برای تعدیل و اخراج کارکنان چه مواردی را باید رعایت کنیم؟

 

یکی از سخت ترین کارهای مدیریتی، اخراج کارکنان است. مدیرانی که این تجربه را داشته اند می دانند که این کار در زمره اقدام های سخت مدیریتی است. اما به هرحال زمانی که فردی مناسب سازمان نیست و نمی تواند در پیشرفت سازمان کمکی بکند بایستی از مجموعه سازمان حذف شود.

در این مطلب به نکاتی اشاره می کنیم که برای اخراج کارکنان از سازمان باید رعایت شوند. این موارد برداشت شده از دوره مجازی ساخت سازمان رویایی است.

 

1- تلاش کنید اخراج و تعدیل بصورت یکباره نباشد،

قوانینی را در سازمان داشته باشید و به کارکنانی که تخطی می کنند تذکر شفاهی و بعد کتبی بدهید و این تذکرات را در پرونده آنها بایگانی نمایید. این کار به شما کمک می کند تا زمان اخراج به این تذکرات استناد کنید. بعنوان مثال برخی از سازمان ها این قانون را دارند که فردی که 3 بار تذکر کتبی دریافت کرده باشد به آستانه اخراج نزدیک است.

 

2- احساسی عمل نکنید.

یکی از مواردی که در زمان تعدیل نیروی کار ممکن است به وجود بیاد، غلبه احساس بر منطق است و به همین خاطر ممکن جلسه اخراج منجر به جدل و دعوا شود و مدیر و کارمند با صدای بلند با یکدیگر صحبت کنند.


 


3- علت اخراج را خلاصه بگویید.

نیاز نیست در زمان اخراج تمام گذشته فرد و تمام خطاهای او را به او گوشزد کنید و بگویید تو بدرد کار کردن نمی خوری. تنها کافیست بگویید روحیات تو تناسبی با شغل و سازمان ما ندارد و ما فکر می کنیم در سازمان های دیگر موفق تر خواهی بود و به این موضوع هم یقین داریم.

نیازی نیست این موضوع را خیلی بسط بدهید و سوال های کارمند شما را به سمت توضیحات اضافه و بی فایده ببرد.

 

4- وسوسه نشوید

گاهاً مدیران سازمانی به این نتیجه می رسند که یک کارمند دیگر برای سازمان مفید نیست و عملاً برای سازمان فقط هزینه است. تصمیم به اخراج او میگیرند.

زمانی که حکم اخراج را به او ابلاغ می کنند او شروع به التماس می کند.

برخی مدیران در این مواقع وسوسه می شوند و به او فرصت مجدد می دهند یا اخراج او را به زمانی دیگر موکول می کنند. این کار مطمئناً به سود سازمان نیست و بسیار نادر است که فردی خود را تغییر دهد و تلاش کند بهتر کار کند.

 

5- فرد اخراج شده باید سریع سازمان را ترک کند.

فردی که حکم اخراجش را گرفته بهتر است که سازمان را در همان روز ترک کند، اینکه گاهاً به فردی فرصت چند هفته ای می دهند کا درستی نیست چرا که اگر این فرد کمی از اصول اخلاقی دور باشد می تواند به سازمان آسیب برساند.

ممکن است در سازمانی لازم باشد فرد اخراج شده در طی چند روز، کارهایش را به فرد جدید منتقل کند، در این موارد لازم است با حفط احترام، فردی را همراه او در سازمان قرار دهید تا احتمال هرگونه خراب کاری از سمت او به صفر تبدیل شود.

 

6- توافق کنید.

می توانید با فرد اخراج شده توافق کنید که استعفا داده است. اینطور هم جو سازمان متلاطم نمی شود و استرس به دیگر کارکنان منتقل نمی شود و هم شما آبروی و احترام این کارمند اخراج شده را حفظ کرده اید.

 

این 6 مورد نکاتی کوتاهی از موضوع اخراج است که باید مدیران رعایت کنند. در دوره مجازی ساخت سازمان رویایی، آقای شاهین شاکری، بصورت مفصل به توضیح جنبه های مختلف مدیریت منابع انسانی از استخدام تا اخراج پرداخته اند.

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32943957
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top