۱۹۴۷ تاکنون نیز با ابداع متدولوژی مهندسی ارزشی به بهبود کسب و کار منجر شده است.


امروزه بسیاری از صاحبنظران و متخصصان، تفاوت عمده ای بین مفاهیمی نظیر مهندسی ارزش (Value Engineering) تحلیل ارزش (Value Analysis) و مدیریت ارزش (Valuea Management) قایل نیستند و بیشتر تاکید دارند تا آن را با لفظ و مفهوم مدیریت ارزش و به اختصار VM معرفی کنند و آن را توسعه دهند. در برخی متون تعریف های خاصی برای آنها ذکر شده است بعضی نیز این متدولوژی را کنترل ارزش  (Control Value)،  بهبود ارزش  (Value Improvement) و تضمین ارزش (Value Assurance) نام گذارده اند. اما آنچه  SAVE International نیز بر ترویج آن تاکید دارد متدولوژی ارزش است که به اختصار آن را VM می نویسند.

 

منبع: کتاب بهبود بی تردید

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top