تفویض اختیار چیست و چه کاربردی دارد؟


یکی از اهرم های قدرتمند در مدیریت زمان، بهره برداری از مزیت های تفویض اختیار است. تفویض اختیار به معنای انجام دادن کار از طریق دیگران است، که یکی از مهمترین اصول در مدیریت سازمان ها است. مدیران امروزه باید مهارت تفویض اختیار را داشته باشند تا بتوانند سازمان خودشان را بهتر مدیریت کنند.

مطمئناً یک نفر نمی تواند تمام کارها و امور مربوط به سازمانش را به تنهایی انجام دهد و لازمه این امر واگذاری اختیارها به کارکنانی است که توانمندی این کار را داند.

به عبارت دیگر، تفویض اختیار به معنی واگذاری اختیار و برانگیختن دیگران برای انجام بعضی از کارها و رسیدن به نتایجی معین است، طوری که در نهایت مسئولیت آن ها متوجه فرد تفویض کننده می باشد.


تفویض اختیار

زمان مناسب برای تفویض اختیار هنگامی است که:

انرژی زیادی برای انجام دادن کارها دارید، در این مواقع بهتر است انرژی خودتان را صرف انجام کارهایی کنید که اولویت بالایی دارد.

برای انجام کارهای اولویت دار وقت کم می آورید. مشغله فراوان معمولاً باعث می شود نتوانیم به امور مختلف برسیم و خیلی اوقات کارهای پیش پا افتاده ما را از انجام کارهای مهم و ضروری باز می دارد.

لازم است به فکر توسعه ی مهارت ها هم باشید. لازم است بیشتر یاد بگیرید و برای کسب این مهارت ها یا باید خودتان بسراغ یادگیری بروید یا باید کار را به کسانی بسپارید که توانایی انجام آن را دارند.

نیاز است به فردی نشان دهید که به او اعتماد دارید. فردی که کارش را به خوبی انجام می دهد و مسئولیت پذیر است، باید مورد توجه قرار گیرد و تفویض اختیار و مسئولیت به او، این انگیزه را در وی ایجاد می کند.

دیگران احساس می کنند به یاری گرفته نمی شوند و با تفویض اختیارات به آنها این حس از بین می رود.

دیگران می توانند کار را به خوبی شما انجام دهند و زمانی که اینگونه است، چه نیازی است که زمان برای این کار بگذارم، مدیران می توانند با خالی کردن این زمان ها، به کارهای مهم تر و استراتژی تر بپردازند.

 تفویض اختیار مدیر


مزیت های تفویض اختیار عبارتند از :

زمان و انرژی بیشتری برای انجام کارهای مهم تر ذخیره می شود و مطمئناً این ذخیره زمان می تواند به مراتب به رشد سریع تر شما کمک کند.

حس رهبری و مدیریت دیگران در شما انگیزه های جدید ایجاد می کند. زمانی که اختیارات و مسئولیت ها را تفویض می کنید، باید افراد را مدیریت کنید و این حس مدیریت می تواند ذهن شما را فعال تر کند.

استعداد، توانایی و قابلیت های پنهان کارکنان آشکار می شود.، زمانی که اختیارها واگذار می شود، کارمندی که مسئولیت را پذیرفته، اگر توانایی و قابلیت داشته باشد، می تواند این توانمندی های خودش را نشان دهد و شما بفهمید که او چه توانایی هایی دارد.

کارکنان به نتایجی که کسب می کنند، افتخار خواهند کرد. زمانی که کارمندی در به نتیجه رساندن موضوعی نقش مهمی داشته باشد، این امر به او حس خوبی می دهد و او با انگیزه بهتری کارهایش را ادامه می دهد.

حس اعتماد به نفس در کارکنان تقویت می شود. کارمندی که به او اختیار داده می شود و مسئولیتی به او سپرده می شود، اعتماد بنفس بیشتری خواهد داشت.

انگیزش و روحیه ی کار و تلاش در کارکنان افزایش می یابد چرا که مسئولیت را بر دوش آنها قرار گرفته است و خودشان را به نوعی مالک کسب وکار می دانند.

 

نکته نهایی:

تفویض اختیار روندی است که امروزه در سازمان های مختلف در حال رشد و گسترش است و مدیران از این موضوع بسیار بهره می برند.


بهره گیری از توانمند سازی بیشتر به دلایل زیر است:

1- نیاز به تصمیم گیری های فوری توسط افراد آگاه به مسائل، که این کار مستلزم تفویض اختیار به افراد در سطوح پایین است.

2- این حقیقت که طی دو دهه ی اخیر، با کوچک شدن سازمانها گستره ی کنترل بسیاری از مدیران افزایش یافته و در نتیجه بار سنگین تری از وظائف بر دوش مدیران قرار گرفته است.

مطالب مرتبط

نظرات (2)

This comment was minimized by the moderator on the site

عالی بود
مستدام باشین

This comment was minimized by the moderator on the site

ممنون از شما

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top