آموزش مقاله نویسی و نکاتی که باید رعایت کنید

 

با اتمام دوره ی کارشناسی، دانشجو وارد دوره ی کارشناسی ارشد می شود. دوره ی کوتاه کارشناسی ارشد، فرصتی برای یادگیری روش های تحقیق کردن و مقاله نویسی و کسب آمادگی برای ورود به دوره ی دکتری می باشد.

در دوره ی کارشناسی ارشد، پس از گذراندن چند واحد درسی، دانشجو بر روی تز و یا پایان نامه ی کارشناسی ارشد خود متمرکز خواهد شد.

موضوع مهم در دوره ی کارشناسی ارشد، کسب مهارت در تحقیق کردن و نوشتن مقاله است. از این رو مقاله نویسی موضوع و مسئله ای مهم برای دانشجویان این مقطع می باشد. به دلیل کوتاه بودن دوره ی کارشناسی ارشد و نبود وقت کافی، فرصت لازم برای آموزش مقاله نویسی به دانشجویان، به ندرت اتفاق می افتد. در صورتی که اهمیت داشتن مقاله و یادگیری نحوه ی مقاله نویسی بر کسی پوشیده نیست.

در بسیاری از رشته های تحصیلی، داشتن مقاله، خصوصا مقاله ISI، پذیرش و چاپ آن در نشریات علمی و مجلات علمی، قسمتی از نمره ی پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد را شامل می شود. همچنین برای پذیرفته شدن در مقطع دکتری، داشتن مقاله یکی از الزامات خواهد بود.

 در ادامه با ایران آکادمی همراه باشید تا به معرفی مراحل و قسمت های مختلف یک مقاله بپردازیم.

 

مراحل نوشتن مقاله و مقاله نویسی

یک مقاله ی علمی از قسمت های مختلف و مشخصی تشکیل شده است. مقاله ها با توجه به رشته های تحصیلی و شاخه های علمی، فرمت ها و شکل های مختلفی دارند.  رعایت فرمت و شکل مقاله، از الزامات مقاله نویسی است.

 آگاهی از نحوه ی نگارش مقالات، خصوصا مقاله ISI، اهمیت ویژه ای دارد. بسیاری از مقالات، به دلیل عدم رعایت اصول مقاله نویسی، در مجلات علمی پذیرفته و چاپ نمی شوند حتی اگر از محتوای علمی قوی ای برخوردار باشند.

 به طور کلی مقاله ها به دو دسته تقسیم بندی می شوند. دسته ی اول، مقالات علمی-پژوهشی نام دارند. این دسته از مقالات به بررسی موضوعی نوین و یا معرفی روشی نوین در موضوعی خاص می پردازند.

دسته ی دوم، مقالات علمی-ترویجی نام دارند. در این دسته، نویسنده ی مقاله، به جمع بندی و یا بازنویسی از موضوعی تکراری پرداخته و در بیشتر موارد، یک بازبینی اتفاق می افتد.

برای شروع مقاله نویسی، اولین قدم پس از انتخاب موضوع و جمع آوری اطلاعات، آگاهی از قسمت های مختلف یک مقاله است. یک مقاله ی علمی، به ترتیب از چکیده، کلمات کلیدی، مقدمه، موضوعات و روش ها، نتایج، بحث، نتیجه گیری یا خلاصه، قسمت تقدیر و تشکر، منابع و مراجع، ضمیمه و موارد تکمیلی تشکیل شده است. در ادامه به معرفی هر کدام از قسمت های یاد شده می پردازیم.

 

 

 

قسمت های مختلف یک مقاله در مقاله نویسی

اولین بخش یک مقاله، چکیده نام دارد. در این بخش که حدودا از یک یا دو پاراگراف تشکیل شده است، نویسنده و یا نویسندگان، خلاصه ای از موضوع مقاله و کار انجام شده ی خود را خلاصه وار می نویسند.

سپس در بخش کلمات کلیدی، کلماتی که شامل موضوع و محتوای اصلی مقاله می باشد را ذکر می کنند.

 قسمت بعدی، مقدمه نام دارد. در قسمت مقدمه، به نوشتن موضوعات بنیادی و استفاده شده در مقاله پرداخته می شود.

بخش موضوعات و روش ها، بدنه ی اصلی مقاله را تشکیل می دهد و محتوای اصلی مقاله در این بخش نوشته می شود. نویسنده و یا نویسندگان در این بخش، به ارائه ی ایده ی خود می پردازند. این قسمت از مقاله، از دیگر قسمت های دیگر مقاله، مفصل تر است.

 سپس در بخش نتایج، نویسندگان، نتیجه و یا نتایج حاصل از کار خود را بیان می کنند.

 در قسمت بحث، به بحث و مطرح کردن مسائل پیرامون موضوع مقاله پرداخته می شود.

در بخش نتیجه گیری و خلاصه، به نوشتن خلاصه ای از آنچه که گفته شده پرداخته می شود و یک نتیجه گیری کلی از مقاله ی نوشته شده صورت می گیرد.

 در آخر، در بخش تقدیر و تشکر، از افراد و یا سازمان های مورد نظر قدردانی می گردد.

در مقاله نویسی، هنگام نوشتن هر جمله ای، ذکر منبع آن جمله، در قسمت منابع و مراجع اهمیتی اساسی دارد. در صورت نیاز به موارد اضافی و یا توضیحات خاص، می توان دو بخش ضمیمه و توضیحات تکمیلی را در آخر به مقاله اضافه کرد.

 

 

نکات مهم در مقاله نویسی

مهم ترین نکته در مقاله نویسی، رعایت شکل و فرمت مقاله است. استفاده از اندازه و فونت استاندارد مقاله نویسی، تعداد ستون ها و رعایت ترتیب بخش های یک مقاله اهمیت ویژه ای دارد.

نکته ی بعدی، عدم داشتن غلط های دستوری، املایی و نگارشی می باشد. نکته ی آخر برای داشتن یک مقاله ی علمی و با ارزش، زمان بندی مناسب است. نوشتن، فرستادن مقاله برای نشریات علمی و مجلات علمی، پذیرفته شدن و چاپ مقاله، همگی مراحلی زمان بر می باشد. در بسیاری از موارد، مقالات برای ویرایشِ دوباره، نیاز به فرستادنِ مجدد برای نشریات و مجلات دارند. با داشتن یک برنامه ریزی صحیح و رعایت نکات گفته شده می توان به موقع، مقاله ای ارزشمند داشت.

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top