کارآفرینان موفق چه ویژگی هایی دارند؟


زمان زیادی نیست که کلمات کارآفرین و کارآفرینی در رسانه های مختلف تکرار می شود و هر کس به سلیقه ی خود از این واژه ی جدید برای اشاره به مدیران، افراد موفق، سرمایه داران، سرمایه گذاران، صادرکنندگان، دلال ها و تاجران استفاده می کند.

هرچند هر کدام از این افراد ممکن است کارآفرین باشند ولی هیچ کدام مصداق کاملی برای این مفهوم نیستند.

به راستی کارآفرین کیست؟

آیا کارآفرینان ویژگی های متمایزی از دیگر بازیگران صحنه ی اقتصاد دارند؟


نگاهی به مسیر حرکت فعالیت های کارآفرینان، مبدأ و منشأ و حرکت و انرژی که در طول مسیر آنان را تغذیه می نماید، در تصویری اجمالی از شخصیت کارآفرین ارائه شده است، چه چیز باعث می شود که نشاط حرکت به لختی و سکون غلبه کند؟

ویژگی های کارآفرینان


آرزو و رویا:

آرزوی آن چیزی که امروز نیست ولی فردا می تواند باشد، اولین چیزی است که جمود کارآفرین را در هم می شکند؛ یعنی کارآفرین آرزومند است. آن چه جهت و مسیر کارآفرین را برای رسیدن به آرزوهایش تعیین می کند از درون او برمی خیزد. عزم او برای حرکت یا توقف و اقدام با عدم اقدام، چیزی نیست که مولود شرایط، محیط یا اطرافیان باشد.

کنترل درونی و استقلال:

کارآفرین کنترل درونی دارد، او برای اینکه بتواند درست آنچه را که می اندیشد، عینیت بخشد و عزم خود را عملی کند باید رئیس و کارفرمایی خود باشد؛ یعنی کارآفرین نیاز به استقلال دارد.

خطرپذیری:

وقتی که خلاقیت از ذهن به عملی منتقل می شود نوآوری صورت می گیرد. نوآوری یعنی پیمودن را نارفته، کسی که اولین بار راهی را می پیماید، اولین کسی است که می تواند خبر مخاطرات راه را برای دیگران بیاورد، یعنی کار آفرین خطر پذیر است.

روحیه جنگندگی:

او به جای آن که منتظر ضمانت یک پایان موفق بماند، به فکر و تلاش خود تکیه می زند، به مشکلات حمله می کند و پیش می رود، یعنی کارآفرین منفعل نیست و برای استقبال از آینده روحیه ای تهاجمی دارد.

کارآفرین

خلاقیت:

ذهن پویای او مرزهای از پیش تعیین شده و قالب های رایج را درهم می شکند و با وجودی که همان چیزی را می بیند که دیگران می بینند، اما چیزی را می اندیشد که دیگران نمی اندیشند، یعنی کارآفرین خلاق است.

کار سخت:

به استقبال فردا رفتن، آخر ماجرا نیست. کسی که آگاهانه و پیشاپیش خود را در میدان مواجهه با مسائل می اندازد، باید توان سخت کار کردن در شرایط پرتنش را هم داشته باشد، یعنی کار آفرین با وجود فشار زیاد، کارآیی خود را حفظ می کند.

تحمل فشارها:

لحظه ی تصمیم آغاز، تنها زمانی نیست که او با ریسک به مخاطره می افتد. ابهام یک پایان نامعلوم بر هر قدم این راه سایه می اندازد؛ یعنی کارآفرین قدرت تحمل ابهام دارد.

باید گفت که تعریف مجموعه ای از صفات که کار آفرین ایده آل را به تصویر کشد، امکان پذیر نیست. و از طرفی هر کارآفرینی تمام ویژگی های ذکر شده در ادبیات را ندارد.


