مشتری چه انتظاراتی از فروشنده دارد؟

 

فروشنده ها هر روز به تعداد مختلفی از مشتریان روبرو هستند و با آنها ارتباط برقرار می کنند. مشتریان انتظارات مختلفی از فروشنده ها دارند که اگر فروشنده ها بتوانند این انتظارها را بشناسند و آن ها را برآورده کنند، می توانند مشتریان بهتری داشته باشند و تبدیل به یک فروشنده حرفه ای شوند.

معمولاً فروشنده هایی که در این زمینه قوی هستند و نیازها و انتظارهای مشتریان را بخوبی می شناسند و سعی در برآورده کردن آنها می کنند، نسبت به دیگر فروشنده ها موفق تر هستند و معمولاً مشتریان وفادار بیشتری دارند.

این ویژگی ها که در این مطلب تصمیم به معرفی آنها داریم می تواند به فروشنده ها و سازمان ها کمک کند تا مشتریان وفاداری را برای سازمان خودشان ایجاد کنند.

 

حرفه ای بودن: یک فروشنده باید در رفتار و صحبت های خودش نشان دهد که یک فرد حرفه ای است و این موضوع می تواند در نحوه پوشش، نحوه برخورد با مشتری و نحوه معرفی محصول نمایان باشد.

حرفه ای بودن یکی از مهمترین پارامترهای فروشندگی است و فردی که می خواهد وارد شغل فروشندگی شود باید به فکر حرفه ای شدن باشد. برای حرفه ای شدن در فروش اصول بسیار مختلفی وجود دارد که اصول و انتظارات مشتریان، که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت هم می توانند بخشی از راهکارهای حرفه ای شدن یک فروشنده باشد.

 

داشتن دانش در خصوص محصول و بازار: شاید دیده باشید فروشنده هایی که وقتی از آنها در خصوص محصول رقبا سوال می پرسید، جواب می دهند که " من از محصولات دیگران چیزی نمی دانم و مهم هم نیست، ما این محصول را می فروشیم." فروشنده حرفه ای باید اطلاعات کافی از بازار و رقبای خودش داشته باشد و بصورت کامل بازار و مشتریان را بشناسند. این فروشنده ها خیلی بهتر و صحیح تر می توانند پاسخ سوال ها و شبهات مشتری را بدهند.

نکته مهم دیگر در این قسمت این است که فروشنده بتواند اطلاعات کافی و صحیحی در خصوص محصولش به مشتری بدهد. چقدر دیده ایم فروشنده هایی که اطلاعاتشان در خصوص یک محصول از مشتری کمتر است.

 

حفظ رابطه بلند مدت: یکی از انتظاراتی که مشتریان ممکن است به آن فکر نکنند اما می تواند برای آنها مهم باشد، حفظه رابطه بلند مدت است. فروشنده ها باید بتوانند با استفاده از اصول و تکنیک های مختلف بخصوص اصول مدیریت تجربه مشتریان، تلاش کنند رابطه بلند مدتی را با مشتریانشان ایجاد کنند.

بسیار مهم است که بگونه ای با مشتری ارتباط برقرار کنیم که او در طولانی مدت همراه ما باشد و مطمئناً این همراهی می تواند سود و عواید بسیار مطلوبی را برای ما بدنبال داشته باشد.

 

در نظر گرفتن خواسته های مشتریان: فروشنده حرفه ای باید خواسته و نیاز مشتری را در وهله اول قرار بدهد و سعی کند خواسته ها و نیازهای مشتری را برطرف کند. فروشنده باید بتواند با گوش دادن قوی به صحبت های مشتری، خواسته های او را بشناسد و براساس آن اطلاعات و توضیحات را به مشتری ارائه کند.

