خلاقیت در کسب و کار (5 راهکاری که هر مدیری باید بداند.)

 

خلاقیت در کسب و کار امروزه به یکی از ارکان مهم تبدیل شده است و برخی از مدیران هم به این نتیجه رسیده اند که با خلاقیت و یافتن راهکارهای جدید می توان به سادگی مشکلات سازمان را حل کرد و مسیر توسعه را به سرعت گذراند.

مدیران زمان قابل توجهی را برای حل مسئله صرف می کنند و در این مسیر هرچه پاسخ ها بهتر باشد، موفق تر خواهند بود و این خلاقیت در کسب و کار است که می تواند در حل مسائل سازمانی هم مفید باشد.

در این مطلب به نکاتی اشاره می کنیم که می تواند به شما کمک کند تا فردی خلاق تر باشید و سازمانتان را هم به سمت خلاقیت سوق دهید.

 

1. خلاقیت اکتسابی است.

همانطور که می توانیم با تمرین دوچرخه سواری یاد بگیریم و یا با کامپیوتر کار کنیم، خلاقیت هم یاد گرفتنی است. بسیاری معتقدند که برخی از انسان ها ذاتاً خلاق هستند و لذا خلاقیت ذاتی است. اما باید بگویم که خلاقیت می تواند اکتسابی هم باشد و هر فردی قدرت خلاقیت را دارد و می تواند با کمی تلاش و ممارست این قدرت را فعال کند.

در مطلبی می خواندم خلاقیت مانند شکری است که در چای ریخته می شود، اگر این چای را هم نزنیم، شیرین نمی شود، خلاقیت هم در وجود ما ته نشین است و باید در کل وجود ما حل شود تا فردی خلاق شویم.

 

2. اگر مدیر هستید از پیشنهادها استقبال کنید.

یکی از مواردی که باعث می شود خلاقیت در کسب و کار بوجود بیاید این است که همه کارکنان سازمان تلاش کنند و برای پیشرفت سازمان و حل مسائل سازمانی نظر و پیشنهاد بدهند و در این پیشنهادها از خلاقیت خودشان استفاده کنند.

اگر سازمانی این پیشنهادها را هرچند غیر عملی و ساده، بپذیرد و کارکنانش را تشویق به ارائه پیشنهادهای بیشتر کند، این کسب و کار توانسته کارکنانش را به سمت خلاقیت سوق دهد و از طرفی اگر سازمانی به این موضوعات بها ندهد و پیشنهادهای کارکنانش را مورد توجه قرار ندهد و به آنها بی اعتنایی کند، خلاقیت را در سازمان نابود کرده است.

 

3. به خودتان بگویید "من خلاق هستم"

زمانی که به خودتان می گویید که فردی خلاق هستید، مانند این است که قاشق را برداشته اید و شکر داخل چای را هم بزنید.

با این کار شما تلاش می کنید میزان قدرت خلاقیت خودتان را افزایش بدهید و به همین خاطر ایده های خلاقانه تری به ذهنتان خطور می کند.

سعی کنید این جو را در کسب و کار و سازمانتان هم ایجاد کنید و به کارکنان سازمان این حس را منتقل کنید که آنها خلاق هستند. اینطور سطح ایده های خلاق کارکنان را افزایش می دهید.

 

4. هدفمند باشید.

انسانهایی که هدف هایی مشخص دارند، بیشتر بدنبال راه حل هستند و در این مسیر خلاق تر هم می شوند. این موضوع برای سازمان هم صدق می کند و سازمان هایی که هدفمند هستند و اهداف آنها کاملاً مشخص است و در اختیار کارکنان قرار می گیرد، ایده های خلاقانه تری دریافت می کنند.

برای سازمانتان اهدافی مشخص و مکتوب تهیه کنید و در مورد آنها با کارکنان خودتان صحبت کنید و از آنها بخواهید پیشنهاد بدهند که چگونه می توانید سریع تر به اهداف سازمان دست پیدا کنید.

 

5. طوفان فکری، خلاقیت همه را بیدار می کند

از ابزارهای کار تیمی و حل مسئله به روش خلاق، استفاده از طوفان فکری است. ما در مطلبی جداگانه در خصوص طوفان فکری صحبت کرده ایم که می توانید این مطلب را  به همراه ویدئو مربوطه با کلیک بر روی عبارت روبرو مشاهده نمایید:   "فیلم آموزشی طوفان فکری"

طوفان فکری به این علت که جمع در حال نظر دادن هستند و مسیر نظردهی را هموار می کند، باعث می شود، ایده های خلاقانه توسط شرکت کننده ها مطرح شود.


 

مواردی که در بالا اشاره شد می تواند برای شروع مسیر ایجاد خلاقیت در سازمان به شما کمک کند اما برای خلاقیت بیشتر و داشتن سازمانی متعالی، نیازمند آموزش های بیشتری هستید. یکی از این آموزش ها که می تواند در مسیر حل مسائل فردی و سازمانی به شما کمک کند، روش 6 کلاه تفکر است که توسط ادوراد دبونو معرفی شده است.

در دوره حل مسئله با رویکرد 6 کلاه تفکر، به اصولی اشاره کرده ایم که می تواند در تصمیم گیری ها و حل مسائل به شما کمک های فراوانی و فوق العاده ای بکند.

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top