تعریف دیجیتال مارکتینگ چیست؟


واژه ای که امروزه زیاد شنیده می شود و خیلی از مدیران هم بدنبال آن هستند، دیجیتال مارکتینگ است. خیلی از مشاوران بازاریابی و همچنین تبلیغات تاکید می کنند که باید بسراغ دیجیتال مارکتینگ رفت، اما دیجیتال مارکتینگ چیست و چرا اینقدر مهم است.

اگر نگاهی به جمعیت انسان ها و افرادی که به اینترنت دسترسی دارند بیاندازیم، متوجه می شویم که درصد قابل توجهی به اینترنت دسترسی دارند(حدود 57%) و نکته مهم تر این است که نرخ رشد اینترنت در کشور خودمان ایران، 89% است، یعنی از هر 100 نفر 89 نفر به اینترنت دسترسی دارند.

نکته دیگر تولد شبکه های مجازی است که باعث شده خیلی از مردم به سراغ این فضاها می روند و در آنجا فعالیت می کنند، زیاد هستند کسانی که در بین سایت ها نمی چرخند، اما زمان زیادی را در شبکه های اجتماعی می گذارند.

با این نکات می توان گفت که فضای مجازی و اینترنت بسیار مهم است و کسب و کارها باید به این مقوله توجه ویژه ای داشته باشند.

دیجیتال مارکتینگ


اما تعریف دیجیتال مارکتینگ چیست؟

تعاریف مختلفی را می توان از دیجیتال مارکتینگ گفت، اما تعریفی که می تواند بصورت مختصر این مفهوم را بیان کند، می تواند تعریف زیر باشد:


دیجیتال مارکتینگ یکی از ابزارها و زیر شاخه های بازاریابی است، که در آن با استفاده از ابزارهایی که فضای دیجیتال و اینترنت به ما می دهد(وبسایت، اینترنت، موبایل، ابزارهای دیجیتال و ...) سعی می کنیم، بازاریابی و تبلیغات محصولات و خدمات را انجام دهیم.

 

خیلی اوقات بازاریابی دیجیتال یا همان دیجیتال مارکتینگ را محدود به شبکه های اجتماعی می کنند، در صورتی که اینگونه نیست و شبکه های اجتماعی بخشی از این فرآیند هستند.

اگر بخواهیم لیستی از ابزارهای دیجیتال را نام ببریم، موارد زیر را می توان گفت که همگی از زیر شاخه های دیجیتال مارکتینگ است.

 

وبسایت ها و بازاریابی موتورهای جستجو:

همه می دانیم که گوگل بعنوان قدرت برتر فضای اینترنت است و همه ما معمولاً برای یافتن آنچه می خواهیم در گوگل جستجو می کنیم. یکی از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ که ابزارهای دیگر هم در همین خدمت هستند، ارتقا جایگاه سایت ما در موتورهای جستجو بخصوص گوگل است که با عنوان سئو (Search Engine Optimization) از آن نام برده می شود.

همانطور که همه شما هم تجربه کردید، معمولاً در جستجوهای گوگل ما همان نتایج اول را مشاهده می کنیم و کم تر پیش می آید به پیشنهادهای چهارم و یا پنجم گوگل و یا صفحات دیگر مراجعه کنیم. لذا مهم است که در فرآیند دیجیتال مارکتینگ سازمان ها و افراد بتوانند جایگاه مطلوبی در سرچ موتورهای جستجو داشته باشند.

 

بازاریابی محتوا:

ابزار دیگری که معمولاً برای ارتقا رتبه در موتورهای جستجو هم کاربردی است، بازاریابی محتواست. این ابزار دیجیتال مارکتینگ قرار است با ارائه محتوای کاربردی، مخاطب بیشتری را به سمت صفحات ما در فضای مجازی سوق دهد.

 

شبکه های اجتماعی:

این ابزار امروزه جایگاه بسیار مطلوبی پیدا کرده است و با توجه به حضور زیاد افراد در این فضا، یکی از ابزارهای مهم در دیجیتال مارکتینگ بشمار می رود.

 

ایمیل مارکتینگ:

خیلی ها می گویند عمر ایمیل تمام شده است، اما متخصصان حوزه دیجیتال مارکتینگ همچنان معتقد هستند که ایمیل مارکتینگ، البته به صورت صحیح، یکی از پرکاربردترین و همچنین اثرگذارترین ابزارهای بازاریابی دیجیتال است.

 

بازاریابی موبایلی:

هر فعالیتی بازاریابی که از طریق موبایل انجام می شود. از تبلیغات پیامکی تا تبلیغات بنری در نرم افزارها و اپ های موبایل.

 

تبلیغات کلیکی و بنری:

ابزار دیگری که در دیجیتال مارکتینگ مورد استفاده قرار می گیرد، تبلیغات کلیکی و بنری است. تبلیغات کلیکی را می توان در گوگل و یا سایت های مطرح انجام داد. حتماً دیده اید که در برخی از سرچ ها، در کنار پیشنهادهای اول و دوم گوگل، کلمه AD بصورت ریز قرار گرفته است، این علامت نشان دهنده این است که این پیشنهادها، تبلیغی هستند و این سایت به گوگل پول داده اند که آن ها را در صدر نتایج نشان دهد.

تبلیغات بنری را هم که در سایت مختلف دیده اید، بنرهایی که در گوشه و کنار سایت ها دیده می شوند و تبلیغ محصول یا خدماتی را می کنند.

 

نتیجه گیری:

ابزارهای مختلفی برای بازاریابی دیجیتال وجود دارد که می توان از آنها بسته به شرایط و نیاز سازمان استفاده کرد. نکته مهم این است که زمانی می توان این اقدام ها را بصورت کامل و عالی انجام داد که مدیریت سازمان با مفاهیم دیجیتال مارکتینگ آشنا باشد و بداند که چه ابزاری می تواند برای سازمان او مفید باشد.

در دوره مجازی دیجیتال مارکتینگ برای مدیران، خانم ندا مفاخری، توضیحات کاملی را در این حوزه به علاقه مندان آن ارائه می دهند.

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top