چگونه بهره وری نیروی کاری را افزایش دهیم و در کسب و کار خود موفق باشیم؟

 

علم به راهکارهای افزایش بهره وری کاری، می تواند کمک فزاینده ای در بهره وری مشاغل مختلف باشد. سوالات مختلفی از جانب دارندگان مشاغل مطرح است سوالاتی چون:

چگونه می توانیم سود فروش خود را بیشتر کنیم؟ آیا افزایش بهره وری نیروی کار در افزایش بهره وری تاثیر دارد؟ و چگونه به کارکنان خود انگیزه بیشتری ببخشیم؟ پاسخ به همه این سوالات در گرو مطالعه و مشورت با اهل فن در مسائل سازمانی است.

 مدل های تحلیل کسب و کار ما را به سمت شیوه های بهره وری در کار سوق می دهند. این مدل ها با خلاقیتی که در بررسی اوضاع و شرایط دارند و با توجه به منطقی که در آنها موج می زند، می توانند با شناسایی نقاط ضعف سازمانی و بهینه سازی محیط کاری بهره وری را افزایش دهند.

 

بهره وری شغلی

 

چگونگی افزایش بهره وری نیروی کاری در زیر لوای مدیریت سازمانی

بهترین راه های چگونگی افزایش بهره وری  نیروی کاری در سازمانها عبارتند از:

1- اولویت بندی در الزامات و نیاز ها: در این راهکار، ما باید بهره وری نیروی کاری را منوط به نیازهای سازمان و باید هایی که در اولویت اول سازمان قرار دارند نماییم.

2-استفاده از افراد در جایگاه مناسب: شناسایی استعدادها در مرحله استخدام و به کارگیری افراد مستعد در پست های مناسب. اگر از فرد در پستی که متناسب با روحیات و توانمندی او است، استفاده کنیم، مطمئناً انگیزه و بهره وری او هم بالا می رود.

3- آموزش مستمر به کارکنان و ارتقای کیفیت آموزشی: در این راهکار شما باید به افراد آموزش مناسب برای ارتقای کیفیت کاری در سازمان بدهید. بهتر است سازمان ها برنامه آموزش مناسب و حساب شده برای کارکنان سازمان داشته باشد و با یک برنامه زمانی مشخص و دقیق بتواند این آموزش ها را اجرا نماید.

4- ایجاد انگیزه مضاعف: یکی دیگر از مهمترین روش های افزایش نیروی کاری، ایجاد انگیزه مضاعف در کارکنان است. در اجرای این راهکار ما باید با ارائه تشویق ها و پاداشها، ارائه امید و خدمات فرا سازمانی به کارکنان انگیزه لازم را تزریق نماییم.

5- ایجاد محیط مناسب کاری: فضای کسب و کار مناسب و دادن اختیارات برای بهینه سازی این فضا در افزایش بهره وری نیروی کار بسیار اهمیت دارد. هرچقدر هم موارد قبلی را رعایت کنید اما یک محیط مناسب برای کار نداشته باشید، مطمئن باشید کار شما برای ایجاد انگیزه و بالا بردن بهره وری، دشوار می شود.


6- ایجاد تعهد کاری در کارکنان:
این مورد نیز به نوعی انگیزشی است، ولی دارای مفاهیمی فراتر از انگیزه است. ایجاد روحیه پیگیری در مسائل و مشکلات کاری از جمله این راهکار است.


7- تامین امنیت شغلی بلند مدت برای کارکنان:
امنیت شغلی کارکنان آسایش و آرامش را به آنان تقدیم می کند و باعث می شود با فراغ بال به وظایف محوله خود جامه عمل بپوشانند.


8- دوری از تبعیض های ناعادلانه بین کارکنان
: وقتی مدیر شرکت متناسب با عملکرد با کارکنان برخورد نکند، نباید انتظار بهره وری و انگیزش بالا را هم داشته باشد.


9- داشتن برنامه ریزی های کوتاه مدت و بلند مدت در راستای اهداف سازمان:
سازمان بی برنامه در واقع به هیچ چیز دسترسی ندارد و دورنمایی برای رشد نخواهد داشت.

 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

رویکرد سیستمی به افزایش بهره وری نیروی کاری

رویکرد سیستمی، یکی از جنبه هایی است که در چگونگی افزایش بهره وری نیروی کاری مطرح است.اولین گام در جهت داشتن رویکرد سیستمی فراگیر برای طراحی فرآیندهای کسب و کار و تجارت ، توسعه مدل هایی است که دانش لازم را برای درک و استدلال فرآیند های کسب و کار ارائه دهند.  چهارچوب مدل ها باید اهداف، قوانین و روش های پشتیبانی از تحلیل منظم و طراحی فرآیند های کسب و کار را فراهم آورد. داشتن مدل و ساختار راه را برای آموزش آسان نیروی کاری با توجه به رویکرد سیستمی فراهم می کند.

آنالیز کسب و کار و نقش آن در افزایش بهره وری

چگونگی افزایش بهره وری نیروی کاری، تا حدی وابسته به آنالیز فرآیند های کسب و کار است. فرآیندهای تجارت و کسب و کار، در مرکز توجه بسیاری از شرکت ها قرار دارند. این فرآیندها معمولا مجموعه ای از کارکردها و فعالیت های هماهنگ هستند، که هدف ایجاد ارزش افزوده را دنبال می کنند.

هدف آنالیز فرآیندهای کسب و کار برآورده ساختن الزامات ارزش مشتری است. موفقیت یک سازمان ارتباط تنگاتنگی با موفقیت فرآیندهای کسب و کارش دارد و موفقیت این فرآیند باعث افزایش بهره وری می گردد.

سازمان ها برای دستیابی و ارتقای سطح موفقیت و ارزش خود نیاز به بهبود فرآیندهای اعمالی در کسب و کارشان دارند. تحلیل عملکرد و آنالیز فرآیند کسب و کار، می تواند منشا اتلاف درآمد و تحلیل رفتن منابع و نیروی کاری را آشکار کند و با این آشکارسازی می توان منابع را به طور مستمر بهینه سازی کرد.

برخی مواقع ممکن است در بحث تحلیل فرآیند های افزایش بهره وری کسب و کار، لازم باشد داده های اجرا کننده فرآیند را بررسی کرد.  این امر مستلزم روشی است که به طور مستمر این داده ها را در زمان اجرا به دست ما برساند. انواع روش های چگونگی افزایش بهره وری نیروی کاری نیز می توانند توسط دارندگان مشاغل در ورطه آزمایش قرار گیرند. این راهکارها ها دامنه وسیعی از خصوصیات مشاغل را در بر می گیرند و بعضا شرایط محیطی و نظامات سیاسی نیز در کاربرد آنها تاثیر دارند.

 

پیشنهاد میکنیم در دوره مجازی افزایش بهره وری نیروی کار شرکت نمایید و با اصول آن آشنا شوید، برای شرکت، کافیست، بر روی لینک زیر کلیک نمایید

دوره آموزشی بهره وری نیروی انسانی (سازمانی و فردی)

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32943957
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top