5 مرحله اصلی اجرای مدیریت استراتژیک

 

اگر بخواهیم نگاهی به فرآیند مدیریت استراتژیک داشته باشیم می توانیم مدیریت استراتژیک را در چندین مرحله معرفی کنیم.استراتژی

  • محیط خارج، فرصت ها و تهدیدها:

 ابتدا شناسایی فرصت ها و تهدیدهای محیط خارجی است.

  در این مرحله سازمان ها باید فرصت ها و تهدیدهایی که خارج از سازمان به آنها وارد می شود را شناسایی کنند و نسبت به آن ها برنامه ریزی داشته باشند.

  این فرصت ها و تهدیدها شامل تمام مواردی است که از خارج سازمان وارد می شود. به عنوان مثال مشکلات ارز و تحریم‌ها یکی از تهدیدهای است که می‌تواند بسیاری از سازمان‌ها را تحت تاثیر قرار دهد و از طرفی هم این موضوع ممکن است برای برخی از سازمانها یک فرصت به شمار می رود. (آشنایی با ماتریس SWOT)

  • محیط داخل سازمان و بررسی آن:

رسالت سازمان و اهداف سازمان مورد بررسی قرار می‌گیرد هر سازمانی دارای نقاط قوت و ضعف مختلفی است که با بررسی این نقاط قوت و ضعف می توان برنامه های استراتژیک مناسبی برای سازمان تدوین کرد.

 نکته مهم تلفیق و استفاده از محیط داخل و فرصت ها و تهدیدهای محیط خارج است.

در برنامه استراتژیک باید سعی شود با استفاده از این موارد بتوان خلأهای به وجود آمده در هر کدام از موارد را برطرف کرد به عنوان مثال سازمانی که تحریم ها به عنوان یک تهدید برای آن سازمان تلقی می‌شوند می‌تواند با داشتن نقاط قوتی مانند منابع کافی مالی این تهدید را پشت سر بگذارد.

  • تدوین استراتژی

پس از اینکه فرصت ها و تهدیدها در محیط خارج و همچنین عوامل محیط داخلی مثل نقاط قوت و ضعف مشخص شدند سازمان باید استراتژی های مورد نیاز خود را تدوین کند. تدوین استراتژی ها می تواند استراتژی های شرکت، استراتژی های واحد بازرگانی و همچنین تدوین استراتژی‌های وظایف افراد باشد. اینکه هر فردی قرار است در سازمان چه کاری انجام دهد و وظیفه او در رسیدن به اهداف سازمانی چیست.

  • اجرای استراتژی ها

پس از  آنکه استراتژی های سازمان مشخص شد و برای هر بخش استراتژی های مورد نیاز تدوین شد این استراتژی‌ها بایستی اجرا شود. نکته مهمی که متاسفانه خلأ بسیاری از سازمان‌ها اجرای همین استراتژی هاست در بسیاری از سازمان‌ها استراتژی ها تدوین می شوند اما در مرحله اجرا به شکست می رسند.

 ساختار سازمانی که قرار است کمک بکند به اجرای این استانداردها و اجرای این اهداف و همچنین رهبری و فرهنگ سازمانی که کمک می کند این  استراتژی ها سریعتر اجرا شود با سازمان به اهداف خود دست پیدا کند یکی از مهمترین مولفه های است که در سازمان هایی که به مدیریت استراتژیک به خوبی اهمیت می دهند بسیار دیده می شود

  • کنترل استراتژیک

فرایند کنترل استراتژیک و عملکرد سازمان یک مقوله بسیار مهم برای سازمان است که می‌خواهد مدیریت استراتژیک و یک برنامه‌ریزی اساسی داشته باشد در این مرحله سازمانها باید کنترل لازم را بر روی اجرای استراتژی داشته باشند تا بتوانند در صورتی که از مسیر خود خارج شدند با اجرای طرح‌های بهبود به مسیر اصلی و مسیری که مسیر هدف برگردد.

 

در صورتی که سازمان نتواند کنترل بر روی اجرای استراتژی ها و اهداف را داشته باشد ممکن است در هر مرحله ای از مسیر اجرا،  با کوچکترین مشکلی برنامه استراتژیک با مشکل مواجه شده و از مسیر اصلی خارج شود. با  کنترل و ارزیابی مسیر اجرا و برنامه های استراتژیک در  بازه های زمانی مشخص می توان این اطمینان را حاصل کرد که مسیر طی شده مسیری درست و در جهت برنامه استراتژی سازمان است.

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top