ویژگی های مدیران حرفه ای و موفق چیست؟


مدیران حرفه ای و موفق، ویژگی های فراوانی دارند که آگاهی و دانستن این ویژگی ها می تواند به ما کمک کند تا در حوزه مدیریت و رهبری موفق تر باشیم.

در همین راستا سال هاست که کارشناسان رهبری در حال یافتن فهرستی از ویژگی های رهبران بزرگ هستند. گمان آنان بر این است که هر ویژگی برای خود از اهمیت خاصی برخودار است و مدیران مجموعه ای مهارت ها و توانمندی هایی هستند که به آن ها کمک می کند پیشتاز باشند. (دوره آموزشی ویژگی های مدیران موفق)

برای درک بهتر این مهارت ها می توان رهبری را به چادری بزرگ تشبیه کرد. ستون های این چادر در واقع همان ویژگی های رهبران است. در واقع پنج ویژگی وجود دارد که رهبران بزرگ را از دیگر رهبران متمایز می سازد.

این ویژگی ها شامل موارد زیر است:


1. شخصیت

2. توانایی های فردی

3. تمرکز بر نتیجه

4. توانایی های روابط انسانی

5. راهبری تغییرات

 

مدیر موفق


پارچه ای که این چادر از آن ساخته شده نیز همه ی قابلیت های دیگری است که یک رهبر ممکن است از خود نشان دهد.

کلید تأثیر گذاری بیشتر رهبران این است که بتوانند سطح بیشتری از این چادر را توسط ستون های ذکر شده در هوا نگاه دارند.

با برپا کردن یک ستون می توان بخشی از چادر را از زمین بلند کرد. با بلند کردن ستون دوم بخشی دیگر از چادر بلند می شود و فضایی میان دو ستون به وجود می آید. با بلند کردن هر یک از این دو ستون های پنج گانه، بخشی از چادر از زمین بلند می شود تا اینکه فضای کافی در زیر چادر به وجود آید.


برخی از راهکارهای برپا کردن چادر رهبری و موفقیت همه جانبه در امر مدیریت عبارتند از:


قابلیت های مهم را گسترش دهید.

مدیرانی که می خواهند مانند رهبران بزرگ دنیا، اثرگذار و حرفه ای باشند، باید تلاش کنند در هر یک از ویژگی های پنج گانه ی ذکر شده در بالا، توانایی کافی را کسب کنند و در خصوص آن ها اطلاعات کافی داشته باشند. این موضوع بسیار مهم است که مدیر و رهبر باید بتواند این توانمندی ها را گسترش دهد و آن ها را بروز نگه دارد.

 

ترکیبی مناسب از این قابلیت ها به وجود آورید.

این چادر تنها با یک یا دو ستون برپا نمی شود. رهبران بزرگ به ترکیی متعادل از این ویژگی های پنج گانه نیاز دارند. تنها با متخصص شدن در یک ویژگی نمی توانید مدیری لایق و حرفه ای باشید، باید به تمام ویژگی های اشاره شده در بالا، مجهز شوید و در هرکدام از ویژگی هاف بسته به میزان نیاز مدیریت و سازمان، توانمند باشید.

 

هر چه بیشتر بدانید، بهتر است.

رهبرانی که از این ویژگی های پنج گانه به خوبی برخوردارند، چادری باشکوه و عظیم برپا می کنند. پس هرچه در این موارد آگاه تر و متخصص تر شوید می توانید مدیری حرفه ای تر و اثرگذارتر باشید. (این مطلب را هم بخوانید: مدیران تصادفی چه کسانی هستند؟)

 

شخصیت خود را بشناسید، زیرا عصاره رهبری موفق است.

در مثال چادر رهبری، ستون مرکزی، شخصیت رهبر است. پژوهش ها نشان می دهد رهبری که نمره ی خوبی در شخصیت نگرفته است به هیچ وجه نمی تواند در طولانی مدت رهبری عالی باشد.

