اصول مدیریت منابع انسانی

 

از ارکان مهم هر کسب و کاری، مدیریت آن کسب وکار است. اینکه فردی که در سمت مدیریت سازمان ایفای نقش می کند، با اصول مدیریت منابع انسانی به شیوه صحیح آشنا باشد.

در این مطلب برخی از این اصول را برای شما خواهم گفت:

 

-        خط و مسیر آینده سازمان را برای کارکنانتان روشن کنید.

اینکه افراد سازمان بدانند سازمان برای آینده چه برنامه ای دارد و آنها در این مسیر چه کمکی می توانند برای سازمان باشند، می تواند همکاری آنها را در اجرای کارها بیشتر کند و باعث می شود، روند اجرایی کارها بهبود بهتری بیابد. مدیران باید بتوانند با زبانی ساده و کاملاً مفهوم اهداف سازمان و چشم اندازهای شرکت را به کارکنان، آموزش بدهند.

 

-        با منابع انسانی و پرسنل سازمانتان ارتباط برقرار کنید.

همیشه گفته ام، مدیر در سازمان را می توان به پدر در خانواده تشبیه کرد. همانطور که فرزندان نیازمند برقراری ارتباط و صحبت با پدرشان هستند، کارکنان سازمان هم نیاز دارند زمانی را با مدیرانشان بسر کنند و در خصوص مسائل سازمانی با مدیرانشان صحبت کنند. حتما زمانی را برای کارکنان سازمانتا در نظر بگیرید و به صحبت های انها با دقت گوش دهید، اینکار تنشهای محیط کار را به حداقل خواهد رساند.

اصول مدیریت منابع انسانی

-        افراد سازمانتان را به اسم بشناسید:

شاید این موضوع برای یک شرکت کوچک که در ان 5 یا 7 نفر کار می کنند دشوار نباشد، اما اگر در سازمان شما 40 ،50 و یا بیش از 100 نفر مشغول کار هستند، آیا شما نام آنها را می دانید؟ آیا با همه آنها ارتباط برقرار می کنید؟ مدیران باید کارکنانشان را با نام صدا بزنند، همانطور که می دانید برای هر فردی شنیدن نامش لذت بخش است. اینگونه با کارکنانتان حس آرامش می دهید.

 

یک پیشنهاد دوستانه:  اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید اینجـــــــــــــــــــا کلیک نمایید

-

       مطمئن شوید دقیقاً می دانند چه کاری باید انجام بدهند و شما از آنها چه انتظاری دارید.

گاهاً می بینیم درخواست مدیران از کارکنانشان این است که حداکثر تلاش خودتان را بکنید، این جمله و عبارت، صحیح نیست، اینکه حداکثر تلاش خودتان را بکنید، یعنی چه؟ یعنی چقدر باید کار کنند؟ میزان کار و انتظاراتتان را از کارکنان سازمانتان مشخص کنید، بگویید چقدر زمان دارند، چقدر باید محصول تولید کنند. به آنها اعداد و ارقام بگویید تا بتوانید بر این اسا کار آنها را ارزیابی کنید.

 

-        آنها را راهنمایی کنید.

همه ما انسان هستیم و انسانها نیاز به راهنمایی و توصیه دارند، برخی باهوش هستند و تنها با یک بار توضیح متوجه می شوند، اما برخی دیگر اینگونه نیستند و باید به آنها بیشتر توضیح بدهید، برای آنها کار را عملی آموزش بدهید و این موضوع را تکرار کنید. با صرف یکبار آموزش تئوری توقع نداشته باشید، کارمند شما بهترین نتیجه و بهترین خروجی را به شما تحویل دهد.

 

-        به کارکنانتان بازخور بدهید

چقدر خوب است که کارکنان شما به صورت دوره ای از عملکرد خودش بازخورد دریافت کند و بداند تا چه حد توانسته است خواسته های سازمان را برآورده نماید. فقط خواهشاً در این کار جانب انصاف و عدالت را رعایت نمایید.

 

-        از کارکنان خودتان تشکر کنید.

زمانی که معیار های کمی برای روند کار تعیین می کنید، می توانید در صورت دستیابی به آنها از کارکنانتان، بخصوص آنهایی که زحمت بیشتری کشیده اند، تشکر کنید، چه خوب است به آنها پاداش بدهید. در دادن هدیه، خانواده آنها را فراموش نکنید، می توانید هدیه ای برای همسر و یا فرزندان او تهیه کنید.

 

-        از کارکنان و منابع انسانی سازمان نظرخواهی کنید.

کارکنان، مشتریان داخلی سازمان شما هستند، پس نظرات و پیشنهادات آنها باید برای مدیران مهم باشد، روندی را اتخاذ کنید که بتوانند به راحتی نظرات، انتقادات و پیشنهادات خودشان را به دست شما برسانند، به این نظرات، از دید حرفه ای و با رویکرد بهبود نگاه کنید، نه به دید یک انتقاد و یک ایراد. از اصول مدیریت این است که مدیران بدنبال یافتن نقاط ضعف خود برای بهبود آنها باشند

موارد فوق تعداد اندکی از اصولی است که مدیران باید بدانند و رعایت کنند. رعایت اصول مدیریت که در بالا به برخی از آنها اشاره کردیم می تواند تاثیر بسیار چشمگیری بر بالا رفتن انگیزه کارکنان سازمان و افزایش بهره وری شود.

 


اخلاق در مدیریت

مطالب مرتبط

مدیران چگونه تحسین کنند؟؟

استاندارد ایزو ISO 10018 - راهنمایی برای مشارکت و صلاحیت پرسنل

نکاتی برای بسته بندی محصول

پرسنل شما چگونه پاسخ می دهند؟؟

برون سپاری

رئیس و مدیرانش

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-37713662
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام فیسبوک

Top