چگونه کارکنان حرفه ای و توانمند داشته باشیم؟


امروزه مدیریت منابع انسانی و داشتن کارکنانی حرفه ای و آموزش دیده برای هر سازمانی یک نیاز ضروری است و مدیران باید به مهم توجه کنند.

همانطور که می دانید رهبران سایه ای بزرگ در سازمان شان دارند. متوجه شده ایم کارکنانی که برای مدتی طولانی با یک مدیر کار کرده اند، نقاط قوت و در عین حال نقاط ضعف مدیران خود را کسب می کند. بنابراین اگر مدیری فوق العاده هستید، زیردستان تان نیز عملکردی موفق خواهند داشت و در عین حال به شکلی آینه ای وار همان نقاط ضعف شما در آن ها دیده می شود.

یکی از راه های رشدتان، رشد زیر دستان شماست. برخی از مدیران، رشد کارکنان شان را به عنوان نکته ای غیر ضروری و اضافی در نظر می گیرند. در صورتی که صرف زمان برای رشد کارکنان یکی از سازنده ترین رفتارهای یک رهبر است که نه تنها به سود کارکنان است، بلکه نتایجی مثبت بر عملکرد سازمان و خود رهبران نیز خواهد داشت.

رشد و توسعه ی دیگران، شما را تبدیل به رهبری می کند که به فکر توسعه ی ظرفیت های سازمانی و پیشرفت افراد باشید.

 

برخی از راهکارهای زیر می تواند به شما برای بالا بردن توان کارکنان و همچنین رشد آن ها به شما کمک کند.


1. انتظارات خود را بالا ببرید. با پیشرفت دیگران شما نیز سود خواهید برد.

شما باید در وهله اول انتظاراتتان را از خودتان بالا ببرید و سعی کنید توانمندی های خودتان را افزایش بدهید و در همین راستا این انتظار را از کارکنانتان داشته باشید.

مدیران حرفه ای در این زمینه بسیار عالی عمل می کنند، آن ها به مرور زمان میزان انتظار خودشان را از کارکنانشان بالا می برند و این بالا بردن انتظارها به مرور توانمندی کارکنان را افزایش می دهد.

البته لازم است مجدد تکرار کنیم که زمانی این اقدام موثر خواهد بود که توانمندی های خود مدیر هم بالا باشد.


2. راه هایی برای نظارت و ارزیابی کارآیی کارکنان و پرسنل خود بیابید.

 چگونه اطرافیانتان متوجه می شوند که عملکردی مناسب دارند؟

مدیران باید ساز و کارهایی داشته باشند که بتوانند پرسنل خودشان را در بازه های زمانی مشخص ارزیابی کنند تا علاوه بر اینکه خودشان مطمئن شوند که کارکنان سازمان توانسته اند، انتظارات سازمان را برآورده کنند، بتوانند معیارهایی در اختیار کارکنان قرار بدهند که آن ها هم متوجه بشوند که آیا افراد مفیدی برای سازمان هستند یا خیر.

اقدام دیگری که توصیه می شود این است که آن ها را تشویق کنید که خود راه هایی برای ارزیابی خودشان بیایند، این راهکار می تواند انگیزه کارکنان شما را برای بهبود خودشان و بالا بردن توانمندی های ایشان، افزایش دهد.

 

یک پیشنهاد دوستانه:  برای مشاهده توضیحات دوره مجازی ویژگی های مدیران موفق، کلیک نمایید.

 

3. نقش یک معلم را داشته باشید.

یکی از بهترین راه ها برای آموختن یک مهارت، آموزش دادن آن است. سعی کنید مهارت جدیدی که می آموزید را به گروه تان بیاموزید. با این کار نه تنها دانش خود را از آن مهارت ها کامل تر می کنید، بلکه این مهارت ها را به تیم و کارکنان خودتان هم منتقل می کنید و این موضوع سبب می شود تیم کاملتر و حرفه ای تر ی داشته باشید.


