ایده های کارآفرینی در ایران (بررسی 6 ایده)

 

افراد زیادی در ایران کارآفرینی کرده اند، کارآفرینی های کوچک و بزرگ که برخی از آنها را همه می شناسند، مانند صنایع غذایی مهرام، بهروز و برخی هم شناخته شده نیستند.

در این مطلب به سراغ برخی از ایده های کارآفرینی در ایران می رویم که در این چند سال اخیر شکل گرفته اند و در مورد آنها صحبت می کنیم.

پیش از معرفی لازم است این نکته را هم بیان کنم که منظور صرفاً کسب وکارهایی نیست که از صفر شروع کرده اند یا ایده کاملاً جدیدی را ارائه داده اند، همانطور که در مطلب کارآفرینی چیست (تعریف کارآفرینی چیست؟) توضیح داده ایم، 5 نوع استفاده از فرصت داریم که این ایده ها هم به نوعی از این فرصت ها استفاده کرده اند.

 

1. آموزش مجازی و وب سایت ایران آکادمی

امروزه جایگاه آموزش مجازی برای هر فردی که بدنبال یادگیری است کاملاً شناخته شده است و بسیاری از این سامانه ها استفاده می کنند، اما چند سال پیش این فضا وجود نداشت.

مطمئناً اگر بخواهیم کسب وکاری را معرفی کنیم که با کمترین بودجه راه اندازی شد و هم اکنون جایگاه و اعتبار مطلوبی در حوزه آموزش دارد، وب سایت ایران آکادمی است. وب سایتی که هم اکنون در آن مشغول مطالعه هستید. این وب سایت با یک ایده اولیه و تهیه آموزش مجازی دوره هایی که بصورت محدود و صرفاً حضوری بود، راه اندازی شد و هم اکنون یکی از برترین وب سایت های حوزه آموزش مجازی در ایران است که روزانه تعداد زیادی از علاقه مندان به یادگیری از این سایت استفاده می کنند.

 

2. سامانه های هوشمند حمل و نقل

وقتی صحبت از این سامانه ها می شود، اولین گزینه ها اسنپ و تپ سی هستند که به ذهن می رسند. این کسب و کارها که سعی کردند برای محصول و خدماتی که قبلاً بوده، بازار جدید پیدا کنند، توانستند در مدت زمان کوتاهی، باوجود تمام مشکلات، کسب و کار موفقی را ایجاد کنند و تحولی مثال زدنی را در حمل و نقل مسافر ایجاد کنند.

این شرکت ها با الگو برداری از مدل های هوشمند جابجایی مسافر که در کشورهای دیگر بود و پیاده سازی آن در ایران توانستند موفقیت های چشم گیری داشته باشند.

 

3. غذای آنلاین مامان پز

اگر نام غذای مامان پز را در گوگل سرچ کنید به این سایت پربازدید می رسید که در آن تعداد زیادی از خانم های خانه دار، سفارش دریافت می کنند و غذای خانگی به مشتری ها می دهند. این سایت ایده خانم لطیفی است که توانست با راه اندازی این سایت علاوه بر اشتغال زایی درآمد و اعتبار قابل توجهی را کسب کند.

ایشان از یک فرصت استفاده کردند، زیاد هستند افرادی که مجبورند هرروی بیرون از خانه غذا بخورند و یا توانایی پخت غذا را ندارند و از طرفی غذای رستوران به مرور جذابیت خودش را از دست می دهد و از طرفی از نظر سلامتی هم خیلی توصیه نمیشود.

این ایده مشکل بسیاری از این افراد را حل کرد. اکنون افراد دیگری با الگو برداری از مامان پز این کار را در شهرهای دیگر هم راه اندازی کرده اند.

کارآفرین ایرانی

4. گروه تشریفاتی و محافظت

زمانی که با این گروه آشنا شدم برایم بسیار جذاب بود که فردی در ایران توانسته این اقدام را انجام بدهد. گروه کانسپت که توسط آقای مهدی صفایی بنیان گذاری شد، توانست با جمع آوری افرادی خاص و ورزشکار، یک گروه مراقبتی را ایجاد کند که ماموریت اصلی آنها حفاظت از افراد سرشناس و بازیگرها و تشریفات و حفاظت مراسم های و جشن های بزرگ است.

همانطور که خود آقای صفایی بارها گفته اند برای دریافت مجوز و راه اندازی این گروه، زحمت های بسیاری کشیده اند.

اگر جستجویی بکنید متوجه می شوید آقای صفایی قهرمان جهانی کیک بوکسینگ بوده اند و مدتی در دبی با پلیس این کشور همکاری می کرده، ایشان از استعداد و توانایی خودش استفاده کرده و توانسته یک کسب و کار عالی راه اندازی کند.

 

5.روزمرگی های یک آبدارچی و کسب درآمد از اینستاگرام

با رونق گرفتن شبکه های مجازی افراد زیادی از این فرصت ناب استفاده کردند و توانستند درآمدهای فوق العاده ای داشته باشند. شاید شما هم منصور قیامت را با کانال تلگرامی گیزمیز بشناسید که شاید بتوان گفت یکی از اولین هایی بود که به کسب درآمد از تلگرام معروف شد و پس از رونق اینستاگرام افراد بسیاری با ساخت کلیپ، نقاشی کردن و ... توانستند درآمدهای بسیاری خوبی را از طریق تبلیغات بدست بیاورند.

در این میان صفحه روزمرگی های یک آبدارچی در زمره صفحه های پرطرفدار است که یک فرد توانسته با به اشتراک گذاری کارهای روزانه خودش و روزمرگی های خودش طرفدارانی را داشته باشد و تبدیل به یک اینفلوئنسر در اینستاگرام شود و این موضوع برای او درآمد هم بهمراه داشته است.

عملاً در فضای مجازی این افراد از فرصت سرگرم کردن دیگران برای کسب درآمد استفاده کرده اند، چرا که بسیاری از کسب و کارها بدنبال بهترین راه برای تبلیغ و معرفی خودشان ومحصولاتشان هستند و چه جایی بهتر از یک صفحه اینستاگرام با تعداد بالایی کاربر مشتاق که حاضرند هم تبلیغ را ببینند و هم آن را با دیگران به اشتراک بگذارند.

از این دست موارد در ایران بسیار زیاد است و افراد زیادی توانسته اند با شناخت و استفاده درس از فرصت های ایجاد شده کارآفرینی و کسب درآمد کنند. مواردی که ما برای شما گفتیم نمونه هایی بودند که به شما کمک کند تا ذهنت را از چارچوب های روزمرگی خارج کنید و از فرصت ها استفاده بیشتری ببرید

 

کارآفرینی

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top