روند اصولی استخدام نیروی انسانی

 

هر سازمانی چه کوچک و چه بزرگ، درگیر استخدام نیروی انسانی می شود و معمولاً این دغدغه، یعنی استخدام نیروی انسانی مناسب، برای همه مدیران وجود دارد و دوست دارند بهترین نیروی انسانی را استخدام کنند.

در این مطلب که برداشت شده از دوره ساخت سازمان رویایی است، بصورت خلاصه روند مطلوب استخدام نیروی انسانی را برای شما شرح می دهیم.

اگر بخواهیم بصورت کلی نگاهی به این روند بیاندازیم، شمای زیر می تواند مراحل اصولی استخدام نیروی انسانی باشد که در ادامه به توضیح مختصر هر کدام می پردازیم. (اگر مایل هستید به صورت کامل در خصوص هر کدام از بخش ها اطلاعات داشته باشید، پیشنهاد می کنیم در دوره مجازی ساخت سازمان رویایی شرکت کنید.)

استخدام نیروی انسانی

مرحله اول: آگهی استخدام.

اولین مرحله برای استخدام یک نیروی انسانی خوب، آگهی استخدام است. ما با آگهی استخدام می گوییم که به چه فردی نیاز داریم، لذا این آگهی استخدام باید به نحوه صحیح، در زمان صحیح و در رسانه ای صحیح منتشر شود.

شاید برای یک پست، آگهی زدن در نیازمندی های روزنامه کفایت کند اما برای استخدام فردی مناسب برای تصدی یک پست مدیریتی، آگهی روزنامه صحیح نباشد و این کار را با پرس و جو و سپردن به برخی از مدیرانی که می شناسیم انجام دهیم.

پس برای هر پست و هر نیازی جهت استخدام، لازم است از کانال صحیح استفاده کرد.

 

مرحله دوم: دریافت رزومه ها

معمولاً پس از درخواست نیروی کار، بخصوص نیروی تخصصی، رزومه ها به سمت سازمان ارسال می شوند. در این مرحله رزومه های افراد متقاضی توسط سازمان دریافت می شود.

 

مرحله سوم: فیلتر کردن رزومه ها

در مرحله فیلتر کردن، رزومه هایی که شرایط همکاری با سازمان را ندارند حذف می شوند. برای حذف رزومه مراحل مختلفی پیشنهاد می شود. بعنوان مثال در ابتدا، رزومه را از کانالی خاص از متقاضی می خواهیم و متقاضیانی که از این کانال و با فرمتی که ما میخواهیم رزومه ارسال نکرده اند، حذف می شوند.

در فازی دیگر، رزومه هایی که از نظر شرایط عادی مانند سن، مسافت، تحصیلات و ... با سازمان ما همخوانی ندارد حذف می شوند.

برخی از مدیران منابع انسانی، رزومه هایی که گرافیک خوبی ندارند، غلط املایی دارند، با زبان انگلیسی هستند و ... را هم از لیست رزومه ها حذف می کنند.

پس از اعمال فیلتراسیون بر روی رزومه ها احتمالا تنها 10 الی 20 درصد رزومه ها باقی بمانند.

در این مرحله از این افراد برای مصاحبه دعوت می شود.

البته برخی از سازمان ها در این مرحله، با یک مصاحبه کوچک تلفنی، باز تعداد متقاضی ها را کم می کنند. بعنوان مثال افرادی که نتوانند پشت تلفن به خوبی به سوالها پاسخ بدهند، یا لحنی جذاب و گیرا نداشته باشند، از بین متقاضیان حدف می شوند. (اینجاست که بعنوان یک کارجو، لازم است مهارت های فن بیان و ارتباطات کلامی را بدانید.)

 

مرحله چهارم: مصاحبه

در این مرحله، افرادی که روزمه آنها تایید شده، برای مصاحبه دعوت می شوند. در این مسیر لازم است سازمان ها سوالهایی را از قبل برای مصاحبه آماده داشته باشد تا مصاحبه استخدامی بصورت یکنواخت و صحیح برگزار شود.

بعنوان مثال در ویدئویی که در سایت منتشر کردیم به نکاتی در خصوص سوالهای مصاحبه استخدامی اشاره کردیم که می توانید این ویدئوی رایگان را مشاهده نمایید.(هنگام مصاحبه استخدامی چه سوالاتی بپرسیم؟ ویدئوآموزش رایگان)

 

مرحله پنجم: استخدام آزمایشی

بسیاری از سازمان ها زمانی را برای استخدام آزمایشی در نظر می گیرند تا مطمئن شوند که این فرد مناسب سازمان هست یا خیر.

معمولاً این زمان از یک هفته تا یک ماه متغیر است و در این بازه زمانی اگر کارجو بتواند صلاحیت خودش را اثبات کند، می تواند در سازمان باقی بماند

 

مرحله ششم: استخدام

زمانی که کارجو توانست دوره آزمایشی را بخوبی بگذراند، سازمان با او قرارداد می بندد و پروسه استخدام بسته می شود.

این مواردی که در بالا به آنها اشاره کردیم، روند استخدام است که سعی شد بصورت خلاصه توضیح داده شود. البته لازم به ذکر است که هر کدام از این موارد شامل نکته ها و موارد مختلفی هستند که درر دوره مجازی ساخت سازمان رویایی بصورت کامل تشریح شده اند.

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top