باید ها و نباید های ارتباط موثر

 

یک رابطه بین دو یا چند نفر اتفاق می افتد. صحبت و گفتگو، نوشتن پیام و زبان بدن، از جمله راه های ارتباطی بین مردم است. مهارت در داشتن ارتباط موثر یکی از مهمترین و ضروری ترین مهارت ها در دنیای امروز است.

در دنیای شلوغ امروز که همه ی مردم به نحوی درگیر مسائل فردی و اجتماعی خود هستند، انتقالِ درستِ پیام خود به دیگران از مهم ترین موضوعاتی است که برای آن نیاز به آموزش احساس می شود. از این رو واجب است با تعریف ارتباط موثر آشنا شده و به باید ها و نباید ها در رابطه با این موضوع توجه نمود.

 برای منتقل کردن پیام خود به دیگران، باید از روش های صحیح و مناسب استفاده کرد تا پیام به صورت دقیق و بدون اشتباه منتقل گردد. توجه به این نکته، از وقوع مشکلات زیادی در زندگی فردی و اجتماعی جلوگیری می کند.

 

 ارتباط موثر

تقویت مهارت ارتباط موثر

تقویت هر مهارت و توانایی، نیازمند مطالعه، تجربه، یادگیری و تمرین است. برای تقویت مهارت های خود برای ایجاد یک ارتباط موثر باید به نکات مهمی توجه کرد.

اولین قدم برای بهبود و تقویت مهارت های ارتباطی، شناخت دیگران است. شناخت، شامل آگاهی و درک مواردی همچون سن، جنس، آگاهی از موقعیت مکانی و زمانی، و شناخت توانایی های طرف مقابل است. با توجه به موارد گفته شده می توان تا حدود زیادی پیام خود را مناسب با شرایط طرف مقابل، انتقال دهیم. به طوری که پیام برای وی قابل درک باشد.

قدم بعدی در تقویت ارتباط موثر، تغییر روش های بیانِ پیام، توسط خود فرد است. به عنوان مثال، هماهنگ کردن زبان بدن، متناسب با نوع پیام، در انتقال درست پیام و درک درست آن، توسطِ گیرنده ی پیام موثر می باشد. عدم هماهنگی زبان بدن با نوع پیام، سببِ گیج شدن گیرنده پیام خواهد شد.

نکته ی دیگری که هنگام برقراری ارتباط باید به آن توجه کرد، توجه به احساسات است. احساسات بخش مهمی از پیام را به همراه دارد. به عنوان مثال، بیان یک موضوع، با داشتن یک لبخند و یا داشتن نگرش مثبت، در درک آن توسط گیرنده نقش به سزایی دارد. همان پیام هنگامی که با خشم و یا ناراحتی انتقال یابد، تاثیر منفی بر گیرنده ی پیام خواهد داشت.

بیان محتوای اصلی پیام، بدون پرداختن به حواشی و توضیحات اضافی، در انتقال و درک دقیق آن تاثیر چشمگیری دارد. به عبارتی دیگر، برای بیان پیام خود چه به صورت کلامی و چه به صورت غیر کلامی، بهتر است پیام را خلاصه و در کوتاه ترین زمان انتقال دهیم.

 

 

نباید ها در ارتباط موثر

هدف از برقراری ارتباط موثر، انتقال پیام خود به شخص و یا اشخاصی دیگر است. برای آن که خواسته ی خود را برآورده سازیم، نیازمند برقراری ارتباط های کلامی و غیرکلامی هستیم. برای این امر باید از انجام مواردی مانند موارد زیر خودداری کرد.

از تحمیل عقاید و خواسته های خود بپرهیزید. برای برقراری ارتباط موثر تحمیل کردن خواسته ها، نتیجه ی عکس خواهد داشت. از طرفی، تحمیل کردن، نشان دهنده ی ضعف شما از بیان خواسته هایتان می باشد. عزت نفس داشته باشید و خواسته های خود را شفاف بیان نمایید.

شنونده ی خوبی باشید و به پیام های طرف مقابل خود توجه کامل داشته باشید. شنیدن و توجه کردن به طرف مقابل، نشانه ی احترام و ارزشی است که برای خود و آن ها قائل هستید. ارتباط موثر، دو طرف دارد؛ بنابراین شما صرفا یک فرستنده نیستید و در ارتباط موثر، شما یک گیرنده نیز خواهید بود. (راهکارهای گوش دادن فعال در ارتباط با مشتری)

از نصیحت کردن و پرداختن به حواشی بپرهیزید. خواسته و پیام خود را شفاف، خلاصه وار و بدون توضیح اضافی به طرف مقابل انتقال دهید. پرداختن به حواشی و توضیحات اضافه، سببِ مبهم شدن پیام می گردد و محتوای اصلی پیام، کم رنگ و بی اهمیت می شود.

به رفتار و اعمال خود هنگام برقراری ارتباط با دیگران توجه کنید. برای برقراری ارتباط موثر، خوش برخورد باشید و با احترام پیام خود را منتقل سازید. رفتار خوب و محترمانه سببِ بهبود و تداوم یک رابطه ی سالم می گردد.

از قضاوت کردن دیگران دوری کنید. آن ها را همان طور که هستند بپذیرید. در بیان پیام خود به دیگران، بر روی خود و نحوه ی بیان خود تمرکز کنید. برای داشتن ارتباط موثر، قضاوت کردن دیگران، تنها موجب خراب شدن روابط می شود.

 

توجه به نکات گفته شده و تمرین کردن و به کار گیری آن ها، سببِ ساخته شدن روابطی محکم و سالم می گردد. برای تمرین موارد ذکر شده، یکی از راه ها، تمرین در مقابل آیینه و ی دوربین شخصی تان می باشد. می توانید زبان بدن خود، حالات صورت و نحوه ی بیان خود را مشاهده کنید و به بر طرف کردن نقاط ضعف خود بپردازید.بهبود مهارت های ارتباطی، خصوصا ارتباط موثر، از عوامل مهم در موفقیت در زندگی فردی و اجتماعی می باشد.

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top