 

صداقت: یکی از مهمترین خواسته ها و انتظارات مشتریان، صداقت فروشنده است. فروشنده باید در توضیح و ارائه محصولات و خدماتش، اصل صداقت را رعایت کند و به آن توجه ویژه ای داشته باشد. صداقت اصلی است که می تواند بقا و عمر کسب و کار را تضمین کند. افرادی که صداقت را پیش زمینه کار خود قرار می دهند، ممکن است خیلی سریع به منافع چشم گیری دست پیدا نکنند اما موفقیت آنها پایدار خواهد بود.

 

کارایی و سرعت انجام کارها: مشتری ها انتظار دارند که فروشنده ها در کوتاه ترین زمان ممکن کار آنها را انجام بدهند و سرعت ارائه خدمات توسط فروشنده ها، سرعت بالایی باشد. فروشنده حرفه ای باید این موضوع را درک کند و بتواند در کوتاه ترین زمان ممکن خواسته های مشتری را برآورده سازد.

 

رفتار صحیح و مودبانه: این موضوعی یکی از مهم ترین نیازهای و انتظارات مشتریان است که فروشنده های حرفه ای بسیار به آن اهمیت می دهند. فروشنده های حرفه ای سعی می کنند به گونه ای با مشتریان ارتباط برقرار کنند که مشتری احساس کند که بهتری مشتری این فروشنده است.

انجام این کار به سادگی شما را از دیگر فروشنده ها متمایز می کند.

 

ارائه خدمات پس از فروش: مشتری ها دوست دارند محصولی را که می خرند، خدمات پس از فروش خوبی هم داشته باشد. بالاخره برخی از مشتری ها پس از خرید نیاز دارند تا از خدمات پس از فروش استفاده کنند و این موضوع بسیار مهم است که فروشنده ها و سازمان ها بتوانند فرایند خدمات پس از فروش را به خوبی تعریف کنند و همچنین فروشنده بتواند در این مسیر مشتری را به خوبی راهنمایی کند.

برخی از فروشنده ها زمانی که مشتری برای سوال در خصوص خدمات پس از فروش می آید، به او جواب می دهند که حوزه خدمات پس از فروش به ما ربطی ندارد و به واحد دیگر سازمان مرتبط است، این گونه پاسخدهی بدترین حالت ممکن است.

فروشنده حرفه ای مشتری را در خصوص دریافت خدمات پس از فروش راهنمایی می کند و سعی می کند مشتری را تا دستیابی به نتیجه مورد نظر همراهی کند.

 

این مطلب را از دست ندهید: 3 اصل مهم در ارتباط با مشتری

پایبندی به گفته ها و قول ها: برخی از فروشنده ها در حین مذاکره فروش هر گونه ادعایی را در خصوص محصول می کنند و هرگونه تضمینی را می دهند اما به محض اینکه فروش انجام شد و مشتری پول را پرداخت کرد، همه قول ها و حرف هایشان را فراموش می کنند  و حتی حرف های خودشان را هم منکر می شوند.

مشتری این  انتظار را از یک فروشنده حرفه ای دارد که به گفته ها و قول های خودش پایبند باشد و حرف های خودش را حتی پس از خرید هم تکرار کند.

 

عدم پیروی و بروز رفتارهای نامعقول و نامتعارف: برخی از فروشنده ها در حین پرزنت محصولاتشان، محدودیت ها و قوانینی را بیان می کنند که این محدودیت ها در هیچ کجا دیده نمی شود. مشتری انتظار دارد فروشنده، محدودیت ها و موانع مختلفی را بر سر راهش نگذارد و اگر هم این کار را می کند این محدودیت و مانع، موردی کاملاً منطقی باشد.

 

مهارت های ارتباط با مشتری بسیار مهم و ضروری است و سازمان ها، مدیران، فروشنده ها و کارشناسان بازاریابی و فروش باید توجه ویژه به آن داشته باشند. ما در دوره مهارت های ارتباط حرفه ای با مشتریان، اصول و روش های ارتباط با مشتری و ایجاد مشتریان وفادار را آموزش داده ایم.

با کلیک بر روی تصویر زیر می توانید این دوره آموزشی را مشاهده نمایید.

آموزش مشتری مداری

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-37713662
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام فیسبوک

Top