برخی دیگر از ویژگی هایی که محققین بسیاری آنها را به عنوان ویژگی های کار آفرین برشمرده اند عبارتند از:

 

آینده نگر بودن و داشتن چشم انداز:

چشم انداز برای شخص کار آفرین کاملا شفاف و خالی از هرگونه ابهام بوده و لذا قابل انتقال به دیگران می باشد. داشتن چنین چشم اندازی به کار آفرین کمک می کند تا حرکتی مستمر و بدون سردرگمی و مستقیم به سمت هدف داشته باشد. علاوه بر این چشم انداز قابل انتقال، دیگران را نیز در طی مسیر همراه و مددیار او می نماید. اگر کارآفرین نتواند چشم اندازی مشخص و واضح بنویسد، نمی تواند از توان دیگران برای دستیابی به اهداف کمک بگیرد.

مصمم بودن:

عزم راسخ کار آفرینان یکی دیگر از ویژگی های بارز آنهاست که انرژی و تعهد لازم برای کسب موفقیت را ایجاد می کند. کارآفرینان مصمم از ایده های جدید و فرصت ها و پیشنهادات شغلی دیگر چشم پوشی کرده و در مقابل به کاری که برای خود برگزیده اند پایبند می مانند. این قاطعیت کار آفرین را در طی فرایند راه اندازی از هرگونه شک و تردید و دودلی مصون نگاه می دارد تا حدی که مخالفت نزدیکان و آشنایان نیز نمی تواند در اراده او خللی وارد نموده بلکه دودلی دیگران نیز تحت تاثیر این قطعیت برطرف می شود. این ویژگی یکی از مهم ترین ویژگی هایی است که کارآفرینان را از دیگران جدا می کند، چرا که فرصت ها بسیار هستند اما افراد کمی هستند که این جرات را به خودشان می دهند که وارد مسیر پیچیده و پر پیچ و خم کارآفرینی بشوند.


کارآفرین

انگیزه:

نیاز خودشکوفایی یکی از مهمترین انگیزه های کار آفرینان در محقق کردن چشم انداز خود است. نتیجه این نیاز قوی این است که در مسیر حرکت به سوی هدف، هر چیز دیگری از اولویت پایین برخوردار می گردد. در روابط شخصی، علایق خارج از این چشم انداز و با پروژه های با سود مالی زیاد، همه از مواردی هستند که در مقایسه با هدف، اولویت پایین تری خواهند داشت. البته سود مالی به ندرت انگیزه ی کارآفرينان قرار می گیرد، چرا که پول به تنهایی نمی تواند انگیزه ی انجام تمام زحماتی باشد که در شروع یک فعالیت کارآفرینانه لازم است، هرچند که معیار خوبی برای اندازه گیری موفقیت فعالیت کارآفرینان است.

از خودگذشتگی:

کارآفرینان همه زندگی خودشان را وقف کار می کنند، بسیار سخت گوش هستند و پشتکار آنها مثال زدنی است. در حقیقت آنها از کار در راستای دستیابی به هدفشان، لذت می برند.

داشتن چشم اندازی مشخص و ترکیب آن با خوشبینی و ریسک پذیری، سخت کوشی و تعلق خاطر به کار را در کارآفرینان به وجود می آورد.


نتیجه گیری:

همانطور که در مطلب بالا به نقل از کتاب مدیر، نوشته دکتر تیموری، گفتیم، کارآفرین ها مجموعه هایی مختلف از ویژگی ها را دارند که دانستن این ویژگی ها می تواند به افرادی که می خواهد در این مسیر قدم بگذارند، کمک کند تا بهتر مسیر کارآفرینی را طی کنند. در این مطلب برخی از این ویژگی ها را مرور کردیم. ما در دوره آموزشی ویژگی های کارآفرینان موفق، به ویژگی های بیشتر و کامل تری اشاره کرده ایم که می تواند راهگشا کارآفرینان باشد. با کلیک بر روی تصویر زیر می توانید توضیحات این آموزش مجازی را مشاهده نمایید.

کارآفرینی

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top