مدیرانی که از این ویژگی بی بهره اند پیوسته نگران این هستند که حقیقت درباره ی آنان یافت شود. این رهبران نگران این هستند که صورت باطنی شان شناخته شود.

 

عناصر کلیدی شخصیت قوی در یک رهبر چه مواردی هستند؟

رهبران دارای این ویژگی، کارها را با تعهد دنبال می کنند. آن ها به حرف های شان عمل می کنند و به نفع سازمان شان تصمیم می گیرند تا اینکه سود شخصی خود را در نظر داشته باشند.

این رهبران با روشن و واضح عمل کردن، احترام دیگران را جلب می کند در واقع هر چه دیگران از درون رهبران آگاه تر باشد، برایشان احترام بیشتری قائل خواهند بود.

رهبران با شخصیت، با دیگران محترمانه برخورد می کنند. از آن دسته افرادی نیستند که در ظاهر لبخند می زنند، اما در درون بدخواه دیگرانند.

به خدمتکاران و مدیران اجرایی توجهی یکسان می کنند.

این رهبران به دیگران با دیدگاهی مثبت می نگرند. آنان فرض می کند که دیگران نیات خوب دارند و به جای اینکه در پی رقابت باشند، به دنبال همکاری با همه هستند.

رهبران با شخصیت پیوسته در حال یاد گرفتن اند. آنان چیزهایی جدید می آموزند و به سرعت خود را با تغییرات تطابق می دهند. تلاش می کنند خود را بهبود دهند و در صدد این هستند که واکنش های دیگران را دریابند و مطابق آن عمل کنند. (17 کاری که مدیران موفق انجام می دهند!)

 

بی تردید برخی از شما از خود می پرسید: «آیا می توانم شخصیتم را بهبود دهم؟ پاسخ به این سؤال ممکن است سبب حیرت تان شود. برخی باور دارند که فرآیند زیر معمولا رخ می دهد.

شخصیت ---> دیدگاه ---> رفتار


مطابق این روند ابتدا باید شخصیت خود را به شکل دیدگاه خود در آورید و سپس رفتارتان مطابق این دیدگاه تغییر خواهد کرد. واقعیت این است که به ندرت فردی می توان یافت که روی دیدگاه هایش كاری
کند و رفتارش با شخصیت او تناسب داشته باشد. اگر بتوانید رفتارتان را به شکل موفقیت آمیزی تغییر دهید، در دیدگاه و شخصیتتان دگرگونی ایجاد خواهد شد. در حقیقت باور ما بر این است که فرایند زیر بهتر با واقعیت تطابق دارد:

رفتار ---> دیدگاه ---> شخصیت

مدیر حرفه ای


برای تغییر رفتار و در نتیجه شخصیتتان می توانید گام های زیر را بردارید:


همیشه به تعهدات خودتان عمل کنید:

مراقب تعهدهای خود باشید، قول هایی ندهید که نمی توانید به آن ها عمل کنید، اگر می دانید که از عهده برخی از تعهدات خود بر نمی آیید، آن را پنهان نکنید. آن را بپذیرید و قصد خود را بیان کنید.

 

فروتنی پیشه کنید:

توانایی خندیدن به خود را داشته باشید، اختیار خودتان را به رخ دیگران نکشید. فروتنی موجب می شود که قابل دسترس باشید و در عین حال راه های ایجاد روابط را هموار می سازد.

 

آیینه ای بیابید:

باید بدانید که نظر دیگران درباره شخصیت تان چیست؟ این آیینه می تواند مربی یا مشاور شخصی، یک دوست، همکاری قابل اطمینان و یا حتی فرآیندی طراحی شده برای درک نظر زیر دستان تان باشد. بدون این خود ارزیابی، تلاش برای تاثیر گذاشتن بر گروه کاری تان بیهوده خواهد بود.

اخلاق در مدیریت

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top