4. رشد و توسعه کارکنان را به برنامه ای دایمی تبدیل کنید نه اتفاقی که هر از گاهی رخ می دهد.

توصیه ما این است که به جای پرداختن به آموزش کارکنان تنها در تعطیلات آخر هفته یا کارگاه های کوتاه مدت، این فرآیند را به برنامه ای طولانی مدت تبدیل کنید. در این مورد به یاد کارمندی می افتم که از رئیسش اجازه خواست تا در برنامه ی آموزشی ای سیزده هفته ای شرکت کند و رئیس به او پاسخ داد: «اگر بتوانیم برای این سیزده هفته وظایفت را انجام دهیم، دیگر اصلا به تو نیازی نداریم»

در این زمینه استانداردهای بین المللی می توانند راهنمای مفیدی برای ایجاد مدیریت آموزش در سازمانتان باشند. به عنوان مثال استاندارد ایزو 10015 راهنمای مطلوبی برای مدیریت آموزش در سازمان هاست. براساس الزامات این استاندارد، سازمان ها آموزش های مختلف را نیازسنجی می کنند و در برنامه ای منظم، آن ها را در سازمان شان اجرا می کنند و پس از آن، اثربخشی آموزش ها اندازه گیری می شود تا مدیران مطمئن شوند که آموزش ها مفید و کاربردی بوده است.

 رهبران

5. به موفقیت های کارکنان اهمیت بدهید و به خاطر آن ها جشن بگیرید.

هنگامی که تصمیم های تان به شکلی موفقیت آمیز به ثمر می رسند، آنها را با دیگران در میان بگذارید. زمانی که می بینید کارکنان سازمانتان یا حتی گروهی از آن ها توانسته است به نتایج مطلوبی دست پیدا کند، آنها را تشویق کنید و آن ها را به تمام کارکنان سازمان معرفی کنید و به آ نها هدیه بدهید.

چقدر خوب است که مدیران برای دستیابی به اهداف مهم و بزرگ خودشان که با کمک کارکنان بدست آمده است، جشن بگیرند.

 

6. کارکنان تان را باور داشته باشید.

موفقیت زیردستان تان به باور شما بستگی دارد. اگر باور دارید که آنان می توانند فوق العاده عمل کند، آنان را به چالش وا می دارید و این چالش ها به آن ها فرصت رشد و نشان دادن توانمندی هایشان را می دهد. (چگونه مدیران می توانند بهترین نتایج را بگیرند؟)

 

7. انتظار داشته باشید تغییرات هرچه زودتر رخ دهند.

رهبری موفق یعنی تغییرات دائمی، بنابراین اگر تغییری رخ نمی دهد، احتمالا اشکالی در رهبری تان وجود دارد. اگر تغییری در سازمان تان ایجاد کرده اید باید بتوانید آن را سریعاً اجرایی کنید. کارکنان تان را باید به حدی رسانده باشید که سریعاً تغییرات را بپذیرند و آن را اجرا کنند.

 

8. براساس باورهای تان عمل کنید

رفتارهای جدید است که موجب آموزش می شود. همین هفته شروع کنید. روی افرادی که ضعیف هستند کار کنید یا مفهومی تازه را برای آموزش انتخاب کنید. اینکه بنشینید و مدام بگویید فلان کارمندم ضعیف است یا فلانی نمی تواند درست رفتار کند، دردی دوا نمی شود. باید به آموزش آن ها و توانمندسازی آن ها اهمیت بدهید و حتی برای کارکنان خودتان وقت و پول صرف کنید.

 

با به کار بستن نکات فوق قطعا می توانید تبدیل به مدیری موثر و رهبری قوی و لایق  در حوزه مدیریت کارکنان و مدیریت منابع انسانی بشوید.

اخلاق در مدیریت

نوشته فوق برگرفته از کتاب مدیر، نوشته دکتر آقایی است.

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top