مدیریت پروژه چیست؟


مدیریت پروژه به عملیاتی اطلاق می شود که شامل فعالیت های مربوط به شروع، برنامه ریزی، اجرا، کنترل و اتمام یک کار تیمی برای دستیابی به اهداف خاص و رسیدن به موفقیت در یک چارچوب زمانی مشخص است.

چالش اصلی مدیریت پروژه، برآورده شدن کلیه اهداف پروژه با در نظر گرفتن محدودیت های زمانی و بودجه بندی مطابق با خواست مشتری می باشد. روش انجام کار در پروژه و تمامی فرایند های مورد نیاز، منابع و بودجه تعیین شده قبل از شروع پروژه به صورت مکتوب ثبت می گردد. محدودیت های اصلی شامل دامنه کاری، زمان، کیفیت و بودجه است. چالش دوم در مدیریت پروژه تخصیص و استفاده بهینه از منابع اولیه برای تحقق اهداف از پیش تعریف شده است. 

 مدیریت پروژه


هدف از مدیریت پروژه چیست؟

هدف از مدیریت پروژه انجام و اتمام یک پروژه مطابق با اهداف مشتری است. در بسیاری از موارد، هدف مدیریت پروژه، تعیین و یا اصلاح اهداف مورد نظر مشتری با توجه به امکانات و قابلیت اجرایی آن می باشد.

 پس از اینکه اهداف مورد نظر مشتری به طور واضح مشخص شدند، تمام فعالیت های سایر افراد درگیر در پروژه بر اساس آنها تعیین می شود. به عنوان مثال تغییراتی که در اهداف ایجاد می‌شود بر عملکرد مدیران پروژه، طراحان، پیمانکاران و پیمانکاران فرعی تاثیر می‌گذارد.

اگر اهداف در مدیریت پروژه به درستی تعریف نشده یا خیلی دقیق تعریف شده باشد بر روی تصمیم گیری اثرات نامطلوب و زیان باری خواهد داشت.

 

 

یک پیشنهاد دوستانه:  اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

تعریف پروژه چیست؟

پروژه یک کار موقتی است که برای تولید یک محصول یا خدمت خاص با یک شروع و پایان مشخص انجام می شود. هر پروژه معمولاً دارای محدوده زمانی مشخص با بودجه و کارکنان محدود می باشد که برای تحقق اهداف منحصر به فرد انجام می شود.

فعالیت هایی که در یک پروژه انجام می شود منحصر به فرد و خاص هستند. پروژه یک فعالیت روتین نیست بلکه مجموعه خاصی از عملیات است که برای دستیابی به یک هدف واحد طراحی شده است.

بنابراین تیم پروژه غالبا شامل افرادی است که معمولاً با هم کار نمی کنند، بعضی اوقات از سازمان های مختلف و در چندین جغرافیای مختلف هستند. 

پروژه ها می توانند بسیار ساده باشند ، مانند برگزاری یک مهمانی یا بسیار پیچیده مانند ساخت موشک فضایی باشند. توسعه نرم افزار برای یک فعالیت تجاری، ساخت یک ساختمان یا پل، تلاش امدادی پس از بلایای طبیعی، گسترش جغرافیایی فروش به یک بازار جدید، همه پروژه هستند و همه باید با مهارت انجام شود تا به موقع پایان یابد و نتایج مورد انتظار بر اساس بودجه و منابع سازمانها حاصل شود.

در حال حاضر مدیریت پروژه یک رشته و حرفه تخصصی است و مدیران پروژه دارای مهارت ها و دانش و توانمندی هایی هستند که از آنها برای پیشبرد و دستیابی به اهداف پروژه استفاده می کنند.


این مطلب را بخوانید: آشنایی با اقدامات اصلاحی و پیشگیرانه

 

مراحل مدیریت پروژه

مدیریت پروژه این است که دقیقاً بدانید اهداف شما چیست، چگونه می خواهید به آنها برسید، به چه منابعی نیاز دارید و چه مدت طول می کشد تا شما به آن هدف خاص برسید.

در واقع، هدف مدیریت پروژه اطمینان از این است که همه افراد درگیر در پروژه همه این اطلاعات را می دانند و از هدف پروژه آگاه هستند. مدیریت پروژه همواره به طور غیر رسمی انجام می شد، اما در اواسط قرن بیستم به عنوان حرفه ای مشخص ظهور یافت. فرایندهای مدیریت پروژه در پنج گروه قرار می گیرند که شامل شروع پروژه، برنامه ریزی، اجرا، نظارت و کنترل و پایان دادن به پروژه می باشد.

این رشته، شیوه ای سازمان یافته برای مدیریت یک پروژه از ابتدا تا انتهای آن است. همه پروژه ها به یک ساختار و سازماندهی احتیاج دارند. از این رو با توجه به پیچیدگی و مدت زمان طول پروژه فعالیت های مدیریت پروژه نیز متفاوت خواهد بود ولی تقریباً هر پروژه در طی چرخه زندگی این پنج مرحله را پشت سر می گذارد:

 

  • آنچه مشتری برای تعیین اهداف پروژه نیاز دارد را کشف کنید.
  • طرحی را تدوین کنید که به شما بگوید چه کارهایی باید انجام شود، توسط چه کسی، چقدر هزینه خواهد شد و چه زمانی پروژه باید تحویل داده شود.
  • شروع به کار
  • بررسی کنید که آیا کار طبق برنامه اولیه پیش می رود، مشکلات را شناسایی کرده و برطرف کنید
  • پس از تأیید مشتری، پروژه را تحویل بگیرید و کلیه قراردادها را ببندید

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top